Արցախը երբեք չի եղել ու չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, դրա շուրջ ցանկացած քննարկում մեզ համար անընդունելի է, այդ կարմիր գիծը ոչ ոք իրավունք չունի խախտել․ Արցախի ԱԺ նախագահ
«Արցախը երբեք չի եղել ու չի լինելու անկախ Ադրբեջանի կազմում, և դրա շուրջ ցանկացած քննարկում մեզ համար անընդունելի է։ Դա կարմիր գիծն է, որը որևէ մեկն իրավունք չունի խախտել»,- Արցախի ԱԺ արտահերթ նիստին հայտարարեց խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը։
Արթուր Թովմասյանն իր ելույթում շեշտեց՝ Արցախի բռնակցումն Ադրբեջանին կբերի Արցախի ոչնչացման և կհանդիսանա աշխարհաքաղաքական պատմական և բարոյական ողբերգություն հայոց պետականության և հայ ժողովրդի համար։
«Արցախի ժողովուրդը հաստատակամ է և չի շեղվելու իր ընտրած ուղուց։ Մենք չափազանց թանկ գին ենք վճարել մեր ազատության և անկախության համար, և մեր պատմություննն անարժան ձևով փակելու բարոյական իրավունք չունենք»,- հայտարարեց Արցախի խորհրդարանի նախագահը։
Արտահերթ նիստի մեկնարկին խորհրդարանականները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախյան պատերազմներում, Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ շրջաններում և 2022 թվականի մարտին Քարագլխում զոհված հայրենիքի պաշտպանների հիշատակը։

Арцах никогда не был и не будет в составе независимого Азербайджана – Артур Товмасян
«Арцах никогда не был и не будет в составе независимого Азербайджана и любые обсуждения на эту тему для нас неприемлемо. Это красная линия, которую никто не имеет права переступать», - заявил сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания Арцаха председатель парламента Артур Товмасян.
Артур Товмасян отметил в своем выступлении, что насильственное присоединение Арцаха к Азербайджану приведет к уничтожению Арцаха и станет геополитической исторической и нравственной трагедией для армянской государственности и армянского народа.
«Народ Арцаха непреклонен и не отступит от избранного пути. Мы заплатили слишком высокую цену за нашу свободу и независимость и мы не имеем морального права столь недостойным образом недостойно переворачивать нашу историю», - заявил спикер парламента Арцаха.
В начале внеочередного заседания парламентарии почтили минутой молчания память защитников Отчества, погибших в Арцахских войнах, в приграничных районах Республики Армения и в марте 2022 года на участке Караглуха.