Ռոբերտ Քոչարյանի ու Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստ. դատախազն առաջարկեց սկզբից հարցաքննել Սիլվա Համբարձումյանին
19/04/2022 14:23
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, անցավ ապացույցների հետազոտման կարգի սահմանմանը՝ առանց քննարկելու պաշտպանական կողմի ներկայացրած միջնորդությունները։
Հիշեցնենք, որ դեռևս նախորդ դատական նիստին Դանիբեկյանը տեղեկացրել է, որ դատարանն ստացել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի միջնորդությունը երկրից ժամանակավորապես բացակայելու վերաբերյալ։ Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը նշեց, որ դատարանն անընդհատ հետաձգում է այս միջնորդության քննարկումը և խնդրեց դա անել հիմա։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանն, իր հերթին, հիշեցրեց Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդության մասին։ Նախագահող դատավորը խոստացավ այսօրվա նիստին քննարկել այդ միջնորդությունները և պնդեց, որ անցնում է ապացույցների հեռազոտման կարգը սահմանելուն։
Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն առաջարկեց սահմանել ապացույցների հեռազոտման հետևյալ կարգը․ նախ՝ հետազոտել քրգործում առկա փաստաթղթերը, այնուհետև` իրեղեն ապացույց ճանաչված հանգամանքները, դրանից հետո անցնել վկաների հարցաքննությանը և ամփոփել ապացույցների հետազոտումը ամբաստանյալների հարցաքննությամբ։
Դատախազն առաջարկեց սկզբից հարցաքննել Սիլվա Համբարձումյանին, Վարդան Օսկանյանին, Լևոն Սուլթանյանին, Անահիտ Իսրայելյանին, Կարմեն Սահակյանին, Անդրանիկ Գևորգյանին։ Նաև դատախազությունը պատրաստվում է միջնորդել միջոցներ ձեռնարկել հետախուզման մեջ գտնվող Սամվել Մայրապետյանին հարցաքննելու համար։
Արամ Օրբելյանը խնդրեց պարզաբանել՝ ինչ դատավարական գործընթացով է դատարանը հրաժարվում ապացույցներից։
«Քրեական գործի մեջ կա ավելի քան 100 հատոր նյութ, որի մեծ մասն ապացույցներ են, կա դատակոչի մեծ ցուցակ, իսկ դատախազն, ըստ էության, հրաժարվում է այդ ապացույցներից», - ասաց պաշտպանը։
Ըստ նրա՝ ցուցակի մեջ պետք է նաև ավելացնել դատավարական փաստաթղթերի ուսումնասիրելը։ Օրբելյանը նաև առաջարկեց Սիլվա Համբարձումյանին հարցաքննել ամենավերջում, ընդ որում՝ նույն օրը միաժամանակ ուսումնասիրել իր գրավոր ցուցմունքները։

Прокурор предложил сначала допросить Сильву Амбарцумян: суд по делу Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян приступил к установлению порядка исследования доказательств, не обсудив ходатайства стороны защиты.
Напомним, еще на прошлом судебном заседании Данибекян сообщила, что суд получил ходатайство депутата фракции «Армения» Армена Геворкяна о разрешении на временное отсутствие из страны. Адвокат Геворкяна Лусине Саакян отметила, что суд постоянно откладывает обсуждение этого ходатайства и попросила сделать это сейчас.
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян в свою очередь напомнил о представленном ходатайстве прекратить уголовное преследование в отношении Кочаряна. Анна Данибекян обещала обсудить эти ходатайства на сегодняшнем заседании и отметила, что суд переходит к установлению порядка исследования доказательств.
Прокурор Петрос Петросян предложил установить следующий порядок исследования доказательств: сначала исследовать имеющиеся в уголовном деле документы, затем признанные доказательствами обстоятельства, а после этого перейти к допросу свидетелей и обобщить исследование доказательств допросами обвиняемых.
Прокурор предложил сначала допросить Сильву Амбарцумян, Вардана Осканяна, Левона Султаняна, Анаит Исраелян, Кармен Саакян, Андраника Геворкяна. Прокуратура намерена также ходатайствовать о принятии мер для допроса находящегося в розыске Самвела Майрапетяна.
Арам Орбелян попросил разъяснить, по какой процессуальной процедуре суд отказывается от доказательств.
«В уголовном деле есть материалы свыше 100 тысяч томов, большая часть которых являются доказательствами. Есть список лиц, подлежащих вызову в суд, а суд, по сути, отказывается от этих доказательств», - сказал адвокат.
По его словам, в список следует добавить также исследование судопроизводственных документов. Арам Орбелян предложил допросить Сильву Амбарцамян в самом конце, причем, в тот же день исследовать ее письменные показания.