Սահմանապահ Բերդավանում էներգախնայող համակարգի հերթական հատվածն է գործարկվել
Տևական ժամանակ՝ 2016 թվականից, սահմանապահ Բերդավանի փողոցներում էներգախնայող համակարգի ներդրման աշխատանքներ են իրականացվում: Փուլային սկզբունքով, յուրաքանչյուր տարի, գյուղում ավելանում է լուսավորված փողոցների թիվը: Հեռավոր և հատկապես սահմանամերձ գյուղերում ենթակառուցվածքներ զարգացնելու մոտեցումը սկզբունքային է Վիվա-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համար: Տարիների գործընկերները, սահմանապահ Բերդավանում ավարտին են հասցրել ծրագրի հերթական փուլը:
Մինչև 2019 թվականը, գործընկերները տեղադրել են 325 LED-լուսարձակ՝ էներգախնայող համակարգի ներդրման արդյունքում լուսավորելով 10,5 կմ ճանապարհահատված: 2020-21 թվականներին որոշակի ներդրում է ունեցել նաև Նոյեմբերյանի համայնքապետարանը: էներգախնայող արտաքին լուսավորության LED լուսարձակների թիվն ավելացել է ևս 115-ով, ընդհանուր առմամբ լուսավորելով ճանապարհի՝ 4,5 կմ երկարությամբ հատված: Միայն փողոցների լուսավորության ծրագրով, 2016-2021 թվականներին տեղադրվել է 440 LED-լուսարձակ՝ լուսավորելով 15կմ երկարությամբ ճանապարհ: Արդյունքում՝ լուսավորվել են համայնքի հիմնական փողոցները, գյուղի սահմանային եզրը, դեպի մանկապարտեզ, դպրոց և համայնքային նշանակության այլ կառույցներ տանող փողոցները: Այսպիսին է Բերդավանում՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) գործընկերության ամփոփ պատկերը:
Համակարգի հերթական հատվածի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Արսեն Աղաբաբյանը, Բերդավանի վարչական ղեկավար Արամ Զուրաբյանը, ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը և համայնքի բնակիչներ:
«Դարձյալ Բերդավանում ենք՝ իրականացված հերթական աշխատանքը գնահատելու համար: Մեզ համար այդ գործընթացն ավարտվում է լուսավորված նոր փողոցներ տեսնելով և շրջայցով, իսկ գյուղի համար այդ արդյունքը երկարաժամկետ է: Մենք տեսնում ենք ծրագրի էմոցիոնալ կողմը՝ մարդկանց գոհունակությունը, իսկ բնակիչները՝ ռացիոնալ կողմը. Էներգախնայողությունը, անվտանգ քայլելու հնարավորությունը և այլն: Հեռավոր և հատկապես սահմանամերձ գյուղերի համար սա կարևոր ծրագիր է: Ու նաև դա է պատճառը, որ մենք հետևողական, ամենամյա ջանքերով փորձում ենք նպաստել ենթակառուցվածքների զարգացմանը»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Բերդավանը Հայաստանի սահմանապահ այն հազվագյուտ գյուղերից է, որտեղ փողոցները լուսավորվում են ամբողջ գիշեր: LED լուսարձակերի բնապահպանական բաղադրիչն էլ ապահովում է կայուն և մաքուր շրջակա միջավայր։ Գյուղում արդեն իսկ գնահատել են համակարգի արդյունավետությունն ու կարևորությունը: Թեթևացել է համայնքի ֆինանսական բեռը. LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, ծառայում են անհամեմատ ավելի երկար և սպառում 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա: Լուսավորության խնդրի կարգավորման շնորհիվ, լուծվել են նաև օրվա ուշ ժամերին անվտանգ քայլելու և երթևեկելու խնդիրները, ինչը չափազանց կարևոր է աշխարհագրական նման դիրքով գյուղերի համար:
Սահմանապահ գյուղերում ենթակառուցվածքների զարգացումը թիրախավորած գործընկերները, «Էկոգյուղերի ցանց» նախագծի շրջանակում, Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում արդյունավետ գործընկերություն են ծավալվում 2015թ.-ից սկսած: Արտաքին լուսավորության համակարգ կառուցելուց բացի, այստեղ իրականացվել են նաև այլ ծրագրեր. գյուղի մանկապարտեզն ու երաժշտական դպրոցն ապահովել են ջեռուցման՝ արևային համակարգերով:
«Մոբիլնիյե Տելեսիստեմի» ՀԲԸ-ն (ՄՏՍ) Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում հեռահաղորդակցության խոշորագույն օպերատոր է: Դուստր ձեռնարկությունների հետ միասին կազմակերպությունը սպասարկում է 86.5 միլիոն բաժանորդի Ռուսաստանում, Հայաստանում և Բելառուսում: 2000թ-ի հունիսից «ՄՏՍ»-ի բաժնետոմսերը գնանշված են Նյու Յորքի բորսայում MBT ծածկագրի տակ: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.mtsgsm.com
Էկոգյուղերի հայեցակարգի hիմքում կայունության չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական ուղղությունների՝ մասնակցային և համընդգրկուն նախագծման միջոցով ինտերգրումն է: Ծրագիրը Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC), ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Էկոգյուղերի համաշխարհային ցանցի երկարաժամկետ համագործակցության նոր ձևաչափ է` բնապահպանության և բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործման բնագավառում:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) գործում է 2002թ-ից: FPWC-ին Բնության պահպանության միջազգային միավորման (IUCN) անդամ է։

Since 2016, introduction of the energy-efficient outdoor lighting system has been implemented in the streets of Berdavan. The number of illuminated streets in the village increases every year. Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Heritage (FPWC) have a fundamental approach to develop infrastructures in Armenia, especially in remote borderland villages. The partners have completed the next stage of works in Berdavan community.
By 2019, partners have installed 325 LED lamps, illuminating 10.5 km of roads as a result of the introduction of an energy-saving system. In 2020-21, the Noyemberyan municipality also had a contribution in the project. The number of energy-saving LED streetlights has increased by 115, totaling to 4.5 km of the road. In 2016-2021, only within the street lighting program 440 LED lamps were installed, illuminating a 15 km long road. Through years of efforts, the main streets of the community, the borderline adjacent to the village, the streets leading to the kindergartens, schools and other community’s important buildings have been illuminated. This is the summary of the partnership between Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) in Berdavan.
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Founder Ruben Khachatryan, Noyemberyan community head Arsen Aghababyan, Berdavan administrative head Aram Zurabyan and the community residents participated in the lighting system launching ceremony.
“We are once again in Berdavan to evaluate the work that has been done. For us the process is over in a tour as we see illuminated streets, whereas for the village the results are long-lasting. We see the emotional side of the project, the happy faces of people, whereas the villagers see this in rational terms – in energy-saving figures, safety levels, and much more. This program is fundamental for the remote and specifically borderland villages. And that is one of the reasons that we do our best to faciliate the development of infrastructures in a consistent year by year effort,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Berdavan is one of the rare border villages in Armenia, where streets are lighted, all night long. The environment friendly LED lamps also provide a stable and clean environment. The efficiency and importance of the implemented system is appreciated at the village. Community’s financial burden is alleviated. LED lamps are more efficient and durable, serve incomparably longer and consume 80% less electricity. Due to solving the lighting problem, walking around the village became safer even in the late hours of the day, which is a very important issue in the border villages.
The Partners targeted the development of the infrastructure in borderland villages, within the framework of the “Eco Villages Network” project; this effective partnership is in progress in Berdavan village, Tavush region since 2015. In addition to realizing a street lighting system, other projects have also been implemented here: the kindergarten and music school in the village are provided solar heating systems.
Mobile TeleSystems PJSC ("MTS") is the leading telecommunications group in Russia and the CIS, offering mobile and fixed voice, broadband, pay TV as well as content and entertainment services in one of the world's fastest growing regions. Including its subsidiaries, the Group services over 86.5 million mobile subscribers in Russia, Armenia and Belarus. Since June Y2000, MTS' Level 3 ADRs have been listed on the New York Stock Exchange (ticker symbol MBT). Additional information about the MTS Group can be found at: www.mtsgsm.com