Եթե Մինսկի խմբում չպետք է լինի Ռուսաստանը, դա արդեն ձևաչափի փլուզում է, չկա նման ձևաչափ. Քաղաքագետ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը փլուզվել է Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի պատճառով, որոնք փաստացի չեն ցանկանում այդ ձևաչափի շրջանակներում աշխատել Ռուսաստանի հետ։ Սա բխում է այն դիրքորոշումից, որն այդ երկրները ՌԴ-ի նկատմամբ դրսևորում են Ուկրաինայում հատուկ օպերացիայի մեկնարկից հետո, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը։
«Հիմա, երբ պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածվում, որ Ֆրանսիան, որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող, վերահաստատում է Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանն աջակցելուն իր լիարժեք հավատարմությունը, հետաքրքիր է՝ ո՞ւմ հետ է այդ ձևաչափը գործում։ Եթե Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նկատի ունի հենց իրենց և ամերիկացիներին, ապա դա արդեն Մինսկի խմբի ֆորմատ չէ։
ՄԽ ֆորմատը մեզ համար պարզ էր արդեն 25 տարուց ոչ պակաս, և գիտեինք, որ համանախագահող երկրներն են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը։ Հիմա ո՞ւմ են խաբում։ Եթե Ֆրանսիան պատկերացնում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը գործում է, ինչպե՞ս է գործում։ Եթե ՄԽ-ում, ըստ ֆրանսիացիների, չպետք է լինի Ռուսաստանը, ապա դա արդեն ձևաչափի փլուզում է, չկա նման ձևաչափ»,- ասաց քաղաքագետը։
Գագիկ Համբարյանի խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի չգործելը ձեռնտու է ոչ միայն Ադրբեջանին, այլև ՀՀ գործող իշխանություններին, որոնց համար այդ կառույցի գործունեությունը բազմաթիվ անհարմարություններ էր ստեղծում։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը խանգարում էր Նիկոլ Փաշինյանին՝ Ադրբեջանի հետ միակողմանի քաղաքականություն վարելու համար, իսկ այժմ կարող է շատ ազատ անել այն, ինչ ուզում է»,- ամփոփեց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր՝ ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան չեն ցանկանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում աշխատել Ռուսաստանի հետ։

Если России не должно быть в Минской группы ОБСЕ, это уже развал формата – Гагик Амбарян
Формат Минской группы ОБСЕ развалился из-за Франции и США, поскольку они фактически не хотят работать с Россией. Это исходит из той позиции, которую эти страны проявляют в отношении РФ после начала специальной операции в Украине, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Гагик Амбарян.
«Сейчас, когда распространяется официальное заявление о том, что Франция как сопредседатель Минской группы ОБСЕ подтверждает свою полную приверженность делу установления мира и стабильности в регионе Южного Кавказа, интересно, с кем действует этот формат? Если МИД Франции имеет в виду именно их и американцев, то это уже не формат Минской группы ОБСЕ.
Формат МГ ясен для нас уже не менее 25 лет, и мы знали, что страны-сопредседатели – Россия, Франция и США. Если Франция представляет, что Минская группа действует, то как действует? Если, согласно французам, Россия не должны быть в Минской группе, то это уже развал формата, такого формата нет», - сказал политолог.
По словам Гагика Амбаряна, прекращение деятельности Минской группы ОБСЕ выгодно не только Азербайджану, но и действующим властям Армении, для которых деятельность этой структуры создает многочисленные неудобства.
«Минская группа ОБСЕ мешала Николу Пашиняну проводить одностороннюю политику с Азербайджаном. Сейчас он спокойно может делать то, что хочет», - сказал политолог.
Напомним, несколько дней назад глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Франция и США отказались сотрудничать с Россией в рамках «тройки» сопредседателей Минской группы ОБСЕ по вопросу Карабаха.