Ամբողջ ազգի անունից չի կարելի վերածվել մուրացկանի՝ խաղաղություն մուրացողի․ հայ ազգը նման մանդատ ոչ մեկի չի տվել․ Վարդևանյան (Տեսանյութ)
Այսօր Հայաստանն ապրում է վերջին 100 տարվա ընթացքում իր ամենածանր օրերը։ Սա չափազանցություն չէ, Ազատության հրապարակում «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների կազմակերպած հանրահավաքին հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը։
Պատգամավորն ընդգծեց՝ որպես ազգ ու պետություն՝ վերանալու շեմին ենք կանգնած, իսկ գործող իշխանությունը խաղաղություն խոստանում է ոչ թե հայ ազգին, այլ՝ Թուրքիային ու Ադրբեջանին, քանի որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի թելադրած պահանջներն է իրականացնում։
«Այդ խաղաղությունը Ադրբեջանի համար նշանակում է Արցախի՝ որպես ինքնորոշված հանրապետության վերացում, այդ խաղաղությունը նշանակում է Սյունիքի ուզուրպացիա․ այն կդառնա թուրք-ադրբեջանական ուղիները սպասարկող շրջան։
Այդ խոստացված խաղաղությունը Թուրքիայի համար նշանակում է Ցեղասպանությունը մարսել․ մի բան, որի դեմ 100 տարի ամբողջ հայությունը, աշխարհը պայքարել է։ Այս խոսքերը, ցավոք, չափազանցություն չեն», - ասաց պատգամավորը։
Արամ Վարդևանյանը նշեց նաև՝ ամենավատը դեռ չի անցել, սարսափելին դեռ չենք տեսել։
«Սարսափելին չի էլ թակում, այլ ջարդում է մեր տան դռները, մեր հայրենիքի դռները։ Ոչ ոք պատերազմ չի ուզում, այստեղ ներկաներից, մեր հայրենակցներից ոչ ոք պատերազմ չի ուզում, բայց չի կարելի հանձնվել դահիճին։ Թող այլևս երբեք պատերազմ չլինի, բայց դրա այլընտրանքը թուրքի, ադրբեջանցու տակ «կզելը» չէ», - ասաց նա։
ՀՀ գործող իշխանություններին Արամ Վարդևանյանը կոչ արեց «խաղաղության» շուրջ բանակցելիս ամբողջ ազգի անունից մուրացկանի քաղաքականություն չվարել։
«Մի ամբողջ ազգի անունից չի կարելի վերածվել մուրացկանի, խաղաղություն մուրացողի։ Հայ ազգը նման մանդատ ոչ մեկի չի տվել»,- շեշտեց պատգամավորը։

Нельзя от имени всего народа превращаться в попрошайку, клянчить мир: армянский народ никому не давал такого мандата – Арам Вардеванян
05/04/2022 20:20
Сегодня Армения переживает самые тяжелые за последние 100 лет времена, заявил сегодня в ходе митинга на площади Свободы депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян.
Он отметил, что как нация и государство, мы стоим на грани уничтожения, а действующие власти обещают мир не армянскому народу, а Турции и Азербайджану, поскольку выполняют требования турецко-азербайджанского тандема.
«Этот мир означает для Азербайджана уничтожение Арцаха как суверенной республики. Этот мир означает для Азербайджана узурпацию Сюника, который станет обслуживающим турецко-азербайджанские коммуникации районом.
Этот обещанный мир означает для Турции уйти от ответственности за Геноцид армян: против чего на протяжении 100 лет боролось все армянство. К сожалению, эти слова не являются преувеличением», - сказал он.
Арам Вардеванян отметил, что самое ужасное еще впереди.
«Самое ужасное уже стучится в нашу дверь. Никто из присутствующих, наших соотечественников не хочет войны, но нельзя сдаваться палачу. Пусть никогда больше не будет войны, но альтернативой этому не должно быть преклонение колен перед турком, азербайджанцем», - сказал он.
Арам Вардеванян призвал действующие власти не вести от имени всего армянского народа политику попрошайничества во время переговоров вокруг «мира».
«Нельзя от имени всего народа превращаться в попрошайку, клянчить мир. Армянский народ никому не давал такого мандата», - сказал депутат.