ԼՂ կարգավիճակի մասին նոր ձևակերպմամբ Նիկոլ Փաշինյանը  հարցը գցում է Արևմուքի և ՌԴ-ի գրպանը, որպեսզի նրանք իրար մեջ հարաբերություններ պարզեն. Վերլուծաբան
13/04/2022 17:55
ԼՂ կարգավիճակի մասին նոր ձևակերպմամբ Նիկոլ Փաշինյանը հարցը գցում է Արևմուքի և ՌԴ-ի գրպանը, որպեսզի նրանք իրար մեջ հարաբերություններ պարզեն. Վերլուծաբան
Aysor.am-ի զրուցակիցն է քաղաքական վերլուծաբան Ստեփան Դանիելյանը։
- Պարո՛ն Դանիելյան, այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ եթե նախկինում բանակցությունների հիմքում դրվում էր Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը՝ դրանից բխեցնելով անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները, ապա այժմ ՀՀ իշխանությունները հիմքում դնում են անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները՝ դրանից բխեցնելով կարգավիճակը։ Ըստ էության՝ թեզի փոփոխություն է տեղի ունեցել։ Ինչպե՞ս եք այս երևույթը դիտարկում։
- Այս ձևակերպման տակ ես հասկանում եմ, որ նա այդ հարցը գցում է Արևմուքի և Ռուսաստանի գրպանը, որպեսզի նրանք իրար մեջ հարաբերություններ պարզեն։ Այստեղ աշխարհաքաղաքական ներկայության խնդիր կա. ռուսներն ուզում են ներկա լինել՝ հաշվի առնելով իրենց շահերը, Հյուսիսային Կովկասի վիճակը, այն, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան արդեն մեկ պետություն են դառնում։ Սա մեկ։
Երկրորդն այն է, որ Արևմուտքը փորձում է Ռուսաստանին հեռացնել այս տարածաշրջանից, արդյունքում նաև Միջին Ասիայից և այլն։ Արդեն թուրքական աշխարհի տեսքով ՌԴ ամբողջականության հարց կառաջանա, Իրանի ամբողջականության հարց կառաջանա։ Ձևակերպման փոփոխությունն այսպես եմ ընկալում։
Ես գտնում եմ, որ Հայաստանն արդեն քաղաքական սուբյեկտ չէ, հայկական բանակը մարտունակ չէ, և դրա հետևանքով ՀՀ գործող իշխանությունը խնդիրը միջազգային խաղացողների տիրույթում է փորձում խաղարկել։
Մենք պետք է հասկանանք, որ Արցախի անվտանգության հարցն այսօր ապահովում է Ռուսաստանը, որն ունի աշխարհաքաղաքական շահեր։ Այդ համատեքստում պետք է հիշել Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի վերջին հայտարարությունը, որ որքան էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահող երկրները հաշվի չառնեն հայկական կողմի շահերը, Ռուսաստանը շարունակելու է հաշվի առնել։ Այսինքն՝ անվտանգության ապահովումը իրականացվելու է ռուսների միջոցով, և ռուսները դե յուրե Ադրբեջանի տարածքում ունեն խաղաղապահների տեղակայման տեսքով ռազմական բազա։
Ըստ էության՝ Նիկոլ Փաշինյանի նոր ձևակերպմամբ խաղաղապահների հարցը և Ռուսաստանի ներկայության հարցը բաց է մնում, և քանի որ ՌԴ-ի և Արևմուտքի միջև լարում է գնում, այն տեղափոխվել է մեր արածաշրջան, և դրա մեխն Արցախն է։
- Պարո՛ն Դանիելյան, ՀՀ վարչապետն այսօր նաև հայտարարեց, որ միջազգային հանրությունն առաջարկում է մի-փոքր իջեցնել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում մեր նշաձողը։ Ի՞նչ է, ըստ Ձեզ, սա նշանակում և ինչի՞ կարող է հանգեցնել։
- Միջազգային հանրություն ասածն այսօր գոյություն չունի, միջազգային հանրություն չկա։ Երբ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ միջազգային հանրությունը այս կամ այն բանն է պահանջում, պետք է հստակեցնի՝ ո՞ր միջազգային հանրությունը՝ արևմտյա՞ն, թե՞ արևելյան։
Սրանից մի քանի տարի առաջ Ալիևն Ադրբեջանի հեռուստատեսությամբ բողոքում էր, որ այդ նույն միջազգային հանրությունը պահանջում է ճանաչել Արցախի անկախությունը։ Այսինքն՝ միջազգային հանրությունը նախկինում մի բան էր ուզում, հիմա՝ ուրիշ բան։ Միջազգային հանրության ամեն մասն իր շահերով է առաջնորդվում։
Հիմա, երբ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ Արցախի կարգավիճակի նշաձողն իջեցվել է, հարց է՝ ո՞վ է իջեցրել, ինչի՞ համար է իջեցրել։ Նա պետք է կոնկրետ խոսի, որովհետև ընդհանրական «միջազգային հանրություն» ասելով՝ ոչինչ չենք հասկանում։
Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում նշաձողն իջեցնել ասելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը նկատի ունի Ադրբեջանի տարածքում ինչ-որ ինքնավարություն՝ մշակութային կամ ինքնակառավարման ինքնավարություն։ Այսինքն՝ ինչ-որ միավոր Ադրբեջանի տարածքում, և քանի որ արցախահայերի կյանքին և իրավունքներին սպառնացող վտանգ կա, պետք է լինեն ինչ-որ միջազգային ուժեր։

Новой формулировкой о статусе Арцаха Никол Пашинян бросает вопрос «в карман» Запада и России, чтобы они выясняли отношения между собой – Степан Даниелян
13/04/2022 20:02
Корреспондент Aysor.am провел интервью с политологом Степаном Даниеляном в связи с озвученными сегодня премьер-министром Армении заявлениями в Национальном Собрании.
- Господин Даниелян, сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что если в прошлом в основу закладывался статус Нагорного Карабаха, откуда вытекали вопросы гарантий безопасности и прав, то теперь в основу закладываются гарантии безопасности и права, откуда вытекает вопрос статуса. По сути, произошло изменение тезиса. Как вы оцениваете это явление?
- Под этой формулировкой я понимаю, что он бросает этот вопрос «в карман» Запада и России, чтобы они выясняли отношения между собой. Здесь есть вопрос геополитического присутствия: русские хотят здесь присутствовать с учетом своих интересов, ситуации на Северном Кавказе, того, что Азербайджан и Турция уже становятся одним государством. Это, во-первых.
Во-вторых, Запад пытается вытеснить Россию из этого региона, а в результате также из Средней Азии и других регионов. В виде турецкого мира возникнет уже вопрос целостности РФ, вопрос целостности Ирана. Я так воспринимаю изменение формулировки.
Я считаю, что Армения больше не является политическим субъектом, армянская армия небоеспособна и в результате этого действующие власти Армении пытаются разыграть это в плоскости международных акторов.
Мы должны понять, что сегодня безопасность Арцаха обеспечивает Россия, у которой есть свои геополитические интересы. В этом контексте нужно вспомнить последнее заявление главы МИД России, что как бы другие страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ не учитывали интересы армянской стороны, Россия продолжить учитывать их. То есть, обеспечение безопасности будут осуществлять русские и русские де-юре имеют на территории Азербайджана военную базу в виде размещенных миротворцев.
По сути, согласно новой формулировке Никола Пашиняна, вопрос миротворцев и вопрос присутствия России остается открытым, и поскольку напряженность между Россией и Западом продолжается, оно перешло в наш регион, и его центр Арцах.
- Господин Даниелян, премьер-министр Армении сегодня заявил также, что международное сообщество предлагает немного снизить нашу планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха. На Ваш взгляд, что это значит и к чему может привести?
- Так называемое международное сообщество сегодня не существует, международного сообщества нет. Когда Никол Пашинян говорит, что международное требует то или иное, он должен уточнить, какое международное сообщество – западное или восточное?
Несколько лет назад до этого Алиев жаловался по азербайджанскому телевидению, что это же международное сообщество требует от него признать независимость Арцаха. То есть, в прошлом международное сообщество хотело одно, а сейчас – другое. Каждая часть международного сообщества руководствуется своими интересами.
Теперь, когда Пашинян говорит, что планка статуса Арцаха снижена, то возникает вопрос: кто снизил и почему снизил? Он должен сказать конкретно, поскольку под общими словами «международное сообщество», мы ничего не понимаем.
А говоря – снизить планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха, Никол Пашинян имеет в виду какую-то автономию на территории Азербайджана – культурную или муниципальное самоуправление. То есть какая-то единица на территории Азербайджана и поскольку жизни и правам армян Арцаха угрожает опасность, то должны быть какие-то международные силы.