Մենք քաղաքացի ենք, մենք մատաղացու գառ չենք, որ տարբեր տեղերում որոշեն, թե ոնց ու ինչքան մեզ մորթեն. Փաշինյան (Տեսանյութ)
14/04/2022 13:23
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ եթե Ղարաբաղն ուզեին հանձնեին, Սերժ Սարգսյանի թողած  բանակցային տրամաբանությունը մինչև վերջ տանեին, դրանով Ղարաբաղը հանձնած կլինեին:
Նա ասաց, թե 44-օրյա պատերազմը Շուշիի համար է եղել:
«Ասում էն՝ կանգնեցնեիք պատերազմը, ինչի մենք չե՞նք մտածել կանգնեցնելու մասին, մենք չէի՞նք մտածում կանխելու մասին։ Առանց  Շուշիի հնարավոր չէ պատերազմ կանգնեցնել կամ կանխել: Մեր տղաները, ովքեր ընկել են, կանգնել են այս իրավուքնի համար, կանգնել են Ղարաբաղը չհանձնելու հնարավորության համար ու այն, ինչ ես խոսում եմ, Ղարաբաղը չհանձնելու մասին է, որովհետև եթե մենք այլ ճանապարհով գնանք, Ղարաբաղը հանձնելու ենք, Փառուխը օրինակ, կտոր-կտոր», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը ասաց, թե մտածել է երեկվա իր ելույթի մասին ու գնահատելու է իր ելույթը:
«Այդ ելույթով մենք տարածություն բացեցինք Հայաստանի ու Արցախի համար, որովհետև նախորդ  շրջանի բանակցային ողջ գործընթացով Հայաստանն ու  Արցախը զրկվել էին քաղաքական, դիվանագիտական տարածությունից, մենք Հայատսանի ու Արցախի համար ճանապարհ ենք բացում պետականությունը պահպանելու: Էկզոտիկ մտքեր են հնչում՝ ասում են՝ «այ, եթե ըտենց չլինի, ընենց լինի, Ղարաբաղի ժողովրդին կհանենք Ղարաբաղից», այնպիսի տպավորություն է, որ մարդիկ կան՝ երազում են Ղարաբաղից ժողովուդրն օր առաջ դուրս գա։ Ոչ. մենք ասում ենք, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը չպետք է դուրս գա, պիտի ապրի Ղարաբաղում ու ունենա իրավունք, ազատություն, կարգավիճակ, սրա մասին է խոսքը ու մենք, այո, այդ տարածությունը բացել ենք ու մեր նահատակները դրա համար են ընկել, որ հեռանկար բացվի Ղարաբաղի ու Հայաստանի համար», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նա նշեց, թե ճանապարհ են բացել, որ հայ ժողովրդին «մատաղացու գառան կարգավիճակից» դուրս բերեն:
«Ես այսօր ասում եմ՝ Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, մենք պետք է բան որոշելու իրավունքը վերադարձնենք մեզ, որովհետև մենք երկիր ենք, մենք ախոռ չենք, մենք քաղաքացի ենք, մենք մատաղացու գառ չենք, որ տարբեր տեղերում որոշեն, թե ոնց ու ինչքան մեզ մորթեն ու ինչքան մեզ ներեն: Մենք պետություն ենք, մենք ազգ ենք, մենք ինքնիշխան ենք, այո, մենք հպարտ ենք, մենք արնածոր ենք, բայց մենք ունենք ինքնասիրություն ու թույլ չենք տա մեր իրավունքը խլել մեզնից», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Мы граждане, а не жертвенные агнцы, чтобы в разных местах решали, сколько и как нас резать – Никол Пашинян
14/04/2022 15:49
Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня в парламенте, что если бы они хотели сдать Карабах, то продолжили бы до конца логику переговоров Сержа Саргсяна, тем самым сдав Караббах.
Он сказал, что 44-дневная война велась за Шуши.
«Нам говорят, остановили бы войну. А что, мы не думали остановить войну? Без Шуши невозможно было остановить или предотвратить войну. Наши ребята, которые пали, отстаивали именно это право. Они отстаивали возможность не сдавать Карабах. И то, о чем я говорю – о попытке не сдать Карабах, потому что если мы пойдем другим путем, то обязательно сдадим Карабах. События вокруг Паруха – вам в пример, сдадим по частям», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр  сказал, что думал над своим вчерашним выступлением.
«Этим выступлением мы открыли для Армении и Арцаха пространство, поскольку весь прежний переговорный процесс лишил Армению и Арцах политического, дипломатического пространства. Мы открываем для Армении и Арцаха путь к сохранению государственности.
Звучат экзотичные мысли, говорят, "вот если не будет так, то будет этак, народ Карабаха будет выселен из Карабаха". Создается впечатление, что есть люди, которые мечтают, чтобы народ Карабаха ушел днем раньше. Нет. Мы говорим, что народ Карабаха не должен уходить, должен жить в Карабахе и иметь право, свободу, статус. Речь идет об этом и, да, мы открыли это пространство и наши павшие погибли за то, чтобы для Карабаха и Армении открылась перспектива», - сказал премьер.
Он отметил, что они открыли путь, чтобы вывести армянский народ «из статуса жертвенного агнца».
«Сегодня я говорю – Армения суверенное государство, мы должны вернуть себе право решать что-то, потому что мы страна, а не хлев. Мы граждане, а не жертвенные агнцы, чтобы в разных местах решали, сколько и как нас резать или прощать нас. Мы – государство, мы – нация, мы – суверенны, да, мы гордые, мы кровоточим, но у нас есть суверенитет и мы не позволим отобрать у нас наше право», - подчеркнул Никол Пашинян.