Քայլը ծայրահեղ է, բայց հուսահատ չէ. հացադուլ՝ ի պաշտպանություն Արցախի
44-օրյա պատերազմի մասնակիցներ՝ պահեստազորի ավագ լեյտենանտ Նվեր Կիրակոսյանը և Արթուր Ավագյանն ի պաշտպանություն Արցախի անժամկետ հացադուլ են սկսել:
«Քայլը գուցե ծայրահեղական է, բայց հուսահատ չենք: Խնդիր ունենք այսպիսով սթափության, արթնության կոչ անել մեր տարեկիցներին: Համացանցում մեծ-մեծ խոսելով, հայհոյելով որևէ հարցում չենք հաջողի», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Արթուր Ավագյանը:
Պահեստազորի ավագ լեյտենանտ Նվեր Կիրակոսյանն ասում է՝ անհոգության առիթներ արդեն վաղուց երկրում չկան:
«Մեր խնդիրն էր համարժեք արձագանքել կատարվողին, ելակետ ընդունել ենք Արցախի Ազգային ժողովի ընդունած հայտարարությունը: Մեզ համարում են անկախության սերունդ, բայց եթե չենք պայքարում անկախության համար, արժեքը չգիտենք, ուրեմն պարզապես անկախության տարիներին ծնված մարդիկ ենք», - նշեց նա։
Զրույցի պահին տղաներին աջակցություն հայտնելու եկավ  44-օրա պատերազմի մասնակից, Նվեր Կիրակոսյանի հրամանատարությամբ «Եղնիկներում» ծառայած Տիգրան Տիգրանյանը:
Տիգրանը կարևորում է հրամանատարի քայլը՝ հույս հայտնելով, որ հացադուլը կսթափեցնի ոչ միայն երիտասարդներին, այլ նաև հանրության բոլոր խմբերին:

Это радикальный, но не отчаянный шаг – голодовка в защиту Арцаха
Участники 44-дневной войны, старший лейтенант запаса Нвер Киракосян и Артур Авагян начали на площади Свободы в Ереване бессрочную голодовку в защиту Арцаха.
«Возможно, это радикальный, но не отчаянный шаг. Наша задача призвать наших сверстников к трезвости, пробуждению. Публикуя громкие статусы в социальных сетях, ругательства мы ни в чем не добьемся результата», - сказал в беседе с корреспондентом  Aysor.am Артур Авагян.
Старший лейтенант запаса Нвер Киракосян отметил, что в стране уже давно нет поводов для беззаботности.
«Наша цель – адекватная реакция на происходящее, мы приняли за исходную точку заявление Национального Собрания Арцаха. Нас считают поколением независимости, но если мы не боремся за независимость, не знаем ценность независимости, значит, мы просто люди, которые родились в годы независимости», - сказал он.
Во время беседы на площадь Свободы пришел участник 44-дневной войны, служивший под командованием Нвера Киракосяна в воинской части «Ехникнер» Тигран Тигранян.
Тигран отметил, что считает важным шаг своего командира и выразил надежду, что объявленная голодовка вернет к действительности не только молодежь, но и все армянское общество.