ՌԴ-ն ասում է, որ ինչ էլ Փաշինյանն ու Ալիևը խոսեն աշխարհի տարբեր մայրաքաղաքներում, ուզեն թե չուզեն, Մոսկվան, միևնույն է, լինելու է ՄԽ ֆորմատում. Քաղտեխնոլոգ
09/04/2022 16:07
Aysor.am-ի զրուցակիցն է քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը։
- Պարոն Հակոբյան, երեկ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում հայտարարել է, որ Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն հրաժարվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում համագործակցել Ռուսաստանի հետ։ Արդյոք սա կարող է հանգեցնել ՄԽ ձևաչափի չեղարկմանը։
- Այս ամենում բավականին հետաքրքիր մեկ բան կա. գիտենք՝ Լավրովն ինչ ասաց, բայց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը փաստացի նշեց, որ իր տվյալներով՝ միջազգային ասպարեզում ՄԽ ֆորմատի շուրջ հետաքրքրությունը մեծ է։ Ըստ էության՝ նրա ասածն ուղղակի հակասեց Լավրովի ասածին։ Այսինքն՝ խոսքը հիմա գնում է ոչ թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատի «թաղման», այլ համանախագահության ֆորմատի նկատմամբ անվստահության մասին։ Այս պահի դրությամբ, եթե Լավրովի ասածի վրա հիմնվենք, խոսքն այն մասին է, որ Ռուսաստանի հետ այժմ հնարավոր չէ աշխատել։
Իրականում, իմ տպավորությամբ, խոսքը գնում է մրցակցության մասին։ Այն նախաձեռնությունը, որ կա պատերազմից հետո Ռուսաստանի ձեռքում, փորձ է արվում խլել՝ ուղղորդելով դեպի Արևմուտք։ Արարատ Միրզոյանի ասածը հենց դա էր նշանակում, որ Մինսկի խմբի ֆորմատի նկատմամբ դրսում հետաքրքրություն կա, և որևէ մեկը կասկածի տակ չի դնում այդ ձևաչափը, բայց հայտարարում են, որ հիմա ռուսների հետ աշխատելու ցանկություն չունեն։
Մյուս կողմից, եթե Արևմուտքը ՄԽ գործունեության սառեցման պատճառ տեսնում է Ռուսաստանի գործոնը, դա նշանակում է, որ, ամեն դեպքում, Արևմուտքը, կամա թե ակամա, հասկացնում է, որ իր համար Արցախի հարցը համարյա փակված է։ Եթե չկա ՄԽ ֆորմատ, դա նշանակում է, որ, կամա թե ակամա, առաջ է տարվում Ալիևի թեզը, որ ԼՂ հակամարտության հարցը վաղուց փակված է, որ Լեռնային Ղարաբաղ վարչատարածքային միավոր գոյություն չունի, և, բնականաբար, Մինսկի խումբն իր համանախագահներով սպառել է իր լիազորությունները։
Այսինքն՝ այստեղ դիվանագիտական բավականին լուրջ խորամանկություններ կան, որոնք տորպեդավորում են ՄԽ ձևաչափի վերադարձը խաղի մեջ։ Դա, ըստ էության, նպաստում է Ադրբեջանի ծրագրերին և շահերին։
- Պարոն Հակոբյան, նշեցիք, որ 44-օրյա պատերազմից հետո նախաձեռնողությունը Ռուսաստանի ձեռքում է։ Արդյոք ՌԴ-ն հեշտությամբ կզիջի այն՝ թույլ տալով, որ նախաձեռնողականությունը տանեն իր ձեռքից։
- Ռուսաստանն, ըստ էության, ասում է, որ անկախ նրանից՝ կա՞ Մինսկի խումբ, թե չկա, ամեն ինչ ընթանալու է մինչ այժմ ստորագրված երեք խումբ փաստաթղթերի տիրույթում, այդ կետերով, և Ռուսաստանը, որպես այդ պրոցեսի միջնորդ և երաշխավոր, շարունակելու է լինել իրավիճակի տերը։ Ռուսաստանն ասում է, որ ինչ էլ Փաշինյանն ու Ալիևը խոսեն աշխարհի տարբեր մայրաքաղաքներում, ուզեն թե չուզեն, Մոսկվան, միևնույն է, լինելու է ՄԽ ֆորմատում, և ամեն բան լինելու է այն համաձայնությունների տրամաբաանության մեջ, որոնք ստորագրվել են համանախագահող երեք երկրների կողմից։
- Հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ ուկրաինական ճգնաժամի ավարտից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը լիարժեք վերականգնվի, և ԼՂ հակամարտության կարագավորման գործընթացում ռեալ արդյունքներ գրանցվեն։
- Դա մի քիչ հեռու է, որովհետև պետք է հասկանալ, թե իրենից ինչ է ներկայացնում «ճգնաժամի ավարտ» հասկացությունը։ Կրակի դադարեցումը կամ նույնիսկ պատերազմի ավարտը, որի արդյունքում ինչ-որ փաստաթուղթ կստորագրվի, դեռ չի նշանակի, որ միջազգային տարբեր ձևաչափերում հարաբերությունները նորից վերադառնալու են մինչպատերազմյան վիճակին։
Իհարկե, չեմ բացառում, որ երբ հարաբերություններում պարզություն լինի, աշխարհակարգի նոր կանոններ սահմանվեն և նոր կարմիր գծեր գծվեն, որոշ հին ֆորատներ կարող են վերադառնալ։ Կարելի է ենթադրել, որ նման բան կարող է լինել։
Բայց հիմա ուզում հիշեցնել երեկ Լավրովի կողմից հնչեցված բավականին կոշտ հայտարարությունը, որը ցույց է տալիս, թե ինչ վերաբերմունք կա ՀՀ ղեկավարության վարած քաղաքականության նկատմամբ։ Լավրովը, մասնավորապես, ասաց, որ իրենք համոզված են՝ ռուսական խաղաղապահ առաքելության նկատմամբ Հայաստանում կա մեծ վստահություն, և այն հայտարարությունները, որ Փառուխի հայտնի դեպքերից հետո պետք է խաղաղապահների գործունեության առնչությամբ ինչ-որ հետաքննություններ անցկացվեն, չեն արտացոլում ո՛չ ժողովրդի, ո՛չ էլ ղեկավարության կարծիքը։
Մինչդեռ հետաքննության թեման անընդհատ հնչեցնում է ոչ այլ ոք, քան անձամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Հասկանալի է, որ դա շատ է նյարդայնացնում Ռուսաստանին՝ մանավանդ այս շրջանում, երբ նա խրված է աշխարհաքաղաքական պրոբլեմների մեջ։ Այդ պարագայում և՛ Ադրբեջանը, և՛ արդեն Հայաստանը կասկածի տակ են դնում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի արդյունավետությունը։

Виген Акопян: РФ сказала, что о чем бы Пашинян и Алиев не говорили в различных столицах мира, хотят или нет, Москва все равно останется в формате МГ ОБСЕ
Корреспондент Aysor.am провел интервью с политтехнологом Вигеном Акопяном относительно дальнейшей судьбе Минской группы ОБСЕ и перспектив урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
- Господин Акопян, вчера министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил в Москве, что Франция и США отказались сотрудничать с Россией в рамках «тройки» сопредседателей Минской группы ОБСЕ по вопросу Карабаха. Может ли привести к отмене формата Минской группы?
- Во всем этом есть один интересный момент: мы знаем, что сказал Лавров, но министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян фактически отметил, что по его данным, на международной арене к формату МГ ОБСЕ проявляется большой интерес. По сути, сказанное им прямо противоречит словам Лаврова. То есть речь идет не о том, чтобы «похоронить» формат Минской группы ОБСЕ, а о недоверии к формату сопредседательства. На данный момент, если основываться на словах Ловрова, то речь идет о том, что с Россией пока невозможно работать.
По моему впечатлению, в действительности, речь идет об участии. Предпринимается попытка забрать у России ту инициативу, которая оказалась в руках РФ после войны, передав ее Западу. Сказанное Араратом Мирзояном означало именно это, что к Минской группе ОБСЕ есть интерес и никто не ставит под сомнение этот формат, но заявляют, что сейчас нет желания работать с Россией.
С другой стороны, если Запад видит причину замораживания деятельности МГ в факторе России, то это значит, что Запад, вольно или невольно, дает понять, что для него вопрос Арцаха почти закрыт. Если нет формата МГ, то это означает, что вольно или невольно, продвигается тезис Алиева, что вопрос Нагорного Карабаха давно закрыт, что территориально-административной единицы Народный Карабах не существует и, естественно, Минская группа со своими сопредседателями исчерпала свои полномочия.
То есть, здесь есть довольно серьезные дипломатические хитрости, которые торпедируют возращение в игру формата МГ. Это, по сути, способствует программам и интересам Азербайджана.
- Господин Акопян, Вы отметили, что после 44-дневной войны инициатива находится в руках России. Может ли Россия с легкостью уступить эту инициативу, позволив, чтобы у нее забрали инициативность?
- Россия, по сути, говорит, что независимо от того, есть Минская группа или нет, урегулирование будет проходить в рамках подписанных до сих пор трех документов, по этим пунктам, и Россия, как посредник и гарант этого процесса, продолжит оставаться хозяином положения. Россия сказала, что о чем бы Пашинян и Алиев не говорили в различных столицах мира, хотят того или нет, Москва все равно останется в формате МГ ОБСЕ и все будет по логике тех договоренностей, которые подписаны тремя странами-сопредседателями.
- Считаете ли Вы возможным, что после завершения украинского кризиса формат Минской группы ОБСЕ будет полностью восстановлен и в урегулировании нагорно-карабахского конфликта будут зафиксированы реальные результаты?
- До этого пока далеко, поскольку нужно понять, что значит понятие «завершение кризиса». Прекращение огня или даже завершение войны, в результате чего будет подписан какой-то документ, еще не значит, что отношения в различных международных форматах снова вернуться к довоенному положению.
Конечно, я не исключаю, что когда в отношениях появится четкость, будут установлены новые правила миропорядка и начерчены новые красные линии, некоторые старые форматы могут вернуться. Можно предложить, что подобное возможно. Однако сейчас я хочу напомнить озвученное вчера Лавровым довольно жесткое заявление, которое демонстрирует отношение к проводимой руководством Армении политике. Лавров, в частности, сказал, что в Армении есть большое доверие к российской миротворческой миссии и заявления о том, после известных инцидентов в Парухе должно быть проведено какое-то расследование деятельности миротворцев, не отражают мнение ни народа, ни руководства.
Между тем, тему расследования постоянно озвучивает не кто иной, как лично премьер-министр Армении Никол Пашинян. Понятно, что это очень нервирует Россию, особенно в период, когда она увязла в геополитических проблемах. В таком случае и Азербайджан, и Армения ставят под сомнение эффективность российского миротворческого контингента.