Արցախը վտանգվում է սրանց գոյությամբ, իշխանության մոտ իրենց լինելով. Հայկ Մամիջանյան (Տեսանյութ)
Այն ժամանակ, երբ Արցախի անվտանգությունը մեր պատասախանատվության տակ էր, կարելի էր և՛ Ղազանչեցոց գնալ, և՛ Սյունիքով անվտանգ անցնել, և՛ ամբողջ Արցախով ազատ շրջել, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրուցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը՝ արձագանքելով իշխանական պատգամավորներ դիտարկումներին, թե Արցախ գնալով՝ ընդդիմությունը վտանգում է Արցախը։
«Ցավալի է, որ Հայաստանի իբր իշխող խմբակցության պատգամավորները նույնպես միացել են «բոյկոտի»՝ չայցելելով Արցախ և միայնակ թողնելով Արցախը։ Մենք Արցախին միայն չենք թողնում, Արցախը մեր հայրենիքն է, և ամեն ինչ կանենք, որպեսզի Արցախը երբեք չհայտնվի Ադրբեջանի կազմում։ Արցախը վտանգվում է սրանց գոյությամբ, իշխանության մոտ իրենց լինելով, որ իրենց, այսպես կոչված, խաղաղության դարաշրջանի արշալույսին ավելի շատ զոհեր, գերիներ ու տարածքային կորուստներ են լինում, քան մինչ այդ՝ 30 տարվա ընթացքում», - ասաց Մամիջանյանը։
Մինչ նիստերը բոյկոտելը և դահլիճից հետանալը, ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորները Արցախի դրոշներ տեղադրեցին իրենց սեղաններին, ԱԺ ամբիոնին։
«Արցախի դրոշը, կարծես, ինքն իրենով դարձավ Հայաստանի արժանապատվության վերադարձնող շարժման սիմվոլ, այն արդեն իսկ ծածանվում է Հայաստանի տարբեր մարզկենտրոններում, մեծ ու փոքր քաղաքներում, հիմա արդեն կծածանվի ԱԺ դահլիճում։ Ես կարող եմ հասկանալ, որ այն խունտան, որը դեմ քվեարկեց, որպեսզի ՀՀ ԱԺ-ում լինի Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով, պիտի որ նեղվի Արցախի դրոշի առկայությունից», - ասաց Հայկ Մամիջանյանը։

Существование этой власти ставит под опасность Арцах – Айк Мамиджанян
Когда мы были гарантом безопасности Арцаха, можно было посещать и Казанчецоц, и безопасно проезжать через Сюник, и ездить безопасно по всему Арцаху, заявил сегодня журналистам в парламенте секретарь фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян в ответ на заявления депутатов «Гражданского договора», что оппозиция подвергает опасности Арцах.
«Прискорбно, что депутаты якобы правящей фракции Армении также присоединилась к "бойкоту", не посещают Арцах и оставили его. Мы не оставляем Арцах, Арцах – наша Родина и мы сделаем все, что Арцах никогда не оказался в составе Азербайджана. Их существование, пребывание во власти подвергает опасности Арцах. Начало их так называемой "эпохи мира" принесло нам больше жертв, пленных и территориальных потерь, чем было до этого – за последние 30 лет», - сказал Айк Мамиджанян.
До бойкотирования заседаний и ухода из зала заседаний оппозиционные депутаты парламента разложили на своих столах, трибуне парламента флаги Арцаха.
«Флаг Арцаха стал символом движения по возрождению достоинства Армении, он уже развевается в различных областных центрах Армении, в больших и малых городах. Сейчас он будет развеваться в зале Национального Собрания Армении. Я могу понять, что присутствие флага Арцаха должно расстраивать ту хунту, которая проголосовала против того, чтобы в парламенте Армении была создана комиссия по вопросам Арцаха», - сказал Айк Мамиджанян.