Սուրեն Պապիկյանը Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի հետ հանդիպմանը կարևորել է «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագիրը շարունակելու անհրաժեշտությունը
06/04/2022 17:40
Ապրիլի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի 2-րդ փուլի ընթացքը և դրա իրականացմանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստան-ԵԽ համագործակցության շրջանակներում զինված ուժերում իրազեկվածության բարձրացման, մարդու իրավունքների՝ այդ թվում կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության և զինվորական գործերով իրավական գործընթացների արդյունավետության ամրապնդման, ռազմական կրթության զարգացման ու շարունակականության ապահովման, անձնակազմի հմտությունների և կարողությունների զարգացման ուղղությամբ մինչ օրս կատարված աշխատանքները։
Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի շարունակականությունը և հայտնել հայկական կողմի պատրաստակամությունը համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ:

Сурен Папикян обсудил с главой офиса Совета Европы ход реализации программы «Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении»
06/04/2022 18:26
Министр обороны Сурен Папикян 6 апреля принял руководителя офиса Совета Европы в Ереване Мартину Шмидт.
В ходе встречи обсуждался ход 2-го этапа программы «Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении» и вопросы, связанные ее реализации.
Министр обороны высоко оценил выполненные по сей день работы в рамках сотрудничества Армения – СЕ в направлении повышения осведомленности в Вооруженных силах, защиты прав человека, в том числе женщин-военнослужащих, укрепления эффективности правовых процессов по военным делам, развития военного образования и обеспечения его непрерывности, а также развития навыков и способностей персонала.
Сурен Папикян подчеркнул важность последовательной реализации программы «Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении» и выразил готовность армянской стороны развивать дальнейшее сотрудничество.