Իրականությանը չեն համապատասխանում այն պնդումները, թե աշխարհում շաքարի գինը իջնում է, իսկ Հայաստանում՝ ոչ. Գեղամ Գևորգյան (Տեսանյութ)
08/04/2022 11:16
Իրականությանը չեն համապատասխանում այն պնդումները, թե աշխարհում շաքարի գինը իջնում է, իսկ Հայաստանում՝ ոչ, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։
«Ընդամենը մի քանի օր առաջ հրապարակել էինք տարբեր պարենային մթերքների գներ, որտեղ հստակ ցույց էինք տալիս, որ և՛ դոլարի գնի իջեցման պարագայում է ապրանքի գինն իջել, և՛ աշխարհում ինքնարժեքի իջեցման պարագայում», - ասաց Գեղամ Գևորգյանը՝ որպես օրինակ նշելով կարագը և ձեթը։
Ինչ վերաբերում է հնդկաձավարի գնի բարձրացմանը, Գևորգյանն ասաց, թե աշխարհում պաշարի խնդիր կա, ինքնարժեքն է բարձրացել։
Անդրադառնալով ձվի շուկային՝ ՄՊՀ նախագահն ասաց, թե եթե Զատկի տոնին ընդառաջ չարաշահումներ լինեն, ապա կլինեն նաև պատասխանատվության ենթարկումներ։
«Մենք պարբերար զգուշացնում ենք, որ ընկերություններն այնպես անեն, որպեսզի գործը չհասնի վարույթների։ Մեզ հավաստիացրել են, որ խնդիր չի լինի», - ասաց Գեղամ Գևորգյանը։

Утверждения о том, что цены на сахар в мире снижаются, а в Армении нет, не соответствуют действительности – Гегам Геворкян
08/04/2022 13:00
Утверждения о том, что цены на сахар в мире снижаются, а в Армении нет, не соответствуют действительности, заявил сегодня в парламенте журналистам председатель Комиссии по защите конкуренции Гегам Геворкян.
«Несколько дней назад мы опубликовали цены на различные продовольственные товары, где мы четко показали, что стоимость товара снизилась и из-за снижения цены доллара, и из-за снижения себестоимости в мире», - сказал Гегам Геворкян, отметив в качестве примера животные жиры и растительные масла.
Что касается повышения цен на гречневую крупу, то Геворкян сказал, что в мире есть проблема с запасами гречки, повысилась также себестоимость.
Касаясь рынка яиц, председатель комиссии отметил, что в случае злоупотреблений перед праздником Пасхи, будут также привлеченные к ответственности.
«Мы периодически предупреждаем, чтобы компании работали так, чтобы дело не дошло до возбуждения производств. Нас заверили, что проблем не будет», - сказал Гегам Геворкян.