Արցախի հանձնումն այլևս մտնում է կուլմինացիոն փուլ. Դավիթ Բաղդասարյան
«Այսօր վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձն Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց հետևյալը․ միջազգային հանրությունը հստակ ասում է՝ լինել միակ երկիրը, որը չի ճանաչում Թուրքիայի դաշնակից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը մեծ վտանգ է և´ Արցախի, և´ Հայաստանի համար։ Այդ նույն հանրությունը մեզ նաև ասում է, որ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի հարցում մեր նշաձողը։
Ի՞նչ է սա նշանակում։
Եթե խոսենք ավելի հանրամատչելի լեզվով, ապա Նիկոլ Փաշինյանը և իր վարչախումբը համակերպվել են այն մտքի հետ, որ Արցախը որևէ կարգավիճակով կամ առանց դրա կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում։ Այսինքն, անհայրենիքների խունտան որոշել է բառիս բուն իմաստով ամբողջությամբ հանձնել Արցախը։
Հ․ Գ․ Ի դեպ, արձանագրենք, որ այսօր կապիտուլյանտը փաստեց նաև այն, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հայ ժողովուրդը պարզապես անտրամաբանական որոշման է հանգել (քվեարկելով իր օգտին), որ այդքան անդառնալի կորուստներից հետո ինքը պետք է շարունակի երկրի ղեկավարումը․․․»։

Сдача Арцаха отныне вступает в кульминационную фазу – Давид Багдасарян
«Сегодня занимающее должность премьер-министра лицо заявило с трибуны Национального Собрания следующее: международное сообщество четко говорит, что быть единственно страной, которая не признает территориальную целостность союзника Турции Азербайджана – большая опасность и для Арцаха, и для Армении. Это же сообщество говорит нам, чтобы снизили нашу планку в вопросе статуса Арцаха.
Что это значит?
Если говорить более доступным языком, то Никол Пашинян и его режим смирились с той мыслью, что Арцах может быть в составе Азербайджана в каком-либо статусе или без него. То есть, безродная хунта сдать Арцах в буквальном смысле слова решила.
P.S. Кстати, зафиксируем, что сегодня капитулянт констатировал также, что во время внеочередных парламентских выборов армянский народ просто принял нелогичное решение (проголосовав за него), что после стольких необратимых потерь он должен продолжать руководить страной…».