Քարագլխի շուրջ իրավիճակը կամ շարունակվելու է լարված մնալ կամ արցախցիներին համոզելու են, որ ճիշտը տարածքային կորստին համակերպվելն է. Տիգրան Աբրահամյան
08/04/2022 10:41
Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը նախորդած ադրբեջանական ագրեսիան Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի և Քարագլխի լեռնաշղթայի ուղղությամբ փաստորեն իր հանգուցալուծումը չստացավ, նման կարծիք է հայտնել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ խնդիրը հրվել է ՌԴ-Ադրբեջան հարաբերությունների դաշտ և որպես գլխավոր խնդիր մատնանշվել է ոչ թե Ադրբեջանի ներխուժումը, այլ՝ ՌԴ խաղաղապահների անգործությունը։
«Այն, որ այդ դրվագով խաղաղապահները արցախցիների ակնկալիքները չեն արդարացրել՝ չեն կանխել ադրբեջանցիների ագրեսիան և ադրբեջանական զորքերը ելման դիրքեր չեն վերադարձրել, դա ակնհայտ է։
Սակայն մեկ այլ՝ ցավոտ դրվագ կա։ Փաստացի Փաշինյանը մակերեսային մտահոգություն է հայտնում ադրբեջանական զորքերի գործողությունների վերաբերյալ, սակայն ցույց է տալիս, որ դա ՀՀ կարգավորման խնդիրը չի և, որ դա ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերություններում չի կարող խոչընդոտ լինել, առավել ևս՝ օրակարգային հարց դառնալ։
Մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը շարունակում է ամրանալ Քարագլխի այն հատվածներում, որտեղ ներխուժել է, ինչը բավականին մշուշոտ, եթե ոչ անիրատեսական է դարձնում ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ ՌԴ-ի հետ բանակցությունների միջոցով ելման դիրքեր վերադարձը։
Սա նշանակում է, որ Քարագլխի շուրջ իրավիճակը կամ շարունակվելու է լարված մնալ՝ անկանխատեսելի զարգացումներով կամ արցախցիներին համոզելու են, որ ճիշտը ստեղծված իրավիճակին և տարածքային կորստին համակերպվելն է», - գրել է պատգամավորը։

Ситуация вокруг Караглуха либо продолжит оставаться напряженной, либо арцахцев уговорят, что нужно смириться с территориальной потерей – Тигран Абрамян
08/04/2022 12:21
Предшествовавшая состоявшейся в Брюсселе встрече Пашинян – Алиев агрессия Азербайджана в направлении села Парух и горы Караглух Аскеранского района Арцаха фактически остается неурегулированной, считает депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, проблема перенесена в сферу отношений РФ – Азербайджан и в качестве главной проблемы отмечается не агрессия Азербайджана, а бездействие российских миротворцев.
«То, что по этому эпизоду миротворцы не оправдали ожидания арцахцев – не предотвратили агрессию азербайджанцев и не вернули азербайджанские война на исходные позиции – очевидно.
Но есть еще один болезненный эпизод. Фактически Пашинян выражает поверхностную обеспокоенность по поводу действий азербайджанских войск, однако демонстрирует, что это не находится в сфере урегулирования Армении и, что это не может стать препятствием в отношениях Армения – Азербайджан и, тем более, вопросом повестки.
С другой стороны, Азербайджан продолжает укрепляться на тех участках Караглуха, куда вторгся, что делает довольно призрачным, если ни нереальным, возвращение азербайджанских подразделений на исходные позиции путем переговоров с РФ.
Это значит, что ситуация вокруг Караглуха либо продолжит оставаться напряженной – с непрогнозируемыми последствиями, либо арцахцев уговорят, что правильно смириться с создавшейся ситуацией и территориальной потерей», - написал депутат.