Հայաստանը ռուսական գազի համար վճարումները կատարում է ռուբլով. Վահան Քերոբյան
Հայաստանը ռուսական գազի համար վճարումները կատարում է ռուբլով, РБК-ին հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Պետք է շարժվել դեպի ազգային արժույթներ: Ռուսական կողմից այս ուղղությամբ առաջընթաց կա: Որքան գիտեմ, վերջին մի քանի վճարումը ռուբլով է եղել, բայց համապատասխան փոխարժեքով», - ասել է նա։
Նախարարը նաև նշել է, որ գնագոյացումը տեղի է ունենում դոլարով, սակայն վճարումը կատարվում է ռուբլով։
«Գազպրոմ»-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սերգեյ Կուպրիյանովը նշել է, որ Հայաստան գազի մատակարարման վերաբերյալ «Գազպրոմ»-ի պայմանագիրը արդեն մի քանի տարի է` թույլ է տալիս գազի դիմաց վճարել ռուբլով, և այդ հնարավորությունն օգտագործվում է:

Армения начала осуществлять платежи за российский газ в рублях
Армения начала осуществлять платежи за российский газ в рублях. Об этом в интервью РБК  заявил  министр экономики Ваган Керобян. «Нужно двигаться к национальным валютам. С российской стороны есть продвижение в этом направлении», - добавил он.
«Насколько я знаю, последние несколько платежей были именно в рублях, но по соответствующему курсу», - заявил  Керобян.. По его словам, ценообразование происходит в долларах, но оплата осуществляется в рублях.
«Действительно, контракт «Газпрома» на поставку газа в Армению уже несколько лет позволяет платить за газ в рублях, и эта возможность используется», - подтвердил РБК официальный представитель «Газпрома» Сергей Куприянов.