Աղվան Հովսեփյանի գործով կրկին նախաքննության ավարտ է հայտարարվել, մեղադրանքը փոխվել է. նախաքննական մարմինն ընդունել է՝Հովսեփյանի գործողություններում խարդախության հանցակազմ չկա
07/04/2022 18:00
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի գործով կրկին նախաքննության ավարտ է հայտարարվել, ինչից առաջ մեղադրանքի որոշակի փոփոխություն է տեղի ունեցել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը։
«Մոտ ութ ամիս է, ինչ ասում էինք, որ, օրինակ, պարոն Հովսեփյանին առաջադրված խարդախության մեղադրանքն ապօրինի մեղադրանք է։ Փաստորեն՝ մենք ճիշտ դուրս եկանք և այդ մեղադրանքը փաստացի պարոն Հովսեփյանի մասով փոփոխվեց և մեր փաստարկները հիմք ընդունվեցին, որ կոնկրետ այդ մեղադրանքը, այն փաստական հանգամանքները, որոնք նկարագրված են մեղադրանքի որոշման մեջ, ուղղակի որևէ կերպ չեն կարող համապատասխանել խարդախության հանցակազմի հատկանիշներն։ Ինչպես պարզ դարձավ՝ նրանք այդ մեղադրանքն ուղղակի փոխեցին և իրենց գործելաոճը, գործողություններն արդարացնելու համար ասում են՝ խարդախություն չէ, բայց վատնման դրդչություն է»,- նշել է Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ տվյալ պարագայում ոչ միայն խարդախության հանցակազմն այդ հանգամանքների շրջանակներում չի կարող գոյություն ունենալ, այլև, առավել ևս, վատնման դրդչությունը։
Փաստաբանի խոսքով՝ պաշտպանական կողմը ցանկանում է, որ մեկ րոպե շուտ գործն ուղարկվի դատարան, որ հանրությունն էլ տեսնի իրենց ճշմարտացիությունը ։
«Կներկայացնենք բավարար փաստարկներ, հիմնավորումներ, որոնք բխելու են ոչ միայն գործի փաստական հանգամանքներից, որոնք գործով կան, հաստատված են, այլև այն, որ տվյալ պարագայում Աղվան Հովսեփյանի, ինչպես նաև՝ գործով մյուս մեղադրյալ Վրեժ Մարկոսյանի գործողությունները որևէ կերպ չեն կարող համապատասխանել վատնման հանցակազմին»,- արձանագրել է փաստաբանը՝ զերծ մնալով այլ մանրամասներ հայտնելուց։
Նշենք, որ Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է սեպտեմբերի 7-ին։ Նախաքննական մարմինը մոտ 1,5 տարի քննվող քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրել Հովսեփյանին և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը։ Ընդ որում՝ դատարանները բավարարել են քննիչի միջնորդությունները՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու կամ այն երկարացնելու մասին՝ ընդունելով հանդերձ, որ հիմքեր չկան կարծելու , որ նա կարող է թաքնվել քննությունից կամ ազդել վկաների վրա՝ արձանագրելով, որ նրանց շրջանակն անորոշ է, հետևապես, նրանց նկատմամբ խոչընդոտման ռիսկը գրեթե բացակայում է։

Следствие признало, что в действиях Агвана Овсепяна нет состава мошенничества: обвинение изменено – адвокат
07/04/2022 18:55
По делу бывшего генпрокурора Армении, экс-председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна вновь объявлено о завершении предварительного следствия, перед этим имело место определенное изменение обвинения. Об этом в беседе с «ФактИнфо» сообщил адвокат Эрик Алексанян.
«Уже примерно 8 месяцев, как мы говорим, к примеру, о незаконности предъявленного господину Овсепяну обвинения в мошенничестве. Фактически, мы оказались правы, и это обвинение было изменено в части, касающейся господина Овсепяна. Наши доводы были приняты за основание, в частности, конкретно упомянутое обвинение, те фактические обстоятельства, которые описаны в решении по обвинению, никоим образом не могут соответствовать признакам состава мошенничества. Как стало известно, они просто изменили это обвинение и свой метод работы. Для оправдания действий они заявляют, что это не мошенничество, а подстрекательство к растрате», - отметил Алексанян, добавив, что в данном случае при этих обстоятельствах не может существовать не только состава мошенничества, но и подстрекательства к растрате тем более.
По словам адвоката, сторона защиты хочет, чтобы дело как можно скорее передали в суд, дабы общественность убедилась в их правоте. Как в прошлый раз мы оказались правы в том, что никакого мошенничества здесь нет, так и теперь в том, что эти обстоятельства никоим образом нельзя рассматривать как подстрекательство к растрате.
«Мы представим достаточно доводов, аргументов, которые будут вытекать не только из фактических обстоятельств дела, которые имеются в деле, подтверждены, но и то, что в данном случае действия Агвана Овсепяна, а также другого обвиняемого по делу – Врежа Маркосяна – никоим образом не могут соответствовать составу растраты», - заявил адвокат, воздержавшись на данном этапе от разглашения иных подробностей.
Напомним, Агван Овсепян был задержан 7 сентября. Орган предварительного следствия в рамках расследуемого на протяжении почти 1.5 лет уголовного дела предъявил обвинение Овсепяну и подал в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Причем суды удовлетворили ходатайства следователя об избрании меры пресечения в виде заключения под стражей и продлении срока ареста, признав при этом отсутствие оснований считать, что он может скрыться от следствия или повлиять на свидетелей. Они констатировали, что их круг неопределен, следовательно, риск воспрепятствования в отношении них практически отсутствует.