1996-ին Շուշիի հարցը սեղանին է եղել. Սերժ Սարգսյանը հանձնելո՞ւ էր Շուշին, չէր հանձնելու, պատերազմ էր սկսվելու. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում այսօր անդրադարձավ ՀՀ երրրոդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արձագանքին:
«Պատահական չէ, որ Սերժ Սարգսյանը երեք ժամանոց քննարկումից անդրադարձել է ընդամենը մեկ դրվագի՝ ասելով, որ ինքը Ղարաբաղի հարցի փուլային կարգավորման շուրջ չի բանակցել երբեք և, որ ինքը փուլայինի ու փաթեթայինի տարբերության մասին մի քանի անգամ հրապարակային խոսել է ու բացատրել, որ փաթեթային տարբերակը չի կարող կյանքի կոչվել մեկ օրում կամ մեկ ժամում, այլ, միանշանակ, պետք է լուծվի փուլերով», - հայտարարեց վարչապետը:
Նա ասաց, թե Սերժ Սարգսյանն արձագանքել է միայն այս մեկ դրվագին, որովհետև այս դրվագի պարզաբանմամբ ֆունդամենտալ մի հարց է լուծվում, որ 1998 թվականի իշխանափոխությունը ոչ թե Ղարաբաղի որևէ կարգավիճակի համար էր, այլ իշխանությունը զավթելու համար էր:
«Սա է պատճառը, որ նա անդրադարձել է միայն այս դրվագին, որովհետև միայն այս պարզաբանումը ընդգծում է, որ 20 տարվա պատմությունը ունեցել է բոլորովին ուրիշ համատեքստ: Ամենևին էլ պատահական չէ, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Սերժ Սարգսյանը, վերադառնալով 2018 թիվ, ասում է «ես այն ժամանակ ուզում էի մնալ վարչապետ Ղարաբաղի հարցի համար». նրանց ամեն ինչի լեգիտիմությունը Ղարաբաղի հարցն է», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, թե ոնց էր Սերժ Սարգսյանը լուծելու Ղարաբաղի հարցը, երբ 2018 թվականի ապրիլի 17-ին ասել է, որ բանակցությունները կանգնած են, լավատեսություն չեն ներշնչում ու Ադրբեջանի ակնկալիքները անընդունելի են:
«Գնալու էր ու ընդունե՞ր Ադրբեջանի անիրատեսական պահանջները», - նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ 1996 թվականին Շուշիի հարցը սեղանին է եղել:
«Սերժ Սարգսյանը հանձնելո՞ւ էր Շուշին, չէր հանձնելու, պատերազմ էր սկսվելու. ու ոչ միայն Շուշին, Ղարաբաղի մի մասը հանձնելո՞ւ էր», - հարց հնչեցրեց նա:

Никол Пашинян: В 1996 году вопрос Шуши был на столе переговоров: Серж Саргсян сдал бы Шуши?
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обратился сегодня в парламенте к заявлению третьего президента Армении Сержа Сагсяна.
«Серж Саргсян неслучайно обратился только к одному эпизоду трехчасового обсуждения, сказав, что он никогда не вёл переговоров вокруг поэтапного варианта решения проблемы Арцаха, что он несколько раз публично говорил о разнице между поэтапным и пакетным вариантами и объяснил, что пакетный вариант не может быть воплощён в жизнь за один день или за один час, а должен решаться этапами», - заявил премьер.
Он сказал, что Серж Саргсян отреагировал только на этот один эпизод, поскольку разъяснением этого эпизода решается один фундаментальный вопрос: смена власти в 1998 году была не для какого-то статуса Карабаха, а для захвата власти.
«В этом причина того, что он обратился лишь к этому эпизоду, поскольку только это разъяснение подчеркивает, что 20-летняя история имела совершенно другой контекст. Вовсе неслучайно, что после войны 2020 года Серж Саргсян, возвращаясь к 2018 году, говорит: "тогда я хотел остаться премьер-министром для вопроса Карабаха": для них легитимность всего – вопрос Карабаха», - сказал Пашинян.
По его словам, как Серж Саргсян собирался решить вопрос Карабаха, когда 17 апреля 2018 года он заявил, что переговорный процесс остановился и это не внушает оптимизма, поскольку ожидания Азербайджана от переговорного процесса для нас нереалистичны и неприемлемы.
«Он что, собирался пойти и принять нереалистичные требования Азербайджана?» - отметил Пашинян.
По его словам, в 1996 году вопрос Шуши был на столе переговоров.
«Серж Саргсян сдал бы Шуши? Не сдал бы, началась бы война. И речь идет не только о Шуши, но и части Карабаха» - сказал Пашинян.