Վարչապետի հայտարարությունները խիստ վտանգավոր են թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի համար. Արման Թաթոյան
ՀՀ կառավարության ղեկավարի երեկվա հայտարարությունները խիստ վտանգավոր են թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի համար, Facebook-ում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Հայաստանի անվտանգության համակարգն ուղղակի ավերվում է նման հայտարարություններով, որոնք պայմանավորված են քաղաքական նեղ շահերով և չունեն մասնագիտական հիմքեր:
Այս կերպ են պատերազմի ավարտից սկսած միջազգային հանրությունից թաքցվել ադրբեջանական հանցավոր արարքների մանրամասները: Այդ փաստերը թաքցվել են նաև ներքին հանրությունից ու Սփյուռքից:
Լուրջ ճնշումների են ենթարկվել ու շարունակում են ենթարկվել այդ փաստերը բարձրաձայնողները: Տեղի է ունենում պարզապես ինֆորմացիոն բլոկադա:
Սեփական սխալները կոծկելու և դժգոհություններ առաջ չբերելու համար ՀՀ բարձրաստիճան տարբեր ղեկավար պաշտոնյաների կողմից արդարացվել ու օրինականացվել են մեր գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումները, սեփական քաղաքական շահերի համար արվել են Հայաստանի տարածքային իրավազորությունը Ադրբեջանին զիջող պաշտոնական հայտարարություններ՝ անտեսելով Հայաստանի ու Արցախի բնակչության անվտանգությունը, կյանքի և մյուս իրավունքները:
Այս պաշտոնյաները նաև հետևողականորեն զրոյացրել են պատմական նշանակության մեր հիմնարար թեզերը՝ սկսած նրանից, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը որևէ կապ չունի Արցախի հետ և չի էլ ունեցել, անտեսվել է, որ ադրբեջանական պետական դոկտրինայում Հայաստանի զգալի մասը համարվում է «ադրբեջանական պատմական տարածք» և որ մեր նկատմամբ տարվում է ֆաշիզմի հասնող ատելության ու թշնամանքի քաղաքականություն և այլն:
Այս ամենն միջազգային ասպարեզում ազատել է Ադրբեջանի ձեռքերը և հնարավորություն տվել աշխարհը կեղծիքներով լցնելու հաշվին զբաղեցնելու իր շահերի համար նպաստավոր դիրքեր, իսկ մեզ դրել աշխարհաքաղաքական շահերի հորձանուտի մեջ:
Դատապարտելի կերպով առաչ քաշվեց և սկսվեց աշխարհին գովազդվել, այսպես կոչված, «խաղաղության» օրակարգը այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը մեզ հետ խաղաղության մասին շարունակում է խոսել միայն ավերելու ու ոչնչացնելու սպառնալիքներով և շարունակում իր հանցավոր արարքները: Զուգահեռ՝ Հայաստանում սկսվեցին մարդկանց զգոնությունը թմրեցնող հայտարարություններ՝ առանց մեկ գրամ անգամ տեսնելու այդ օրակարգի արդյունքները:
Արդյունքում՝ «խաղաղությունը» մնաց միայն մեզ վրա և ստացվեց այնպես, որ դա պետք է իրականացվի մեր իրավունքների ու արժանապատվության, Հայրենիքի հաշվին՝ ինչ է, թե Հայաստանում կան պաշտոնյաներ, որոնք իրենց քաղաքական շահերն ու պաշտոնների պահպանումը երկրի անվտանգությունից ավելի են գերադասում:
Ուստի, ՀՀ կառավարության ղեկավարի ու, առհասարակ, որևէ այլ պաշտոնյայի կամ պետական մարմնի նման որևէ հայտարարություն չունի լեգիտիմություն և չի կարող դրվել մեր ժողովրդի շահերի պաշտպանության հիմքում», - գրել է Թաթոյանը:

Заявления премьер-министра крайне опасны и для Армении, и для Арцаха – Арман Татоян
Вчерашние заявления главы правительства Армении крайне опасны и для Армении, и для Арцаха, написал на своей странице в Facebook бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Система безопасности Армении просто разрушается подобными заявлениями, которые обусловлены узколичными политическими интересами и не имеют профессиональной основы.
Именно так после войны скрывали от международного сообщества подробности азербайджанских преступных действий. Эти факты скрывались также от армянской общественности и Диаспоры.
Те, кто говорит об этих фактах, подвергались и подвергаются серьезным давлениям. Ведется просто информационная блокада.
Чтобы скрыть собственные ошибки и избежать недовольства, различными высокопоставленными должностными лицами Армении оправдывалось и узаконивалось незаконное размещение азербайджанских военнослужащих по соседству с нашими селами и на дорогах, во имя собственных политических интересов озвучивались уступающие территориальное правомочие Армении Азербайджану официальные заявления, игнорируя безопасность населения Армении и Арцаха, право на жизнь и другие права.
Эти должностные лица также последовательно обнуляли наши тезисы исторического значения, начиная с того, что территориальная целостность Азербайджана не имеет и не имела ничего общего с Арцахом, игнорировался тот факт, что в азербайджанской государственной доктрине значительная часть Армении считается "исторической азербайджанской территорией" и в отношении нас проводится доходящая до фашизма политика ненависти и вражды и т.д.
Все это развязало руки Азербайджану на международной арене и дало возможность занять благоприятные для него позиции, за счет распространения фальсификаций в мире, а нас завело в водоворот геополитических интересов.
Предосудительным образом продвигалась и начала рекламироваться так называемая "повестка мира" в том случае, когда Азербайджан продолжает говорить с нами о мире, лишь угрожая уничтожить и разрушить, и продолжает свои преступные действия. Параллельно с этим в Армении начались усыпляющие бдительность людей заявления – ни на грамм не увидев результатов этой повестки.
В результате "мир" стал актуальным только для нас, и получилось так, что он должен быть установлен за счет наших прав и достоинства, за счет нашей Родины только потому, что в Армении есть должностные лица, которые предпочитают свои политические интересы и сохранение должностей безопасности страны.
Посему, какое-либо заявление главы правительства Армении и, вообще, какого-то другого чиновника или государственного органа, не имеет легитимности и не может быть заложено в основу защиты интересов народа», - написал Арман Татоян.