Զոհված զինծառայողների եղբայրները և որդիները կազատվեն պարտադիր զինծառայությունից, բայց ցանկության դեպքում կարող են նաև ծառայել. նախագիծն ընդունվեց
12/04/2022 15:51
Ազգային ժողովն ընդունեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած նախագիծը, համաձայն որի՝ պարտադիր զինծառայությունից կազատվեն մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված զինծառայողների եղբայրները և որդիները:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում որոշ փոփոխություններ են արվել, ըստ որի՝ զոհված զինծառայողների եղբայրները կամ որդիները ցանկության դեպքում կարող են դիմում գրել ու մեկնել ծառայության:
Հայկ Սարգսյանի խոսքով`«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն առաջարկել է ոչ թե նշված անձանց զինծառայությունից ազատվելու հնարավորություն տալ, այլ նախարարի հրամանով զորակոչել ԶՈՒ գլշխավոր շտաբ, ինքը, սակայն, դեմ է եղել առաջարկին:
«Այս փոփոխությունների նպատակը սոցիալական է, մենք զոհված զինծառայողների եղբայրներին ազատում ենք զինծառայությունից, որ ընտանիքի հոգսերը մեղմենք, աշխատեն ու լուծեն սոցիալական խնդիրները, ու ընտանիքում առաջացած հոգեբանական խնդիրները լուծեն», - ասաց պատգամավորը:
Սարգսյանի խոսքով` մեկ այլ առաջարկ էլ «Հայաստան» խմբակցությունն է ներկայացրել` առաջարկելով նշված անձանց զորակոչել վեց ամիս ժամկետով. այս առաջարկը ևս հավանության չի արժանացել:
Հայկ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ փոփոխությունից հետո շահառուների շրջանակը շատ չի լինելու. 2022-ի ամառային զորակոչին նախատեսվում է, որ օրենքի շահառու կլինի 10, ձմեռային զորակոչին՝ 17 քաղաքացի, 2023-ի ամառային զորակոչին՝ 11, ձմեռայինին՝ 14 քաղաքացի, այսինքն՝ առաջիկա չորս զորակոչերի ընթացքում 52 հնարավոր շահառու կարող է լինել:

Братья и сыновья погибших военнослужащих будут освобождены от обязательной военной службы – парламент принял законопроект
12/04/2022 16:42
Парламент Армении принял инициированный депутатом фракции «Гражданский договор» Айком Саркисяном законопроект, согласно которому братья и сыновья погибших во время боевых действий военнослужащих будут освобождены от обязательной военной службы.
После обсуждения в первом чтении в проект были внесены некоторые изменения, согласно которым, в случае желания, братья и сыновья погибших военнослужащих могут написать заявление и отправится на службу.
По словам Айка Саркисяна, фракция «Честь имею» предложила вместо предоставления указанным лицам возможности освобождения от военной службы, призывать из на службу в Генштаб ВС Армении по приказу министра обороны, однако он выступил против этого предложения.
«Эти изменения преследуют социальную цель: братья наших погибших военнослужащих освобождаются от военной службы, чтобы облегчить заботы семьи, работать и решать социальные проблемы, решать возникшие в семье психологические проблемы», - сказал он.
По его словам, фракция «Армения» также внесла предложение, чтобы указанные лица призывались на службу на срок шесть месяцев, однако это предложение также не было одобрено.
Айк Саркисян отметил, что круг бенефициаров после этих изменений не будет большим: предусматривается, что в ходе летнего призыва 2022 года бенефициарами закона будут 10 граждан, зимнего призыва – 17 граждан. В ходе летнего призыва 2023 года – 11 граждан, зимнего призыва – 14 граждан, то есть, за четыре призыва число возможных бенефициаров составит 52 человека.