Պուտինն ու Ալիևը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման աշխատանքներն սկսելու հարցը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Քննարկվել են ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, ընդգծվել է ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2021 թվականի հունվարի 11-ին և նոյեմբերի 26-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լիարժեք կատարման, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային ուղիների զարգացման եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության ակտիվացման անհրաժեշտությունը։
Քննարկվել են նաև ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման աշխատանքներն սկսելու հարցերը»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Путин и Алиев обсудили запуск работы по делимитации азербайджано-армянской границы
Президенты РФ и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев в ходе телефонного разговора обсудили необходимость реализации трехсторонних договоренностей по Нагорному Карабаху и вопросы начала работы по делимитации азербайджано-армянской границы. Об этом в субботу сообщила пресс-служба Кремля.
"Обсуждены итоги проведенных 6 апреля в Брюсселе переговоров Ильхама Алиева с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном. При этом подчеркнута необходимость реализации в полном объеме договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, а также активизации деятельности трехсторонней рабочей группы по развитию экономических и транспортных связей в регионе. Затронуты вопросы запуска работы по делимитации азербайджанско-армянской границы и по подготовке мирного договора между Азербайджаном и Арменией", - говорится в сообщении.