Նոր կռիվը Արցախով չի սահմանափակվելու. առավել հավանական է պատերազմի այս շրջափուլը տեղափոխվի Հայաստան. ԱԺ պատգամավոր
Այն, որ ռուս-ուկրաինական ճգնաժամը եվրասիական տարածաշրջանում անխուսափելիորեն բերելու էր նոր սպառնալիքների տարափի, ռազմական գործողությունների հենց մեկնարկին էր նկատելի, ֆեյսբուքում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Ռուսաստանի դեմ տարվող միջազգային դիմակայությունը չի սահմանափակվելու պատժամիջոցներով, Ուկրաինային մատակարարվող սպառազինության հսկայական քանակով և ֆինանսական օժանդակությամբ։
Ամեն ինչ արվում է, որպեսզի ՌԴ-ի շուրջ և նրա ավանդական ազդեցության տարածաշրջաններում նոր «թեժ կետեր» ձևավորվեն, եղածները բորբոքվեն։
Սա անկասկած հարվածների այն ձևերից է, որն օգտագործվելու է ՌԴ-ի դեմ։
Հայաստանի ու Արցախի գլխավոր խնդիրն է, որպեսզի այս գործողությունների հետևանքով մենք ՌԴ-մնացածներ բախումների պոլիգոնի չվերածվենք, որի հավանականությունը հատկապես վերջին շրջանում կտրուկ աճել է։
Այս ֆոնին Հայաստանի իշխանության հայտարարությունները, վարքագիծը, վարվող քաղաքականությունը ոչ միայն նկարագրածս իրադարձությունները կանխելու հնարավորություն չի ստեղծում, այլ պարարտ հող է նախապատրաստում նոր էսկալացիայի համար։
Մի կողմից Փաշինյանը հայտարարում է պատերազմի վտանգի մասին, մյուս կողմից իշխող խորհրդարանական խմբակցությունը խայտառակ պահվածք է դրսևորում։
Դեռ չեմ ասում իշխանության նախաձեռնությամբ, առաջին պլան բերված ծաղրածուներին, շոումեններին, ովքեր փորձում են հանրությանը լրիվ այլ օրակարգում պահեն, ձեռքի հետ էլ վարկաբեկեն բոլոր այն քաղաքական և ոչ քաղաքական խմբերին, ովքեր իրական վտանգներից են խոսում։
Սրանք ոչ մի ձև չեն հասկանում, որ նոր կռիվը Արցախով չի սահմանափակվելու, ավելին՝ առավել հավանական է պատերազմի այս շրջափուլը տեղափոխվի ՀՀ, որի դրսևորումները փոքր մասշտաբով արդեն դրսևորվել է Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և հատկապես Սյունիքի ուղղությամբ։

Новая война не ограничится Арцахом: вероятнее всего, этот этап войны переместится в Армению – Тигран Абрамян
13/04/2022 11:43
То, что российско-украинский кризис неизбежно приведет к новой волне угроз на евразийской территории, было заметно уже в самом начале военных действий, написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Международное противостояние России не ограничится санкциями, огромным количеством поставляемого Украине вооружения и финансовой помощью.
Делается все, чтобы вокруг России и на территориях ее традиционного влияния сформировались новые «горячие точки», а существующие разгорелись.
Это, несомненно, из тех способов ударов, которые будут использованы против РФ.
Главной задачей Армении и Арцаха является то, чтобы в результате этих действий мы не  превратились в полигон для столкновений между РФ и другими, вероятность чего в последнее время резко возросла.
На этом фоне заявления властей Армении, поведение, проводимая политика не только не создают возможности для предотвращения описанных событий, но и подготавливают благодатную почву для новой эскалации.
С одной стороны Пашинян заявляет об опасности войны, с другой стороны, правящая парламентская фракция демонстрирует позорное поведение.
Не говоря уже о выдвинутых на первый план властями шутах, шоуменах, которые пытаются удерживать общественность в совершенно другой повестке, и попутно дискредитировать все те политические и не политические группы, которые говорят о реальных опасностях.
Эти власти не могут никак понять, что новая война не ограничится Арцахом, более того, вероятнее всего, этот этап войны будет перемещен в Армению, проявления чего в маленьких масштабах уже имели место в Гегаркунике, Вайоц Дзоре и особенно в Сюнике.