ՀՀ կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ է դնում 4 հուշադրամ
1992 թ. հունվարի 28-ին ՀՀ Կառավարությունն ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշումը՝ ազդարարելով Հայոց ազգային բանակի ստեղծումը:
Հայոց բանակը, հաղթահարելով ծանրագույն փորձություններ, կազմավորվել է անկախ պետականության կայացման ժամանակաշրջանում և դարձել հայ ժողովրդի անվտանգության պահպանման կարևորագույն երաշխավորը:
Անցնելով մարտական փառավոր ուղի` Հայոց բանակը 30 տարի շարունակ պատվով է կատարել իր առաքելությունը պետության և ժողովրդի հանդեպ։
Հայոց բանակը հայ ժողովրդի հավաքական կամքի, ուժի և քաջության, նվիրվածության և հայրենասիրության խորհրդանիշն է: Հայոց բանակում ծառայելը յուրաքանչյուր հայի ոչ միայն պատվի գործն է, այլև կոչումը։ Հայ զինվորը հայրենիքին իր նվիրումով, ռազմական տաղանդով, մարտական ոգով, խիզախությամբ ու սխրանքներով փառավորում է Հայոց բանակը:
Դիմերես՝ ՀՀ զինանշանը:
Դարձերես՝ ՀՀ զինված ուժերի զինանշանից հատված:
Էսքիզների հեղինակ՝ Հարություն Սամուելյան:
Անվանական արժեքը  10 000 դրամ
Մետաղը/հարգը                     ոսկի 9000
Քաշը                                                          8,6 գ
Տրամագիծը                                 22,0 մմ
Ձևը                                                               կլոր
Թողարկման քանակը  400 հատ
Թողարկման տարեթիվը        2022
Ձևը                                                               ութանկյուն
Եղիշե Չարենցի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ԵՂԻՇԵ ՉԱՐԵՆՑԸ (Եղիշե Սողոմոնյան, 1897–1937 թթ.) հայտնի հայ բանաստեղծ է, արձակագիր, թարգմանիչ, հրատարակիչ, հրապարակախոս, մշակութային-հասարակական գործիչ: Ծնվել է հին հայկական Կարս քաղաքում:
Առաջին բանաստեղծությունը՝ «Ծաղիկները հեզ…», տպագրել է 1912 թ. Թիֆլիսի «Պատանի» ալմանախում, որին հաջորդել են «Երեք երգ տխրադալուկ աղջկան», «Ծիածանը», «Տաղարան» շարքերը, «Դանթեական առասպել», «Ամբոխները խելագարված» պոեմները, «Երկիր Նաիրի» վեպը և այլ հանճարեղ գործեր:
Ստեղծագործություններից շատերն առ այսօր արդիական են և ունեն համաշխարհային մեծ արժեք: Բանաստեղծի գլուխգործոցներից է «Ես իմ անուշ Հայաստանին», որը որպես աղոթք է հնչում յուրաքանչյուր հայի շուրթերից:
Չարենցի վերջին մատյանը դարձավ «Գիրք ճանապարհին», որի պատրաստի տպաքանակն արգելվեց. նրան ձերբակալեցին՝ որակելով ազգայնամոլ և հակահեղափոխական:
Եղիշե Չարենցը վախճանվել է 1937 թ. նոյեմբերի 27-ին Երևանի բանտի հիվանդանոցում՝ 40 տարեկանում դառնալով ստալինյան բռնապետության զոհերից: Արդարացվել է 1955 թ.:
Հանճարի գերեզմանն անհայտ է:
Երևանում գործում է Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը, նրա անունն են կրում Չարենցավան քաղաքը, դպրոցներ, փողոցներ, Գրականության և արվեստի թանգարանը:
Դիմերես՝ դրվագ Չարենցին նվիրված «Ամբոխները խելագարված» հուշարձանային կոմպոզիցիայից (քանդակագործ՝ Ն. Նիկողոսյան, ճարտարապետ՝ Ջ. Թորոսյան, 1985 թ.):
Դարձերես՝ դրվագ Չարենցի հուշարձանից (քանդակագործ՝ Ղ. Չուբարյան, 1957 թ.) և նրա ստորագրությունը:
Էսքիզների հեղինակներ՝ Լուսինե Լալայան (դիմերես), Էդուարդ Կուրղինյան (դարձերես):
Հուշադրամը հատվել է Լեհաստանի դրամահատարանում:
Անվանական արժեքը 10 000 դրամ
Թողարկման տարեթիվը        2022
Օգանեսոն (Og) քիմիական տարրին նվիրված հուշադրամ
Օգանեսոն (Og)-ը Մենդելեևի պարբերական աղյուսակի արհեստական ռադիոակտիվ տարր է, կարգահամարը՝ 118: Սինթեզվել է 2004 թ. Դուբնայի (Ռուսաստան) Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտում (ՄՀՄԻ)՝ ռուս և ամերիկացի գիտնականների համատեղ խմբի կողմից: 2016 թ. Տեսական և կիրառական քիմիայի միջազգային միությունը տարրն անվանակոչել է Յուրի Հովհաննիսյանի անունով:
Յուրի Հովհաննիսյանը (ծնվել է 1933 թ.) աշխարհահռչակ գիտնական է, ֆիզիկոս, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր (1970 թ.), պրոֆեսոր (1981 թ.), ԽՍՀՄ ԳԱ թղթակից անդամ (1990 թ.), ՌԴ ԳԱ ակադեմիկոս (2003 թ.), ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ (2006 թ.), ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Դ. Ի. Մենդելեևի անվան մրցանակի առաջին դափնեկիր (2021 թ.), Դուբնայի Գ. Ն. Ֆլյորովի անվան ՄՀՄԻ միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիայի գիտական ղեկավար:
Յուրի Հովհաննիսյանի անմիջական ղեկավարությամբ հաջողությամբ իրականացվել են գերծանր քիմիական տարրերի ուսումնասիրման բազմաթիվ գիտափորձեր, մշակվել է ինքնատիպ փորձարարական սարքավորում՝ ամենածանր միջուկների ստացման և դրանց հատկությունների ուսումնասիրության համար: Յուրի Հովհաննիսյանը արհեստական սինթեզի բնագավառում նոր ատոմային տարրերի 8 հայտնագործության համահեղինակ է, որոնք Մենդելեևի պարբերական աղյուսակում 104-105, 107, 114-118 կարգահամարներով են: Հեղինակ է նաև 3 մենագրության, 11 գյուտի և 500-ից ավելի գիտական աշխատությունների:
Դիմերես՝ Օգանեսոն (Og) քիմիական տարրի պատկերը, ՄՀՄԻ պատկերանշանը:
Դարձերես՝ Յուրի Հովհաննիսյանի դիմաքանդակը (քանդակագործ՝ Ղ. Չուբարյան, 1979 թ.):
Ծանուցում
Հուշադրամները թանկարժեք մետաղներից պատրաստված դրամներ են, որոնք թողարկվում են երկրի ազգային, միջազգային, պատմամշակութային, հոգևոր և այլ արժեքները հասարակությանը ներկայացնելու, դրանք մետաղի տեսքով հավերժացնելու, ինչպես նաև դրամագիտական շուկայի պահանջարկը բավարարելու նպատակով:
Ինչպես ցանկացած դրամ, հուշադրամներն ունեն անվանական արժեք, որով և ներկայանում են որպես վճարամիջոց: Սակայն հուշադրամների անվանական արժեքը շատ ավելի ցածր է ինքնարժեքից, որը բաղկացած է հուշադրամի պատրաստման համար օգտագործված թանկարժեք մետաղի արժեքից, արտադրության և այլ ծախսերից: Ցածր անվանական արժեքն ու բարձր ինքնարժեքը հնարավորություն են տալիս այս տեսակի դրամը դիտարկելու ոչ թե որպես դրամաշրջանառության մեջ օգտագործվող վճարամիջոց, այլ որպես հավաքորդական առարկա: Հուշադրամներն ունեն նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված վաճառքի գին:
Հուշադրամները՝ հանդիսանալով հավաքորդական առարկա, թողարկվում են խիստ սահմանափակ քանակով և չեն վերաթողարկվում:
Դրամագետները, հավաքորդներն ու պարզապես ցանկացողները կարող են գնել ՀՀ հուշադրամները ՀՀ կենտրոնական բանկի «Դրամագետ» վաճառասրահից, որը գործում է բանկի ներսում և բաց է բոլորի համար:

The Central Bank of Armenia puts 4 collector coins into circulation on April 14, 2022.
On January 28, 1992, the Government of the Republic of Armenia adopted the historical resolution “On the Ministry of Defense of the Republic of Armenia” proclaiming creation of the Armenian National Army.
The Armenian Army has developed by overcoming the hardest trials in the period of formation of independent statehood and has become the most crucial safeguard of the security of the Armenian people.
Having passed the glorious combat history the Armenian Army in the course of 30 years has honourably performed its mission to the country and people.
The Armenian Army is a symbol of collective will, strength and bravery, devotion and patriotism of the Armenian people. Serving in the Armenia Army is not only a matter of honor for every Armenian, but a holy mission.
The Armenian soldier glorifies Armenian Army with his devotion to homeland, military talent, fighting spirit, courage and heroism.
Obverse: the coat of arms of the Republic of Armenia.
Reverse: a fragment of the coat of arms of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
Designed by Haroutiun Samuelian.
Face value 10 000 dram
Metal/fineness gold 9000
Weight 8,6 g
Diameter 22,0 mm
Shape round
Quantity of issue 400 pcs
Year of issue 2022
Shape octangular
The collector coin dedicated to the 125th anniversary of Yeghishe Charents’s birth
Yeghishe Charents (Yeghishe Soghomonyan, 1897-1937) is a famous Armenian poet, prose writer, translator, publisher, publicist, cultural and public figure. Born in the old Armenian city of Kars.
His first poem "The Flowers Gently…" was published in 1912 in the Tiflis almanac "Youth". That was followed by the collections of poems "Three Songs to a Sad and Pale Girl", "The Rainbow", "Songbook", the narrative poems "Dantesque Legend" and "Frenzied Masses", the novel "Land of Nairi”, and other outstanding works.
Many of Charents’s writings are still actual and of great value worldwide. One of the poet's masterpieces, “My Sweet Armenia”, is like a prayer for every Armenian.
Charents’s last book was "Book of the Road", which was printed but banned and never reached the public. He was accused of nationalism and anti-revolutionary activities and arrested.
Charents died on November 27, 1937 in a prison hospital in Yerevan, falling victim to Stalin's dictatorship at the age of 40. He was rehabilitated in 1955. The poet’s burial place is unknown.
There is a house-museum of Yeghishe Charents in Yerevan, his name is given to the city (Charentsavan), schools, streets and the Museum of Literature and Art.
Obverse: a fragment of the sculptural composition "Frenzied Masses" dedicated to Charents (sculptor: N. Nikoghosyan, architect: Torosyan, 1985).
Reverse: a fragment of the monument to Charents (sculptor: Gh. Chubaryan, 1957) and his signature.
Designers: Lusine Lalayan (obverse), Eduard Kurghinyan (reverse).
The coin is minted the Mint of Poland.
The collector coin dedicated to the chemical element Oganesson (Og)
Oganesson (Og) is an artificial radioactive element of the Mendeleev periodic table with the atomic number 118. It was synthesized in 2004 at the Joint Institute for Nuclear Research (JINR) in Dubna (Russia) by a joint team of Russian and American scientists. In 2016, the International Union of Theoretical and Applied Chemistry named it after Academician Yuri Oganessian.
Yuri Oganessian (born in 1933) is a world-famous scientist, physicist, doctor of physical and mathematical sciences (1970), professor (1981), corresponding member of the USSR Academy of Sciences (1990), Academician of the Russian Academy of Sciences ( 2003), a foreign member of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (2006), the first winner of the UNESCO award named after D.I. Mendeleev (2021), Scientific Director of the Laboratory of Nuclear Reaction after G.N. Flerov at JINR in Dubna.
Under Yuri Oganessian’s direct supervision, numerous experiments were successfully carried out to study superheavy chemical elements, a unique experimental device was developed to create superheavy nuclei and study their properties. Yuri Oganessian is a co-author of 8 discoveries in the field of artificial synthesis of new atomic elements under numbers 104-105, 107 and 114-118 in the Mendeleev periodic table. He is also the author of 3 monographs, 11 inventions and over 500 scientific papers.