«Հրապարակ». Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում հերթական բունտն է հասունանում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում հերթական բունտն է հասունանում։ Աշխատակիցներից մեկը փոխանցեց կոլեկտիվի դժգոհությունը՝ որոշել են ընդվզել ներկայիս տնօրինության դեմ, քանի որ արտադրական ծավալները նվազել են, անկառավարելի վիճակ է ստեղծվել։ Ըստ մեր աղբյուրի, աշխատողները պատրաստվում են նամակով դիմել կոմբինատի բաժնետերերին, որպեսզի հետ բերեն նախկին գլխավոր տնօրեն Մհեր Պոլոսկովին, որը հմուտ հանքագործ է ու կարողանում էր ճիշտ կազմակերպել արտադրությունը։
Նրա ղեկավարման տարիներին կոմբինատից հանքանյութի արտահանումը հասել էր 22 մլն տոննայի, 1500 նոր աշխատատեղ էր հիմնվել, աշխատում էին կոմբինատին կից բոլոր ընկերությունները։
Ճիշտ է, իշխանությունները Պոլոսկովի նկատմամբ քրեական գործեր հարուցեցին, ապա ստիպեցին, որ պետական բյուջե չմուծված հարկերի անվան տակ վերականգնի վնասը՝ 15 մլրդ դրամ, սակայն, ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցների համոզմամբ, բոլորը, այդ թվում՝ իշխանությունը, շատ լավ գիտեն, թե իրականում ով էր մեղավորը։ «Եթե նախկինում ԶՊՄԿ-ն օրական 800-1400 տոննա խտանյութ էր արտահանում, հիմա ծավալը հասել է 300-350 տոննայի»,- ասաց մեր աղբյուրը»։

«Грапарак»: На Зангезурском медно-молибденовом комбинате назревает очередной бунт
«Один из сотрудников сообщил нам о недовольстве коллектива: решили поднять бунт против нынешнего руководства, поскольку объемы производство снизились, создалась неуправляемая ситуация. Согласно нашему источнику, работники собираются обратиться с письмом к акционерам комбината, чтобы вернули бывшего директора ЗММК Мгера Полоскова, который был умелым горняком и правильно организовывал производство.
В период его руководства экспорт медного концентрата достиг 22 млн. тонн, были созданы 1500 новых рабочих мест, работали все компании при комбинате.
Несмотря на то, что власти возбудили уголовные дела против Полоскова, а потом заставили под предлогом неуплаченных в бюджет налогов восстановить ущерб в размере 15 млрд. драмов, однако по убеждению сотрудников ЗММК, все, в том числе и власти, очень хорошо знают, кто на самом деле был виновным. "Если в прошлом ЗММК экспортировал ежедневно 800-1400 тонн концентрата, то сейчас объем достиг 300-350 тонн", - сказал наш источник», - пишет газета.