Ղրիմի ձեռնարկությունները պայմանավորվել են Հայաստանին պարարտանյութերի և սարքավորումների մատակարարման շուրջ
11/04/2022 13:00
Ղրիմի ձեռնարկությունները հայ գործարարների հետ պայմանավորվել են Հայաստան էկոլոգիապես մաքուր պարարտանյութերի, էլեկտրական եռակցման սարքավորումների և այլ ապրանքների ու ծառայությունների մատակարարման շուրջ, երկուշաբթի օրը լրագրողներին հայտնել են Ղրիմի տնտեսական զարգացման նախարարության մամուլի ծառայությունից։
«Ղրիմի պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի արդյունքները դրական են։ Հիմքեր են դրվել առևտրային հարաբերությունների հետագա զարգացման, ապրանքների և ծառայությունների մատակարարման համար։ Ղրիմի նկատմամբ հետաքրքրություն կա հայ գործարարների կողմից, ինչպես նաև մեր գործարարների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ առկա է», - ասել է Ղրիմի փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Իրինա Կիվիկոն։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև «Մետաքսի ճանապարհ» շրջագայության կազմակերպման մասին, որը կմիավորի Հայաստանի և Ղրիմի տեսարժան վայրերը։
«Այցի ընթացքում ստորագրվել է հինգ պայմանագիր Ղրիմի Հանրապետության տուրիստական ​​գործակալությունների և հյուրանոցների և Հայաստանի Հանրապետության տուրիստական ​​գործակալությունների միջև։ Արդեն այս սեզոնին Հայաստանից զբոսաշրջիկները կարող են գալ Ղրիմ՝ հանգստանալու և բուժվելու։ Ինչպես նաև Հայաստանից գործարարներն ընդունել են այս տարվա մայիսի 12-13-ը Ալուշտա քաղաքում անցկացվող «Արտահանման ժամանակը» միջազգային համաժողովին մասնակցելու հրավերը»,- ասվում է զեկույցում։

Крымские предприятия договорились о поставках в Армению удобрений и оборудования
Предприятия Крыма договорились с бизнесменами Армении о поставках в эту страну экологически чистых удобрений, электросварочного оборудования, других товаров и услуг, сообщили в понедельник журналистам в пресс-службе Минэкономразвития российского региона.
«Итоги поездки в Армению делегации из Крыма положительные. Заложены основы для дальнейшего развития торговых отношений, поставок товаров и услуг. Интерес к Крыму со стороны армянских бизнесменов есть, также, как и интерес у наших бизнесменов к Армении», - приводятся в сообщении слова вице-премьера - министра финансов Крыма Ирины Кивико.
Также достигнута договоренность об организации тура «Великий шелковый путь», который объединит достопримечательности Армении и российского Крыма, прорабатывается вопрос об упрощении логистики для увеличения турпотока в Крым и Армению, сообщается в пресс-релизе.
«В ходе визита было подписано пять соглашений между туристическими фирмами и отелями Республики Крым и туристическими фирмами Республики Армения. Уже в этом сезоне туристы из Армении могут приехать в Крым на отдых и лечение. Также бизнесмены из Армении приняли приглашение для участия в международном форуме «Время для экспорта», который пройдет в Алуште 12-13 мая этого года», - говорится в сообщении.
На прошлой неделе в Армении прошли Дни Крыма, в ходе которых были организованы встречи бизнеса, общественности, конференции и выступления творческих коллективов.