Մենք թևակոխում ենք ծանր ու նոր փուլ, պետք է հասկանանք՝ ինչ է մեզ սպասվում. Արայիկ Հարությունյան
Մենք պետք է հասկանանք ինչ է սպասվում մեզ, մենք թևակոխում ենք ծանր, նոր փուլ կապված՝  ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողություններով, որը կարող է խախտել  տարածաշրջանը։ Այս մասին Ասկերանի շրջանի պատասխանատուների  հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Մարտի 24-ին Ադրբեջանը խախտել է նոյեմբեր 9-ի պայմանագիրը և առաջին հերթին կասկածի տակ է դրել խաղաղապահների առաքելությունը»,- ասաց նա։
Հարությունյանը նշել է, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը եղել է և կլինի Արցախի Հանրապետության ղեկավարության արտաքին քաղաքականության գլխավոր ուղեցույցը և այդ օրակարգից պաշտոնական Ստեփանակերտը չի շեղվելու.«Այն, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սակարկման ենթական չէ, միանշանակ է, մենք չենք շեղվելու մեր անկախության ճանապարհից»։
Հարությունյանը ընդգծել է, որ ռուս-ուկրիանական պատերազմի հետևանքով հնարավոր է պարենային ճգնաժամ առաջանա և հանձնարարել է Ասկերանի շրջանի ղեկավարին ակտիվացել գյուղատնտեսական աշխատանքները։
«Մենք պետք է լուրջ ուշադրություն դարձնենք ցորենի և պարենամթերքների արտադրությանը, պահեստավորմանը, վերաբաշխմանը։ Այդ բոլորը մեր մեր օրակարգում կա, մենք դրանք չենք անտեսում»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը։

Мы вступаем в тяжелый и новый этап, должны понять, что нас ждет – Араик Арутюнян
Мы должны понять, что нас ждет, мы вступаем в тяжелый, новый этап, который связан с российско-украинскими военными действиями, которые может нарушить стабильность в регионе. Об этом заявил в городе Аскеране президент Республики Арцах Араик Арутюнян в ходе встречи с ответственными лицами районной администрации, руководителями общин и местным активом.
«24 марта Азербайджан нарушил договор от 9 ноября и в первую очередь поставил под сомнение миссию миротворцев», - сказал Араик Арутюнян.
Арутюнян отметил, что право народа Арцаха на самоопределение было и будет главным ориентиром внешней политики руководства Республики Арцах и официальный Степанакерт не отклонится от этой повестки. «То, что право народа Арцаха не подлежит торгу – однозначно, мы не отклонимся от пути нашей независимости», - сказал президент.
Арутюнян подчеркнул, что в результате российско-украинской войны может возникнуть продовольственный кризис и поручил руководителю Анкеранского района интенсифицировать сельскохозяйственные работы.
«Мы должны обратить серьезное внимание на производство, складирование, перераспределение пшеницы и продовольственных товаров. Все эти вопросы в нашей повестке, мы их не игнорируем», - сказал Араик Арутюнян.