Տեսանելի է` ո՛վ չի աշխատում հանուն Արցախի և Հայաստանի. Սեյրան Օհանյանի արձագանքը՝ Ալեն Սիմոնյանին
Այսօր խորհրդարանական ընդդիմությունը բոյկոտեց ԱԺ հերթական քառօրյան և լքեց նիստերի դահլիճը` մեկնելով Արցախ ու Հայաստանի սահմանամերձ մարզեր: Ի թիվս այլոց և նախկինում հնչած նույնաբովանդակ ձևակերպումների` ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր ելույթում նշեց, որ «...ընդդիմությունը չի աշխատում», ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
«Ամենևին չցանկանալով պատասխանել կամ առավել ևս արդարանալ, քանի որ կողմերից յուրաքանչյուրն «աշխատել» բառի, գաղափարի իր պատկերացումն ունի, հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ հստակեցնել մեր հայրենակիցների համար, որ այսօր իրավիճակին համարժեք չի աշխատում հենց քաղաքական մեծամասնությունը և մեր բոլոր նախաձեռնությունները մերժելով` չի անցկացրել որևէ հրատապ քննարկում, արտահերթ նիստ` Արցախի և Հայաստանի անվտանգությանը վերաբերող կարևորագույն հարցերով:
Փոխարենը, պարբերաբար կրկնում են, որ «վերջին ժամանակահատվածում իրավիճակը գրեթե միշտ լարված է եղել, և եթե շարունակի լարված մնալ, ի ՞նչ է, չե ՞նք աշխատելու»: Իհարկե աշխատելու ենք, սակայն հարկ է, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը նախ ընդունի, որ իրավիճակի լարվածության հիմնական պատճառները մեր պետության անվտանգային խնդիրներն են, և քայլեր ձեռնարկի:
2021 թ. օգոստոսի 30-ին անհայտ կորած, գերեվարված մեր հայրենակիցների հարազատների հետ հանդիպման ժամանակ մենք ֆիքսեցինք` մեկ տարի է, ինչ իշխող ուժը «թմբկահարում է», որ աշխատանքներ են տարվում գերիների փոխանակման, անհայտ կորածների հայտնաբերման ուղղությամբ: Սակայն փաստերն այլ իրականություն են ներկայացնում. գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողով` որպես օրենքով սահմանված կարգով գործող և իր կատարած աշխատանքները հանրությանը ներկայացնող մարմին, չկա, և ո՛ւթ ամիս է անցել այդ օրից, չի՛ ստեղծվել որևէ հանձնաժողով և որևէ աշխատանք չի՛ կատարում (թեև համացանցում երբեմն շրջանառվում են գրառումներ` գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստի վերաբերյալ):
Հարկ եմ համարում նաև ընդգծել, որ 2022 թ. մարտի 1-ին խորհրդարանական ընդդիմությունը հանդես եկավ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների Ազգային ժողովների միջև խորհրդարանական արտահերթ նիստ գումարելու նախաձեռնությամբ. այն բանավոր հետաձգվեց` Ալեն Սիմոնյանի, որն, ի դեպ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահն է, Բալի մեկնելու պատճառաբանությամբ: Մենք համաձայնեցինք, որպեսզի քաղաքական մեծամասնությունը ընտրի, նշանակի օրը: Սակայն մինչ օրս նրանց կողմից պատասխան չենք ստացել:

Очевидно, кто не работает во имя Арцаха и Армении – Сейран Оганян ответил Алену Симоняну
Сегодня парламентская оппозиция бойкотировала очередную четырехдневку парламента и покинула зал заседаний, отправившись в Арцах и приграничные области Армении. В числе других и звучащих в прошлом аналогичных формулировок, спикер парламента Ален Симонян в своем выступлении отметил, что «… оппозиция не работает», написал на своей странице в Facebook руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян.
«Вовсе не желая отвечать или, тем более, оправдываться, поскольку каждая сторона имеет свое представление о слове «работать», считаю нужным вновь уточнить для наших соотечественников, что именно правящее большинство сегодня не работает адекватно ситуации и отклонят все наши инициативы, не проведя ни одного срочного обсуждения, внеочередного заседания по важнейшим вопросам, касающимся безопасности Арцаха и Армении.
Вместо этого они периодически повторяют, что "в последний период ситуация на границе постоянно была напряженной и если продолжит оставаться напряженной, мы что не должны работать". Конечно, будем работать, но необходимо, чтобы парламентское большинство сначала признало, что основными причинами напряженности ситуации являются проблемы безопасности нашего государства, и предприняло шаги в этом направлении.
30 августа 2021 года в ходе с родственниками без вести пропавших, взятых в плен наших соотечественников мы зафиксировали, что правящая сила уже год "трубит" о том, что ведутся работы по обмену пленными, обнаружению пропавших без вести. Однако факты свидетельствуют о другой реальности. Комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших, как установленного законом действующего органа, представляющего свою работу обществу, – нет. Прошло уже восемь месяцев, но какая-либо комиссия не создана и никакая работа не выполнена (хотя в интернете иногда циркулирует информация о заседании межведомственной комиссии, занимающейся вопросами пленных, заложников и без вести пропавших лиц).
Считаю необходимым также подчеркнуть, что 1 марта 2022 года парламентская оппозиция выступила с инициативой созвать внеочередное парламентское заседание Национальных Собраний Армении и Арцаха. Однако оно было отложено из-за поездки Алена Симоняна на Бали, который, кстати, является председателем межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Национальным Собранием Республики Арцах.