Արցախի մեր հայրենակիցները վերահաստատեցին, որ չեն հանձնվում, իսկ Հայաստանի հանձնվելու կոչերը գալիս են միայն իշխանություններից․ Վազգեն Մանուկյան
ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը հայտարարություն է տարածել Արցախի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների վերաբերյալ․
«Պատմությունը վկայում է, որ պայքարով պարտված ազգերը վերականգնվում են, հանձնվող ազգերը՝ վերանում:
Արցախի մեր հայրենակիցները խորհրդարանի հայտարարությամբ վերահաստատեցին, որ չեն հանձնվում։ Իսկ ինչ է, Հայաստանը հանձնվո՞ւմ է։ Ո՛չ։ Հանձնվելու կոչերը գալիս են միայն այս իշխանություններից և նրանց կողքին գտնվող փոքրաթիվ մարդկանց խմբից։ Այդ կոչերը գալիս են վախկոտությունի՞ց, թե՞ տգիտությունից, նյութական ու անձնական շահագրգռվածությունի՞ց, թե՞ իրենց գաղափարներից, արդեն կարևոր չէ։ Նրանք մեր պետությունն ու ժողովրդին տանում են կործանման։
Տրդատ թագավորի ժամանակ Հայաստանի տարածքը 320 հազար քառ․ կմ էր, այն ժամանակվա աշխարհի համար՝ մեծաթիվ բնակչությամբ։ Այժմ մնացել է նվազող 29 հազար քառ․ կմ տարածքով Հայաստան, իսկ այս իշխանությունը հրաժարվում է նաև մեր հայրենակիցներով բնակեցված մեր պատմական ևս մեկ տարածքից՝ Արցախից, որի գոյության և անվտանգության միակ երաշխիքը կարող է լինել կա՛մ Հայաստանի կազմի մեջ, կա՛մ անկախ՝ իր թիկունքին ունենալով Հայաստանը։ Եվ Արցախին սատար կանգնելու պարտավորությունը Հայաստանը ստանձնել է դեռ 1988 թվականին։
Մեր ժողովրդի մեջ միշտ էլ եղել է գաղափարական մի հոսանք, որը հատկապես անհաջողությունների ու պարտությունների ժամանակ ավելի ցայտուն է զգացվել, քարոզվել ու տարածվել՝ եկեք հանձնվենք, նվազեցնենք մեր պահանջները, հրաժարվենք մեր ազգային որոշ արժեքներից, խնդիրներից ու նպատակներից, որ կարողանանք գոյատևել։ Բայց պատմությունը ցույց է տվել, որ տրվելով այդ հոսանքին՝ ոչ միայն չենք կարողացել ապահովել այդ գոյատևումը, այլև ունեցել ենք տարածքային ու մարդկային ավելի մեծ կորուստներ։ Եվ դա բացատրվում է ոչ միայն մեր աշխարհաքաղաքական ու տարածքային առանձնահատկություններով, այլև ընդհանուր խնդիր է բոլոր ժողովուրդների համար։
Այն զարգացած և հզոր պետությունները, որոնց մենք նախանձով ենք նայում, այդ հզորությունն ու բարգավաճումը կերտել են իրենց շահերը պաշտպանելու համառ պայքարով՝ չտրվելով թվացյալ խաղաղության ու գոյատևման պատրանքներին։
Ուստի մեր ժողովուրդն այսօր պիտի ոտքի կանգնի, իր ձեռքը վերցնի երկրի ապագայի համար որոշումներ կայացնելու ղեկը՝ ապահովելու պետության անվտանգությունն ու ժողովրդի արդար, ազատ և բարեկեցիկ կյանքը։
Պետք է հենվել սեփական ուժերի վրա և դառնալ այնպիսի երկիր՝ ազգային, արդար, ուժեղ, ժամանակակից, որի հետ հաշվի կնստեն բոլորը։ Դա լուծելի խնդիր է, աշխարհում բազմաթիվ այդպիսի օրինակներ կան: Եվ այդ ճանապարհին մենք կունենանք իրական դաշնակիցներ ու բարեկամներ։
Այդպիսի երկիր կերտելու առաջին քայլն այսօր Արցախի, նրա իրավունքների ու պահանջների կողքին կանգնելն է»։

Наши соотечественники в Арцахе снова подтвердили, что не сдаются – Вазген Манукян
Бывший премьер-министр Армении Вазген Манукян распространил заявление в связи с происходящими вокруг Арцаха событиями.
«История свидетельствует о том, что проигравшие в борьбе нации – возрождаются, а сдавшиеся нации – исчезают.
Заявлением парламента наши соотечественники в Арцахе снова подтвердили, что не сдаются. А разве Армения сдается? Нет. Призывы сдаться исходят только от этих властей и незначительной группы людей, находящихся рядом с ними. Чем обусловлены эти призывы – трусостью или невежеством, материальной и личной заинтересованностью или их идеями – уже не важно. Они ведут наше государство и народ к гибели.
Во время царя Трдата Армении занимала территорию территория 320 тысячи кв. км, с многочисленным населением для тогдашнего времени. Сейчас осталась Армения с уменьшающейся территорией 29 тысяч кв. км, а эта власть отказывается также от еще одной нашей исторической территории, населенной нашими соотечественниками – Арцаха, единственная гарантия существования и безопасности которого может быть либо в составе Армении, либо независимый статус, имея за спиной поддержку Армении. И Армения взяла на себя обязательство поддерживать Арцах еще в 1988 году.
В нашем народе всегда было какое-то идеологическое течение, которое особо остро проявлялось во время неудач и поражений, пропагандировало и распространяло – давайте сдадимся, снизим наши требования, откажемся от некоторых наших ценностей, задач и целей, чтобы суметь выжить. Но история показала, что поддаваясь этому течению, мы не только не смогли обеспечить существование, но и имели гораздо больше территориальных и людских потерь. И это объясняется не только нашими геополитическими и территориальными особенностями, это общая проблема для всех народов.
Развитые и сильные государства, на которые мы смотрим с завистью, создали эту мощь и благосостояние упорной борьбой за защиту своих интересов, не поддаваясь иллюзии кажущегося мира и существования.
Посему наш народ сегодня должен встать на ноги, взять в свои руки руль принятия решений о будущем страны, чтобы обеспечить безопасность государства и справедливую, свободную и благополучную жизнь народа.
Нужно опираться на собственные силы и стать такой страной – национальной, справедливой, сильной, современной, с которой будут считаться все. Эта решаемая задача, в мире есть множество таких примеров. И на этом пути мы будем иметь реальных союзников и друзей.