«Ազատ արձակել բոլոր բանտարկյալներին». ԱՄՆ դեսպանը հանդիպել է գերեվարված հայ զինծառայողների ազգականներին
05/04/2022 10:15
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին հանդիպել է 2020 և 2021թթ․ գերեվարված հայ զինծառայողների ազգականներին․ հանդիպմանը ներկա են եղել և՛ անհայտ կորածների, և՛ Ադրբեջանում երկարատև ազատազրկման դատապարտված զինծառայողների ազգականներ։
Քննարկման առանցքում մարդու իրավունքների հարցերն են եղել, այդ թվում՝ հրադադարի մասին 2020թ․ նոյեմբերին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը՝ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակման մասին, և Ժնևյան կոնվենցիան։
«Մենք կոչ ենք անում ազատ արձակել բոլոր բանտարկյալներին և, հաշվի առնելով հարազատների գտնվելու վայրի ու ճակատագրի մասին տեղեկություններ չունեցող ընտանիքների ցավը, մեծացնել ջանքերը՝ միտված անհայտ կորած զինծառայողների մասին (այդ թվում՝ 1990-ականներից) տեղեկություններ ձեռք բերելուն», - նշված է ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրությունում։

«Мы призываем освободить всех заключенных»: посол США встретилась родственниками удерживаемых в плену армянских военнослужащих
Посол США в Армении Линн Трейси провела встречу с родственниками плененных в 2020 и 2021 годах армянских военнослужащих. На встрече присутствовали как родственники пропавших без вести, так и осужденных в Азербайджане к длительным срокам лишения свободы военнослужащих.
В центре обсуждения были вопросы прав человека, в том числе пункт 8 трехстороннего заявления Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года – об обмене военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших, а также Женевская конвенция.
«Мы призываем освободить всех заключенных, и, учитывая боль семей, не имеющих информации о местонахождении и судьбе близких, умножить усилия для получения сведений о пропавших без вести военнослужащих, в том числе в 1990-е годы», - отмечается в распространенном посольством США сообщении.