ՌԴ-ն առայժմ խրված է պատերազմի մեջ և մինչև Ուկրաինայում իր հարցերը չկարգավորի, Արցախի հետ կապված որևէ լուրջ քայլի չի գնա. Քաղաքագետ
06/04/2022 15:55
Բրյուսելում այսօր կայանալիք Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը հերթական հանդիպումներից մեկն է լինելու։ Որևէ փաստաթղթի ստորագրում գրեթե բացառում եմ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Արթուր Ղազարանը։
«Կարելի է ասել՝ 99 տոկոսով համոզված եմ, որ այսօր որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվի։ Հնարավոր է՝ հանդիպման վերջում այս կամ այն կետի շուրջ ինչ-որ հայտարարություն լինի, բայց այդ կետերն այդպես էլ անհայտ մնան հանրության համար։ Հնարավոր է՝ ինչ-որ պայմանավորվածություններ լինեն», - ասաց նա։
Անդրադառնալով Արցախի՝ քաղաքական գործընթացների արդյունքում Ռուսաստանի կազմում հայտնվելու հավանականությանը՝ Արթուր Ղազարյանը չբացառեց, որ ինչ-որ պահի նման իրողություն արձանագրվի։
«Այս մասին շատ ավելի վաղուց է խոսվում։ Խոսակցությունները նոր թափ են ստացել հատկապես հետպատերազմյան շրջանում, սակայն Արցախի՝ ՌԴ կազմում հայտնվելը երկարատև գործընթացներ է ենթադրում։ Ուստի սա նախևառաջ ոչ թե արցախահայության կամքով է լինելու, այլ Ռուսաստանի։ Այդ երկիրը համապատասխան կամք կամ ցանկություն պետք է հայտնի, որից հետո համապատասխան գործընթաց սկսվի», - ասաց քաղաքագետը։
Արթուր Ղազարյանի խոսքով՝ հաշվի առնելով Աբխազիայի, Հարավային Օսեթիայի, Ղրիմի, իսկ այս օրերին նաև Դոնեցկի մարզի հետ կապված քաղաքական գործընթացները՝ շատ հավանական է, որ Ռուսաստանը, որպես ծավալապաշտության ձգտող գերտերություն, իր ծրագրերում ներառի նաև Արցախն իրեն միացնելը։
«Նման սցենար չի կարելի բացառել։ Կա երկու տարբերակ. կամ ՌԴ-ն Արցախի անկախությունն է ճանաչում, կամ որպես իր մարզ է ճանաչում։ Ռուսաստանի քաղաքական գիծը ծավալապաշտական է։ Բայց ՌԴ-ն առայժմ խրված է պատերազմի մեջ և մինչև Ուկրաինայում իր հարցերը չկարգավորի, Արցախի հետ կապված որևէ լուրջ քայլի չի գնա», - կարծիք հայտնեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումը տեղի կունենա այսօր Բրյուսելում։ Եռակողմ հանդիպմանը կմասնակցի նաև Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։

Сейчас РФ погрязла в войне, и пока не решит свои вопросы в Украине, не пойдет на какой-либо серьезный шаг по вопросу Арцаха – политолог
06/04/2022 17:06
Предстоящая в Брюсселе встреча Пашинян – Алиев будет одной из обычных встреч. Подписание какого-либо документа практически исключается, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Артур Казарян.
«Можно сказать, что я на 99% уверен, что сегодня какой-либо документ не будет подписан. Возможно, в конце встречи будет сделано какое-то заявление по тому или иному пункту, но эти пункты так и останутся неизвестными для общества. Возможно, будут достигнуты какие-то договоренности», - сказал политолог.
Что касается вероятности того, что в результате политических процессов Арцах может оказаться в составе России, то Артур Казарян не исключил, что в какой-то момент это может произойти.
«Об этом уже давно говорится. Эти разговоры активизировались особенно в послевоенный период, однако вхождение Арцаха в состав РФ предполагает длительный процесс. Посему это произойдет, прежде всего, не по желанию армян Арцаха, а России. Эта страна должна выразить соответствующую волю или желание, после чего начнется надлежащий процесс», - сказал политолог.
По словам Артура Казаряна, учитывая процессы, связанные с Абхазией, Южной Осетией, Крымом, а сейчас уже и с Донецкой областью, вполне возможно, что Россия, как стремящаяся к экспансии сверхдержава, внесет в свои программы также присоединение Арцаха.
«Такой сценарий нельзя исключать. Есть два варианта: либо РФ признает независимость Арцаха, либо признает Арцах как свою область. Россия проводит экспансионистскую политику. Но сейчас РФ погрязла в войне, и пока не решит свои вопросы в Украине, не пойдет на какой-либо серьезный шаг по вопросу Арцаха», - выразил мнение политолог.
Напомним, сегодня в Брюсселе состоится встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. В трехсторонней встрече примет участие также глава Европейского совета Шарль Мишель.