Արցախի նախագահը հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել՝ Արցախի կարգավիճակի նշաձողի իջեցման վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարության կապակցությամբ
13/04/2022 20:21
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 13-ին հրավիրել է աշխատանքային հրատապ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները, Արտաքին գործերի նախարարը և Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ հանդիպումը կայանում է Արցախում գործող մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների պահանջով, քանի որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ապրիլի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովում Արցախի կարգավիճակի նշաձողի իջեցման վերաբերյալ արված հայտարարությունը հանրության շրջանում  լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տվել:
«Մեր հանրությունը շատ հստակ պահանջներ է ներկայացնում, որոնց պետք է ընդառաջ գնանք՝ կազմակերպելով շահագրգիռ ու բազմակողմանի քննարկումներ»,- ընդգծել է նախագահը:

Президент Арцаха созвал срочное совещание в связи с заявлением Никола Пашиняна о снижении планки по вопросу статуса Арцаха
13/04/2022 21:17
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 13 апреля созвал срочное рабочее совещание, в котором участвовали представители парламентских сил, министр иностранных дел Арцаха и секретарь Совета безопасности.
Араик Арутюнян отметил, что встреча проходит по требованию представителей ряда общественных организаций, поскольку озвученное 13 апреля премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Национальном Собрании Армении заявление о снижении планки статуса Арцаха стало причиной серьезной обеспокоенности общественности.
«Наша общественность выдвигает очень четкие требования, которым мы должны пойти навстречу, организовав заинтересованные и многосторонние обсуждения», - подчеркнул президент.