Աննա Դանիբեկյանը Արմեն Գևորգյանին թույլ տվեց լքել ՀՀ սահմանը, քանի որ Ստրասբուրգում խոսելու է Արցախից
19/04/2022 15:20
Շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը միջնորդություն ներկայացրեց՝ թույլատրել Արմեն Գևորգյանին լքել ՀՀ սահմանը։
Նա նշեց, որ ապրիլի 25-ից 28-ը կայանալու են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հերթական լիագումար նիստերը, որը տեղի է ունենալու Ստրասբուրգում ու Արմեն Գևորգյանը, որպես ԱԺ պատգամավոր, պարտավոր է ներկա լինել նիստին։
Փաստաբանն ասաց, որ Արմեն Գևորգյանը պատրաստվում է Ստրասբուրգում հայտարարությամբ հանդես գալ՝ բարձրացնելով Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Լուսինե Սահակյանը խնդրեց դատարանին թույլատրել Արմեն Գևորգյանին ապրիլի 23-ից ապրիլի 29-ը բացակայել ՀՀ տարածքից։
Նա դատարանին ներկայացրեց ԱԺ նախագահի կարգադրությունը, որով Արմեն Գևորգյանը ապրիլի 23-ից մինչև 29-ը գործուղվելու է Ստրասբուրգ։
Դատարանում հայտարարվեց, որ ԵԵԽՎ նախագահը Արմեն Գևորգյանի անձեռնմխելիության պաշտպանության միջնորդություն է ուղարկել ու նշել, որ Արմեն Գևորգյանն ունի անձեռնմխելիություն ու արտոնություններ։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտարարեց, թե այս պահին չի քննարկվում Արմեն Գևորգյանի անձեռնմխելիության հարցը, հետևաբար, ԵԽԽՎ նախագահի գրությունը որևէ կապ չունի այս միջնորդության հետ։
Աննա Դանիբեկյանը թույլ տվեց Արմեն Գևորգյանին լքել Հայաստանի Հանրապետութունը՝ հաշվի առնելով, որ նա Ստրասբուրգում խոսելու է Արցախից։

Анна Данибекян разрешила  Армену Геворкяну покинуть Армению для участия в заседании ПАСЕ в Страсбурге
19/04/2022 17:15
Анна Данибекян разрешила Армену Геворкяну покинуть Армению для участия в заседании ПАСЕ в Страсбурге
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян разрешил бывшему вице-премьеру Армении, депутату парламента от фракции «Армения» Армену Геворкяну покинуть страну для участия в заседании ПАСЕ в Страсбурге.
Адвокат депутата Лусине Саакян подала ходатайство с просьбой разрешить Геворкяну выезд из страны.
Она отметила, что с 25-го по 28-ое апреля пройдут очередные пленарные заседания ПАСЕ и Армен Геворкян как депутат парламента собирается выступить в Страсбурге с заявлением, в котором затронет создавшуюся вокруг Арцаха ситуацию.
Лусине Саакян попросила суд разрешить Армену Геворкяну выезд из страны на период с 23-го по 29-ое апреля.
Сторона защиты также представила распоряжение спикера Национального СЧобрания, согласно которому Армен Геворкян с 23-го по 29-ое апреля будет командирован в Страсбург.
Анна Данибекян разрешила Армену Геворкяну покинуть территорию Армении с учетом того, что он собирается в Страсбурге говорить о вопросе Арцаха.