ԱԱԾ-ն առաջարկում է անձնական բժիշկ տրամադրել Ազգային ժողովի նախագահին
Ազգային անվտանգության ծառայությունն Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում ներկայացրել է «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը։
Նախագծով առաջարկվում է, բացի նախագահից ու վարչապետից, անձնական բժիշկ տրամադրել նաև Ազգային ժողովի նախագահին։
«Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ ներկայումս օրենքի ուժով Հանրապետության նախագահի և վարչապետի առողջական վիճակին հետևելու նպատակով առանձնացվում է անձնական բժիշկ, մինչդեռ անհասկանալի տրամաբանությամբ՝ նման երաշխիք նախատեսված չէ բարձրագույն ներկայացուցչական մարմնի, այն է՝ Ազգային ժողովի նախագահի համար, առաջարկվում է ընդլայնել նշված երաշխիքի ծավալը (սահմանվում է, որ հիշատակված պաշտոնատար անձանց և նրանց ընտանիքների անդամների (ամուսին, զավակ, ծնող) համար ապահովվում է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բժշկական կազմակերպություններում բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին՝ Կառավարության սահմանած կարգով) և այն տարածել նաև Ազգային ժողովի նախագահի վրա», - նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։
Ըստ ԱԱԾ-ի՝ հիշյալ երաշխիքի ընդլայնումը պայմանավորված է վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց ունեցած առանձնահատուկ դերակատարմամբ պետական իշխանության համակարգում, ինչպես նաև նրանով, որ ներկայումս հենց այդ պաշտոնատար անձինք են օրենքի ուժով օգտվում պետական պահպանությունից, իսկ առողջության պահպանումը որոշակիորեն փոխկապակցված է նաև անվտանգության հետ:

СНБ предлагает предоставить личного врача спикеру парламента Армении
Служба национальной безопасности Армении представила на едином сайте для публикации правовых актов проект поправок в закон «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране».
В проекте предлагается, кроме президента и премьер-министра, предоставить личного врача также спикеру Национального Собрания.
«Учитывая то обстоятельство, что в настоящее время для наблюдения за состоянием здоровья президента Республики и премьер-министра предоставляется личный врач, между тем, по непонятной логике, подобная гарантия не предусмотрена для председателя Национального Собрания – высшего представительского органа, предлагается расширить объем указанной гарантии (установлено, что для указанных должностных лиц и их семей (члены семьи, родители) обеспечивается медицинская помощь и обслуживание в действующих в Республике Армения медицинских организациях за счет средств государственного бюджета в установленном правительством порядке), и распространить его также на председателя Национального Собрания», - отмечается в обосновании проекта.
Согласно СНБ, расширение указанной гарантии обусловлено особой ролью вышеупомянутых должностных лиц в системе государственной власти, а также тем, что в настоящее время именно эти должностные лица пользуются государственной охраной, а охрана здоровья определенным образом взаимосвязана с безопасностью.