Եթե Ադրբեջանը գոհ է բրյուսելյան հանդիպումից, նշանակում է՝ հայկական կողմը սպասարկել է նրա շահերն ու պահանջները. Ալեն Ղևոնդյան
07/04/2022 17:35
Մեծ հաշվով, երեկ կայացած բրյուսելյան հանդիպման մասին ասելու շատ բան չկա, որովհետև կողմերը խոսում էին հասանելի և բաց բառապաշարով՝ առանց երկիմաստությունների։ Երբ ադրբեջանական կողմն ասում է, որ հանդիպմանը ձեռք բերված համաձայնությունները շահեկան են Բաքվի համար, այդտեղ մեկնաբանելու ոչինչ չկա. դա նշանակում է, որ Ադրբեջանը գոհ է, իսկ եթե Ադրբեջանը գոհ է, նշանակում է՝ հայկական կողմը սպասարկել է այդ երկրի շահերն ու պահանջները, և Ադրբեջանն էլ որևէ առարկություն չունի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ալեն Ղևոնդյանը։
«ՀՀ վարչապետը կառավարության նիստի ժամանակ է արձանագրել, որ գնալու է, Արցախը հանձնի Ադրեջանին, այդ պրոցեսը լինելու է հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի տեսքով, ավելին՝ հայկական կողմը ճանաչելու է Ադրբեջանի տարածքաին ամբողջականությունը, և սահմանազատում է արվելու։ Բրյուսելյան վերջին հանդիպման ժամանակ խոսվել է նաև սահմանազատման մասին, որ պետք է համապատասխան հանձնաժողով ստեղծվի»,- հիշեցրեց մեր զրուցակիցը։
Ալեն Ղևոնդյանը հատկանշական համարեց, որ բրյուսելյան հանդիպումից առաջ ԱՄՆ պետքարտուղարը հեռախոսազրույցներ է ունեցել թե՛ հայկական, և թե՛ ադրբեջանական կողմերի հետ։
«Ենթադրում եմ, որ նա «ինստրուկտաժ» է արել։ Ավելին ասեմ՝ ամերիկացիներն այս հարցում բավականին բաց խաղացին. անգամ դեսպանությունը հաղորդագրություն տարածեց, որում անդրադարձ կար Ռուսաստանին, կային սուր գնահատականներ։ Խոսքն այն խոսակցության մասին էր, որ ամերիկյան կողմն ունեցել էր ՀՀ գործող վարչապետի հետ։ Այսինքն՝ ամերիկյան կողմը, պետքարտուղարի մակարդակով, վարչապետի հետ խոսակցության ժամանակ շատ սուր քննադատական ձևակերպումներ էր հնչեցրել ՌԴ-ի հասցեին։
Դրանից հետո Հայաստանի վարչապետը մեկնում է Բրյուսել, կատարում այն քայլը, որը բոլորը և հատկապես Ալիևն իրենից սպասում էին՝ այսօր արդեն կառավարության նիստին հայտարարելով, որ Բրյուսելում նպատակահարմար չի գտել հանրայնացնելու Փառուխի թեման։ Այսինքն՝ մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ ՀՀ վարչապետը հանդիսանում է Ադրբեջանի շահերի սպասարկուն»,- ասաց քաղաքագետը։
Ալեն Ղևոնդյանը հավելեց՝ հայկական կողմը ջանք չի խնայում ամերիկյան, թուրքական, ադրբեջանական և բրիտանական կողմերի ազդեցության ներքո Ռուսաստանին դուրս թողնելու սահմանազատման գործընթացից։
«Եթե հիշում եք, ռուսական կողմն անընդհատ խոսում էր սահմանագծման և սահմանազատման մասին՝ նշելով, որ այդ գործընթացները պետք է իրականացվեն Ռուսաստանի գլխավոր շտաբի քարտեզներով։ ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Զախարովան նշել էր, որ խաղաղության պայմանագրի օրակարգը հասունացած չէ և անհրաժեշտ չափով  իրատեսական չէ։ Դա, իհարկե, չխանգարեց, որ երեկ հնչեն այն հայտարարությունները, որոնք հնչեցին»,- ասաց քաղաքագետը։
Մեր զրուցակիցը հիշեցրեց՝ արդեն վաղը ՀՀ արտգործնախարարը մեկնելու է Մոսկվա՝ բրյուսելյան հանդիպման վերաբերյալ յուրատեսակ հաշվետվություն ներկայացնելու։
«Կարծում եմ՝ այնտեղ բավականին դժվար և ծանր խոսակցութուն է ունենալու։ Թե՛ խաղաղապահների օրակարգը, թե՛ ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրությունը մեկ քաղաքական խաղի կոմպոնենտներ են՝ ուղղված Ռուսաստանի դեմ․ նաև իրենց առջև Հայաստանի բնաջնջման խնդիր են դրել։ ՀՀ գործող վարչապետն էլ այդ պրոցեսի իրացման գործակալներից մեկն է»,- ամփոփեց Ալեն Ղևոնդյանը։

Если Азербайджан доволен брюссельской встречей, значит, армянская сторона  обслужила его интересы и требования – Ален Гевондян
07/04/2022 18:45
Если Азербайджан доволен брюссельской встречей, значит, армянская сторона обслужила его интересы и требования – Ален Гевондян
О состоявшейся накануне брюссельской встрече, по большому счету, нечего сказать, потому что стороны говорили на доступном языке и открыто, без двусмысленности. Когда азербайджанская сторона заявляет, что достигнутые по итогам встречи договоренности соответствуют интересам Баку, то комментировать нечего. Это значит, что Азербайджан доволен, а если Азербайджан доволен, значит, армянская сторона обслужила интересы и требования этой страны, и у Азербайджана нет никаких возражений, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Ален Гевондян.
«Премьер-министр Армении сегодня на заседании правительства констатировал, что пойдет и сдаст Арцах Азербайджану, этот процесс будет проходить в виде армяно-азербайджанского мирного соглашения, более того, армянская сторона признает территориальную целостность Азербайджана и проведет делимитацию. В ходе последней брюссельской встречи также достигнута договоренность о формировании комиссии по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном», - напомнил Ален Гевондян.
Политолог посчитал характерным, что до встречи в Брюсселе госсекретарь США провел телефонные разговоры и с армянской, и с азербайджанской сторонами.
«Предполагаю, что он провел "инструктаж". Скажу больше, американцы в этом вопросе играли довольно открыто, посольство даже распространило сообщение, в котором была затронута Россия, были острые оценки. Речь шла о том разговоре, которое американская сторона имела с действующим премьер-министром Армении. То есть, американская сторона, на уровне госсекретаря, озвучила во время разговора с премьером очень острую критику в адрес РФ.
После этого премьер-министр Армении едет в Брюссель, делает тот шаг, которого ждут от него все, особенно Алиев, а сегодня уже объявил на заседании правительства, что в Брюсселе не посчитал уместным дальнейшее обсуждение темы Паруха. То есть, мы имеем дело с ситуацией, когда премьер-министр Армении обслуживает интересы Азербайджана», - сказал политолог.
Ален Гевондян добавил, что армянская сторона не жалеет усилий, чтобы под воздействием американской, турецкой, азербайджанской и британской сторон вывести Россию из процесса делимитации.
«Если помните, российская сторона постоянно говорила о делимитации и демаркации, отмечая, что эти процессы должны проводиться по картам Генштаба РФ. Официальный представитель МИД России Захарова отметила, что о сроках подписания данного соглашения говорить преждевременно. Это, конечно, не помешало, чтобы вчера были озвучены те заявления, которые прозвучали», - сказал политолог.
Он напомнил, что уже завтра министр иностранных дел Армении отбудет в Москву, чтобы представить своеобразный отчет о брюссельской встрече.
«На мой взгляд, разговор там будет довольно сложным и тяжелым. И повестка миротворцев, и сообщение посольства США – компоненты одной политической игры, направленной против России, также ставят перед собой задачу уничтожения Армении. А премьер-министр Армении – один из агентов реализации этого процесса», - резюмировал Ален Симонян.