Նիկոլն ասում է, որ գնում ենք «Արցախն Ադրբեջանի կազմում» ճանապարհով, սա նշանակում է նոր Նախիջևան. Իշխան Սաղաթելյան
13/04/2022 14:59
Նիկոլ Փաշինյանն, ըստ էության, ուղիղ ասել է, որ մենք գնում ենք «Արցախն Ադրբեջանի կազմում» ճանապարհով և Արցախն ունենալու է անվտանգության երաշխիքներ և լայն իրավունքներ, Գորիսում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության անդամ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Մենք ասում ենք, որ դու հայ ժողովրդի ճակատագիրը որոշելու իրավունք չունես։ Այս ճանապարհը նշանակում է նոր Նախիջևան, սրանով մենք վերջնականապես կորցնելու ենք Արցախը։ Նիկոլն, այսօր, ըստ էության, բավարարում է Ալիևի պահանջը։ Մենք ասում ենք, որ որևէ իշխանություն իրավունք չունի որոշելու մեր ժողովրդի ճակատագիրը։ Արցախի ժողովուրդը 1991 թվականի անկախության հանրաքվեով շատ հստակ ասել է, և այսօրվա իշխանության ղեկին հայտնված խմբակը չունի որևէ մանդատ՝ մեր երկիրը վերջնականապես նոր կապիտուլյացիայի տանելու», - ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ եթե իշխանությունները չեն կարողանում պաշտպանել հայրենիքը, պետք է հեռանան, որպեսզի գան այն ուժերը, ովքեր կարող են պաշտպանել երկրի տարածքային ամբողջականությունը, ապահովել Արցախի ինքնորոշումը։

Никол прямо сказал, что мы идем по пути «Арцах в составе Азербайджана», это означает новый Нахичеван – Ишхан Сагателян
13/04/2022 15:59
Никол Пашинян, по сути, прямо сказал, что мы идем по пути «Арцах в составе Азербайджана» и Арцах будет иметь гарантии безопасности и широкие права, заявил сегодня вице-спикер парламента, депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян в беседе с журналистами в Горисе.
«Мы говорим, что у тебя нет права решать судьбу армянского народа. Этот путь означает новый Нахичеван, таким образом мы окончательно потерям Арцах. Сегодня Никол, по сути, удовлетворяет требование Алиева. Мы говорим, что ни какая-либо власть не имеет права решать судьбу армянского народа. Народ Арцаха очень четко выразил свою волю на референдуме 1991 года, и оказавшаяся сегодня у руля власти группа не имеет никакого мандата вести нашу страну к новой окончательной капитуляции», - сказал Ишхан Сагателян.
По словам депутата, если власти не могут защитить родину, они должны уйти, чтобы пришли те силы, которые могут защитить территориальную целостность страны и обеспечить суверенитет Арцаха.