Սա ոչ միայն ինքնորոշման իրավունքի իրացման կամ Արցախի անվտանգության հարց է, այլ համազգային, արժանապատվության հարց է. Շարմազանով
15/04/2022 14:09
Արցախի ԱԺ-ի կողմից նախօրեին ընդունված հայտարարությունը, ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովի բնորոշմամբ, պատմական է։
«Ես համարում եմ, որ 1988 թվականի փետրվարի 20-ի հայտարարության կամ որոշման (ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմից Հայկական ԽՍՀ-ի կազմ վերադարձնելու պահանջով ՀՀ և Ադրբեջանի ԳԽ-ներին դիմելու որոշումը-խմբ․) նման մի որոշում է ընդունվել երեկ, որովհետև այս պահին մենք ապրում ենք Արցախի, հայ ժողովրդի համար ամենավճռական ժամանակաշրջանը», - նշել է Էդուարդ Շարմազանովը։
Նրա խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ Արցախի խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունների բոլոր պատգամավորներն իրենց ընդվզումն են հայտնում Հայաստանի գործող իշխանությունների հակապետական քաղաքականությանը և իրենց հավատարմությունն են հռչակում 88-ի շարժման իդեալներին։
«Հայաստանում կապիտուլյանտ ռեժիմի որոշ սպասարկուներ փորձում են ներկայացնել, թե սա արցախցիների խնդիրն է՝ «120 000–ի պատճառով հո 3 միլիոնը չեն տուժելու», «Արցախը պահելու համար հո Հայաստանի անկախությունը վտանգի տակ չենք դնելու» ․․․ Այդ անհեթեթ խոսակցությունները վարողներին, թուրքական օրակարգը սպասարկողներին ասեմ, որ սա Արցախի հարցը չէ, սա Հայկական հարցի արցախյան դրսևորումն է։ Արցախի 30-ամյա պայքարը հայ ժողովրդին տվել է մեջքն ուղղելու հնարավորություն, արժանապատվություն։ Սա ոչ միայն ինքնորոշման իրավունքի իրացման հարց է կամ միայն Արցախի անվտանգության հարց։ Հերիք է՝ ամեն ինչ գցեք արցախցիների գրպանը։ Մոնթե՞ն էր Արցախից, Լեոնի՞դն էր Արցախից, Խաչատուրո՞վն էր Արցախից, Վազգեն Սարգսյա՞նն էր Արցախից, Վահան Զատիկյա՞նն էր Արցախից ․․․ ո՞ր մեկին ասեմ, ո՞ր մեկին թողնեմ։ Սա համազգային հարց է, սա արժանապատվության հարց է։ Դուք պատկերացնու՞մ եք՝ Հայրենական պատերազմի ժամանակ Ստալինգրադի ճակատամարտում միայն Ստալինգրադի բնակիչները կռվեին կամ Սարդարապատի ճակատամարտում միայն Սարդարապատի բնակիչները կռվեին։ Այդ ի՞նչ հիմար մտածելակերպ է։ Կորցնենք Արցախը՝ կորցնելու ենք Հայաստանը», - շեշտել է Էդուարդ Շարմազանովը։

Это не только вопрос реализации права на самоопределение или безопасности Арцаха, а вопрос достоинства, общенациональный вопрос – Эдуард Шармазанов
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов считает историческим принятое накануне Национальным Собранием Арцаха заявление.
«Я считаю, что вчера принято решение, схожее с заявлением или решением от 20 февраля 1988 года (о ходатайстве перед Верховными Советами Азербайджанской и Армянской ССР о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР – ред.), поскольку сейчас мы живем в самый решающий период для Арцаха и армянского народа», - отметил Эдуард Шармазанов.
По его словам, очень важно, что все депутаты всех фракций парламента Арцаха выражают свой протест антигосударственной политике действующей власти Республики Армения и провозглашают свою приверженность идеалам движении 88-х.
«В Армении некоторые приспешники капитулянтского режима пытаются представить, что это – проблема Арцаха, "не будут же страдать 3 миллиона из-за 120 000", "не будем же ставить под опасность безопасность Армении ради сохранения Арцаха"…
Я говорю тем, кто ведет эти нелепые разговоры, обслуживает турецкую повестку, что это не вопрос Арцаха, это арцахское проявление Армянского вопроса.
30-летняя борьба Арцаха дала армянскому народу возможность выправить спину, восстановить свое достоинство. Это не только вопрос реализации права на самоопределение или только вопрос безопасности Арцаха. Хватит все бросать в карман арцахцев. Разве Монте, Леонид, Хачатуров, Вазген Саркисян, Ваан Затикян были из Арцаха… Кого еще назвать? Это общенациональный вопрос, это вопрос достоинства. Вы представляете, если бы во время Отечественной войны за судьбу Сталиграда сражались бы только жители Сталиграда или в Сардарапатской битве сражались бы только жители Сардарапата? Что за глупое мышление! Если мы потеряем Арцах, то потеряем Армению», - отметил Эдуард Шармазанов.