Նիկոլն ու Ալիևը միասին են փլուզում ՄԽ համանախագահների ձևաչափը. Արմեն Աշոտյան
«Նիկոլ Փաշինյանի վերջին աղմկահարույց ելույթն Ազգային Ժողովում քննարկվեց և քննադատվեց շատ տարբեր ուղղություններով:
Սակայն մի դրվագ այդ ելույթից դուրս մնաց հանրային ու քաղաքական օրակարգից։
Խոսքը վերաբերում է նրան, որ Նիկոլը փորձում էր արդարացնել Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի ներկայիս դեռևս ֆունկցիոնալ չգոյությունը, այդ թվում՝ հղումներ անելով գերտերությունների գեոպոլիտիկ պայքարի դրվագներին, դեռևս 2011-ից Սիրիա և այլն, և այլն։
Իհարկե, նա խաբեց։
Խաբեց, որովհետև անգամ այդ ժամանակահատվածում, անկախ նրանից, որ Սիրիայում, Իրանում, Ուկրաինայում և այլ տարածաշրջաններում Արևմուտքն ու Ռուսաստանն ունեին աշխարհաքաղաքական բախումներ, Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափում մշտապես կարողացել են պահպանել աշխատանքային միևնույն վեկտորը։
Դրա ամենավառ ապացույցը նա է, որ Կազանը (2011, հունիս) եղել է Սիրիայից հետո (2011, գարուն):
Հավելեմ, որ Կազանից հետո էլ այդ տարիներին Մինսկի խմբի համանախագահների սինխրոն և փոխհամաձայնեցված աշխատանքի շնորհիվ է, որ խումբը պահպանել է իր ո՛չ միայն գոյությունը, այլև՝ աշխատանքային ունակությունները՝ ակտիվություն ցուցաբերելով բանակցային գործընթացում, այդ թվում, ապրիլյան պատերազմից հետո, Նիկոլի կողմից Ալիևին էժանով վաճառած, օրինակ, Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների տեսքով։
Մինսկի խմբի համանախագահների լիարժեք աշխատանքները շարունակվել են և մինչև 2018 թվականը և 2018-ից հետո նույնպես: Դրա ապացույցները՝ խմբի համանախագահների համատեղ հանդիպումներ, հայտարարություններ, առաջարկություններ և այլն:
Հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ է Նիկոլ Փաշինյանը փաստացի փորձում արդարացնել Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի ֆունկցիոնալ չգոյությունն այսօր. չէ՞ որ Մինսկի խմբի համանախագահների գոյությունը ձեռնտու է Հայաստանի Հանրապետությանը։
1. Որովհետև Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի էրոզիան նախևառաջ իր արտաքին քաղաքականության հետևանքն է և ոչ թե գեոպոլիտիկ բախումների խնդիր: Ճիշտ դիվանագիտության դեպքում հնարավոր էր աշխատել Արևմուտքի երկրների հետ՝ խնդրելով նրանց շարունակել աշխատանքը Ռուսաստանի հետ այս ձևաչափում և հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ Նիկոլը շատ է սիրում ուռճացնել իր ժողովրդավարական «ձեռքբերումները» Արևմուտքի աչքերում։
2. Որովհետև նա վաղուց Հայաստանն ու Արցախյան հարցը հանել է գեոպոլիտիկ աճուրդի: Այդ աճուրդում մասնակցում են իրարամերժ գնորդներ և այս տեսակետից Նիկոլը շահագրգիռ է, որպեսզի ձևաչափը փլուզվի։
3. Որովհետև կրկին «զարմանալի» զուգադիպությամբ Ալիևի և Նիկոլի վարած քաղաքականությունը Արցախի հարցում փաստացի համընկնում է: Ալիևը վաղուց է ձոնում ՄԽ համանախագահների ձևաչափի վախճանը, իսկ Նիկոլը փաստացի ոչ միայն ջանքեր չի գործադրում այն պահպանելու ուղղությամբ, այլև շտապում է Ադրբեջանի հետ գնալ գործարքների՝ օգտվելով համանախագահների ինստիտուտի կաթվածահար վիճակից»։

Никол и Алиев вместе разваливают формат сопредседателей МГ ОБСЕ – Армен Ашотян
«Последнее резонансное выступление Никола Пашиняна в Национальном Собрании обсуждалось и критиковалось в разных направлениях.
Однако из общественной и политической повестки выпал один эпизод из этого выступления.
Речь идет о том, что Никол попытался оправдать нынешнее функциональное несуществование формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе ссылаясь на эпизоды геополитической борьбы сверхдержав, еще с 2011 года, Сирия и так далее.
Конечно, он солгал.
Солгал, поскольку даже в этот период, несмотря на то, что у Запада и России были геополитические конфликты в Сирии, Иране, Украине, им всегда удавалось сохранять один и тот же вектор работы в формате сопредседателей МГ ОБСЕ.
Самым ярким свидетельством этого является то, что переговоры в Казани (июнь 2011 года) проходили после начала войны в Сирии (весна 2011 года).
Добавлю, что даже после Казани, благодаря синхронизированной и слаженной работе сопредседателей МГ ОБСЕ в эти годы, группа сохранила не только свое существование, но и работоспособность, проявляя активность в переговорном процессе, в том числе в виде после проданных по дешевке Николом Алиеву достигнутых после Апрельской войны договоренностей в Вене и Санкт-Петербурге.
Работа Минской группы ОБСЕ продолжалась как до 2018 года, также после 2018 года. Доказательство тому – совместные встречи сопредседателей, заявления, предложения и т.д.
Возникает вопрос, почему Никол Пашинян пытается оправдать функциональное несуществование формата сопредседателей Минской группы? Ведь существование Минской группы ОБСЕ выгодно Республике Армения.
1. Потому что эрозия сопредседателей Минской группы является в первую очередь следствием его внешней политики, а не проблемой геополитических столкновений. В случае правильной дипломатии можно было работать со странами Запада, попросив их продолжать работу в этом формате с Россией и учитывая тот факт, что Никол очень любит утрировать свои демократические «достижения» в глазах Запада.
2. Потому что он уже давно выставил вопрос Армении и Арцаха на геополитический аукцион. В этом аукционе участвуют взаимоисключающие покупатели, и с этой точки зрения Никол заинтересован в разрушении формата.
3. Потому что по «удивительному» совпадению, проводимая Алиевым и Николом политика в вопросе Арцаха фактически снова совпадает. Алиев давно вещает о кончине формата сопредседателей МГ, а Никол фактически не прилагает усилий для его сохранения, пользуясь парализованным состоянием института сопредседателей».