ՀՀ յուրաքանչյուր մտածող և գիտակից քաղաքացի անպայման պետք է պայքարի դուրս գա Ազատության հրապարակ. Քաղաքագետ
19/04/2022 18:21
ՀՀ յուրաքանչյուր մտածող և գիտակից քաղաքացի անպայման պետք է պայքարի դուրս գա Ազատության հրապարակ, քանի որ այնտեղ մեկնարկած գործընթացը ոչ թե իշխանություն վերցնելու, այլ Հայաստանը չարիքից ձերբազատելու քայլ է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ծայրահեղ ծանր իրավիճակում է, ինքնախաբեությամբ չպետք է զբաղվել։
«Միայն Նիկոլ Փաշինյանը կարող է ԱԺ ամբիոնից հայտարարել, որ Հայաստանը տարածաշրջան խաղաղություն բերող երկիր է, ժողովրդավարության բաստիոն է, իսկ դրսում Հայաստանն ընկալվում է որպես կապիտուլյանտ երկիր՝ իր բոլոր հետևանքներով։ Նիկոլ Փաշինյանը պարտության, նսեմացման և կապիտուլյացիայի սիմվոլ է և պետք է պարտադիր հեռանա»,- ասաց քաղաքագետը։
Գագիկ Համբարյանն ընդգծեց՝ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի և նրա համախոհների՝ Ազատության հրապարակում մեկնարկած ակցիան պատեհ առիթ է՝ ՀՀ մտահոգ քաղաքացիներին դուրս բերելու փողոց՝ համազգային պայքարի։
«Բոլորը պետք է միանան ազգակործան իշխանությունների դեմ պայքարին՝ ստիպելու նրանց ի վերջո հրաժարական տալ։ Ես հույս ունեմ, որ բոլոր ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը մի կողմ կդնեն իրենց էգոն և կմիանան Ազատության հրապարակում ծավալված նախաձեռնությանը։ Այլ տարբերակ չկա»,- նշեց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության բերել է ժողովուրդը, ժողովուրդն էլ պետք է նրան իշխանությունից հեռացնի։
Հիշեցնենք, որ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն այսօր ժամը 19։00-ին քաղաքացիներին հրավիրում է Ազատության հրապարակ։
«Չենք հանդուրժելու այն իրավիճակը, որն այսօր ունենք։ Եկեք Ազատության հրապարակ, միասին քայլենք Երևանի փողոցներում, փորձենք մարդկանց իրազեկել, թե ինչի համար ենք հավաքվել», - ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասել է նա։

Каждый разумный и сознательный гражданин Армении должен выйти на борьбу против пагубной для страны власти – Гагик Амбарян
19/04/2022 20:02
Каждый разумный и сознательный гражданин Республики Армения должен выйти на борьбу и находиться на площади Свободы, поскольку стартовавший здесь процесс преследует цель избавить Армению от зла, заявил в беседе с корреспондентом  Aysor.am политолог Гагик Амбарян.
По его словам, Армения находится в крайне тяжелой ситуации, нельзя заниматься самообманом.
«Только Никол Пашинян может заявить с трибуны парламента, что Армения – страна, которая открывает "эпоху мира" в регион, бастион демократии, в то время как за пределами страны Армения воспринимается как капитулировавшая страна, со всеми вытекающими их этого последствиями. Никол Пашинян – символ поражения, унижения и капитуляции и должен обязательно уйти», - сказал политолог.
Гагик Амбарян подчеркнул, что инициированная на площади Свободы председателем партии «Родина Артуром Ванецяном и его сторонниками акция – хороший повод, чтобы вывести на борьбу обеспокоенных судьбой страны граждан.
«Все должны присоединиться к борьбе против пагубной для нации власти, заставить их, наконец, подать в отставку. Я надеюсь, что все оппозиционные политические силы отставят в сторону свое эго и присоединятся к стартовавшей на площади Свободы инициативе. Другого варианта нет», - отметил политолог, добавив, что народ привел к власти Никола Пашиняна и народ должен отстранить его от власти.
Напомним, руководитель партии «Родина» Артур Ванецян сегодня пригласил граждан в 19:00 на площадь Свободы.
«Мы не намерены терпеть ситуацию, которая сегодня создалась в Армении. Приходите сегодня на площадь Свободы. Давайте вместе пройдем по улицам Еревана и уведомим людей, почему мы собрались на площади Свободы. Жду всех вас в 19:00 на площади Свободы», - сказал в прямом эфире на своей странице в Facebook Ванецян.