«Փաստ». ԶՊՄԿ-ում կառավարության՝ «փայ մտնելուց» հետո ի հայտ են գալիս նաև արտադրական ու սպառման խնդիրներ
05/04/2022 09:52
«Փաստ» թերթը գրում է. «ԶՊՄԿ-ում նոր բաժնետերերի հայտնվելուց ու կառավարության՝ «փայ մտնելուց» հետո, ի թիվս մի շարք խնդիրների, ի հայտ են գալիս նաև արտադրական ու սպառման խնդիրներ: Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերող ընկերությունը վերջին ամիսներին արտադրողականության անկում է արձանագրում` նախկին օրական 750-800 տոննայի փոխարեն հիմա արտահանելով 300-350 տոննա կոնցենտրատ:
Փորձագետների համոզմամբ, այս խնդիրն առաջին հերթին կապված է կառավարման հմտությունների պակասի հետ: Ոլորտի փորձագետների համար առնվազն տարօրինակ է, որ միևնույն մարդուն նշանակում են ԶՊՄԿ ենթակայության տակ գտնվող մի շարք ընկերությունների տնօրեն: Սա մասնագիտական ու կադրային սովի ցուցիչ է, և ակնհայտ է, որ նույն անձը չի կարող արդյունավետ կառավարել, ասենք, թե՛ հյուրանոց, թե՛ գործարան, թե՛ հիմնադրամ և այլն:
Ոլորտի մասնագետների շրջանում կարծիք կա, որ գուցե այն ժամանակ, երբ դեռ նոր բաժնետերերը հեռվից էին նայում ԶՊՄԿ կառավարմանն ու աշխատանքի ընթացքին, և այստեղ հեռվից երևում էր միայն փող, նրանց թվում էր, թե աշխատանքները ամենևին էլ բարդ չէ կազմակերպել: Այժմ, սակայն, հայտնվելով աշխատանքների կիզակետում՝ ԶՊՄԿ նոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին, ինչպես ասում են կոմբինատում, եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանեցրած ԶՊՄԿ-ն շատ արագ վերածեց նոր «Զոդ»-ի:
Ի դեպ, մեր աղբյուրները պնդում են, որ հանքի պահեստները լցված են, կան լոգիստիկայի հետ կապված լրջագույն խնդիրներ ու դրա հետ կապված շղթայական ազդեցություններ: Փորձագետներից մեկը մեզ հետ զրույցում նշում էր, որ վերոնշյալ խնդիրները ավելի լուրջ ու հիմնարար են, քան կարելի էր պատկերացում կազմել՝ ընդամենը այդ մասին սահմանափակ գիտելիքներ ունենալով»։

«Паст»: В ЗММК возникли проблемы производства и сбыта после того как правительство «вступило в долю»
Газета «Паст» пишет, что после появления в Зангезурском медно-молибденовом комбинате новых акционеров и «вступления в долю» правительства, в числе других проблем возникли также проблемы производства и сбыта. В крупнейшей горнодобывающая компания Армении за последние месяцы зафиксирован спад производства, вместо прежних 750-800 тон сейчас экспортируется 300-350 тонн концентрата.
«По убеждению экспертов, эта проблема в первую очередь связана с недостатком управленческих навыков. Для экспертов сферы как минимум странно, что одного и того же человека назначают директором ряда предприятий, находящихся в подчинении ЗММК. Это показатель профессионального и кадрового голода и очевидно, что один и тот же человек не может эффективно управлять, к примеру, и гостиницей, и заводом, и фондом, и другими объектами.
Посему среди специалистов сложилось мнение, что, возможно, когда новые акционеры рассматривали издалека управление ЗММК и видели здесь только деньги, им казалось, что деятельность комбината вовсе не сложно организовать. Однако сейчас, оказавшись в центре этих работ, новый директор ЗММК Поман Худолий, как говорят, очень быстро превратил соответствующий европейскими стандартами ЗММК в новое месторождение Зода.
Кстати, наши источники утверждают, что склады месторождения переполнены, есть серьезнейшие проблемы с логистикой и связанная с этим цепочка воздействия. Один из экспертов отметил в беседе с нами, что упомянутые проблемы намного серьезнее и важнее, чем можно представить, имея об этом просто ограниченные знания», - пишет газета.