«Ցանկանում ենք Նիկոլ Փաշինյանին պատժված տեսնել». Ցորի զորամասի զոհված զինվորների ծնողները վարչապատի դեմ քրգործ հարուցելու հարցով դիմում են դատախազություն
18/04/2022 16:06
Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի զոհված զինծառայողների ծնողները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու պահանջով դիմում են դատախազություն։
Լրագրողների հետ զրույցում նրանք ասացին, որ ԱԺ ամբիոնից լսել են վարչապետի ելույթը, որի կապակցությամբ Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի զոհված զինծառայողների ծնողներով որոշել են բողոք ներկայացնել հանցագործության մասին։
«Մեր որդիները զոհվել են 2020 հոկտեմբերի 12-ին Ջուվառլու կոչվող տեղանքում՝ հակառակորդի կողմից հարձակման ենթարկվելու հետևանքով։ 2022 թվականի ապրիլի 13-ին ՀՀ ԱԺ-ում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կղմից հարցերին պատասխանելիս հնչել են այնպիսի ձևակերպումներ, որոնք մեզ հիմք են տալիս հաստատված համարելու, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմական գործողությունները սկսել են իրականացվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դրդմամբ, ինչպես նաև նրա պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու արդյունքում», - ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմաց դատախազին ուղղված նամակից հատված ընթերցեց ծնողներից Անահիտ Մանասյանը՝ մեջբերելով Փաշինյանի խոսքը, թե «կարող էինք կանխել պատերազմը, որի արդյունքում կունենայինք այս նույն վիճակը, իհարկե՝ առանց զոհերի»։
Ըստ դիմումի՝ նշված հայտարարությունից ակնհայտ է դառնում, որ Նիկոլ Փաշինյանը, նախապես պատկերացնելով, կանխատեսելով պատերազմի հետևանքները, մարդկային կորուստները, դիտավորությամբ չի կանխել պատերազմը։

«Мы хотим, чтобы Никол Пашинян был наказан» – родственники погибших военнослужащих обратились в генпрокуратуру с требованием возбудить уголовное дело против премьера
Родители погибших в 44-дневной войне военнослужащих артиллерийского дивизиона Д-20 воинской части «Цор» обратились в генеральную прокуратуру Армении с требованием возбудить уголовное дело против премьер-министра Никола Пашиняна.
В беседе с журналистами они сказали, что слышали выступление премьера с трибуны парламента, в связи с чем родители погибших военнослужащих артиллерийского дивизиона воинской части «Цор» решили представить сообщение о преступлении.
«Наши сыновья погибли 12 октября 2020 года на участке, называемом "Джуварлу", в результате нападения противника. 13 апреля 2022 года в Национальном Собрании Армении премьер-министр Никол Пашинян отвечая на вопросы, озвучил такие формулировки, которые дают нам основания считать подтвержденным следующее: развязанные Азербайджанской Республикой 27 сентября 2020 года широкомасштабные военные действия против Республики Арцаха были осуществлены с подачи Никола Пашиняна, а также в результате злоупотребления им должностными полномочиями», - зачитала отрывок из адресованного генпрокурору письма Анаит Манасян.
Она процитирована слова Пашиняна: «Да, мы могли бы предотвратить войну, в результате у нас была бы такая же ситуация, но конечно, без жертв».
Согласно сообщению, из указанного заявления становиться ясно, что Никол Пашинян, заранее представляя и предвидя результаты войны, человеческие потери, сознательно не предотвратил войну, более того – своим бездействием не принял соответствующих мер и, не выполнив своих обязанностей, подтолкнул Азербайджан к развязыванию боевых действий против Арцаха.
«Мы хотим, чтобы Никол Пашинян был наказан в установленном законом порядке», - сказала Анаит Манасян.