«Հրապարակ». Ընդդիմությունը որոշել էր լռել ու «տակից» բանակցելով՝ հարցերը լուծել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ ՀՀ ԱԺ մեծամասնության արձագանքից կարելի էր ենթադրել, որ ընդդիմադիր պատգամավորների այցն Արցախ իրենց համար անցանկալի է, ավելին՝ ինչ-որ վտանգներ է պարունակում։ Գուցե Ալիևին խոստացել են, որ այլևս Արցախ չեն այցելելու ոչ միայն իրենք, այլև թույլ չեն տալու, որ Հայաստանից մարդի՞կ այցելեն։
ՔՊ-ականները նախ ԱԺ-ում, իրար հերթ չտալով, դատապարտեցին ընդդիմությանը, հետո հայտարարեցին, որ ընդդիմադիրները բացակա են ստանալու և աշխատավարձից են զրկվելու։ Ապա Հայաստանից ցուցակ ուղարկվեց ռուս խաղաղապահներին, որ արգելեն նրանց մուտքն Արցախ։ Եվ ընդդիմությունը, հասնելով Լաչին, ժամերով կանգնեց սահմանակետում՝ հույսով, որ, ի վերջո, իրենց թույլ կտան հատել սահմանը։
Ուշագրավ է, որ մեր բազմաթիվ զանգերը մնում էին անպատասխան՝ ընդդիմությունը որոշել էր լռել ու «տակից» բանակցելով՝ հարցերը լուծել։ Երբ չստացվեց, պատգամավորները սկսեցին գրել՝ հաստատելով մեր լուրերը, որ իրենց թույլ չեն տվել մտնել Արցախ։ Երեկոյան տեղեկացանք, որ նրանց հետ են ուղարկել Գորիս։ Նրանք Աղավնոյի անցակետում հապճեպ հանդիպում են ունեցել Արցախի խմբակցությունների ղեկավարների հետ և վերադարձել Հայաստան։ Հասկանալի չէ միայն, թե ինչու էին ողջ օրը լռում՝ աղմուկ չբարձրացնելով և լրատվամիջոցների հարցերին չպատասխանելով»։

«Грапарак»: Оппозиция решила промолчать и решить проблему путем переговоров
Газета «Грапарак» пишет, что из реакции парламентского большинства накануне можно было понять, что визит оппозиционных депутатов в Арцах был для них нежелательным, более того, содержал в себе какую-то опасность. Возможно, они обещали Алиеву, что не только сами не будут больше посещать Арцах, но не позволят, чтобы посещали люди из Армении, пишет газета «Грапарак».
«Сначала депутаты «Гражданского договора», не давая друг другу очереди, осудили в парламенте оппозицию, потом заявили, что отсутствие оппозиционеров будет считаться неуважительным и их лишат зарплаты. Затем из Армении был отправлен список миротворцам, чтобы оппозиционерам запретили въезд в Арцах. И оппозиция, доехав до Лачина, часами стояла на пограничном пропускном пункте в надежде, что им разрешат пересечь границу.
Примечательно, что многочисленные наши звонки остались без ответа, оппозиция решила промолчать и путем переговоров решить проблему. Когда это не удалось, депутаты начали писать, подтвердив наши сведения, что им не разрешили въезд в Арцах. Вечером мы узнали, что их оправили обратно в Горис. На пропускном пункте в Агавно они провели поспешную встречу с руководителями фракций парламента Арцаха и вернулись в Армению. Непонятно только, почему они весь день молчали, не подняли шум и не отвечали на вопросы СМИ», - пишет газета.