Թիկնապահներ 10 տարի ժամկետով, ավտոտրանսպորտ, կահավորված գրասենյակ, հատուկ կենսաթոշակ. ինչ է սպասվում պաշտոնաթող վարչապետին Հայաստանում
19/04/2022 13:03
Ազգային անվտանգության ծառայությունն Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում ներկայացրել է «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը։
Նախագծով սահմանվում է, որ պաշտոնաթող վարչապետներին Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տրամադրվում է անձնական պետական պահպանություն՝ 10 տարի ժամկետով, որն անհրաժեշտության դեպքում կարող է երկարաձգվել կառավարության սահմանած կարգով:
ԱԱԾ-ի ներկայացված նախագծով՝ պաշտոնաթող վարչապետին տրամադրվում է ավտոտրանսպորտ և իր ցանկությամբ՝ կահավորված գրասենյակ:
«Պաշտոնաթող վարչապետի գրասենյակի գործունեության ապահովման համար տրամադրվում է ոչ ավելի, քան երեք հաստիքային միավոր, իսկ գրասենյակի գործունեության ֆինանսավորումն իրականացվում է կառավարության սահմանած կարգով», - նշված է նախագծում։
Պաշտոնաթող վարչապետի` մեկ տարվա ընթացքում այլ պետություններ կատարվող ոչ ավելի, քան 20 օր ընդհանուր տևողությամբ այցի ծախսերը (այդ թվում՝ պետական պահպանության հետ կապված՝ պաշտոնաթող վարչապետի այցի ժամանակ նրան պետական պահպանություն տրամադրելու նպատակով Պետական պահպանության ծառայության զինծառայողներին օտարերկրյա պետություններ գործուղման ծախսերը) հատուցվում են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Պաշտոնաթող վարչապետի համար, բացառությամբ պաշտոնանկության դեպքի, նշանակվում է հատուկ կենսաթոշակ` վարչապետի` օրենքով սահմանված պաշտոնային դրույքաչափի 70 տոկոսի չափով:
«Վարչապետի պաշտոնային դրույքաչափը բարձրանալու դեպքում պաշտոնաթող վարչապետի կենսաթոշակը համամասնորեն վերահաշվարկվում է: Պաշտոնաթող վարչապետը սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված կենսաթոշակ ստանալու իրավունքից չի օգտվում այն ժամանակահատվածում, երբ զբաղեցնում է որևէ ընտրովի կամ նշանակովի պաշտոն և ստանում է վարչապետի` օրենքով սահմանված պաշտոնային դրույքաչափի 70 տոկոսի չափը գերազանցող վարձատրություն, իսկ այդ չափից ցածր վարձատրություն ստանալու դեպքում որպես կենսաթոշակ ստանում է հատուկ կենսաթոշակի և աշխատավարձի տարբերությունը», - ասված է ԱԱԾ-ի ներկայացրած նախագծում։

Экс-премьеру предоставят в Армении государственную охрану на 10 лет, автотранспорт, обставленный офис, специальную пенсию
19/04/2022 15:00
Служба национальной безопасности Армении представила на едином сайте для публикации правовых актов проект поправок в закон «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране».
В проекте устанавливается, что ушедшим в отставку премьер-министрам на территории Республики Армения предоставляется личная государственная охрана на 10 лет. Этот срок в случае необходимости может быть продлен в установленном правительством порядке.
Согласно представленному СНБ проекту, экс-премьеру предоставляется автотранспорт и обставленный офис, по его желанию.
«Для обеспечения деятельности офиса ушедшего в отставку премьер-министра предоставляются не более, чем три штатные единицы, а финансирование офиса осуществляется в установленном правительством порядке», - отмечается в законопроекте.
Расходы на визиты отставного премьер-министра в другие государства в течение не более 20 дней за один год  (в том числе связанные с государственной охраной расходы на командировку сотрудников Государственной службы охраны для предоставления государственной охраны экс-премьеру во время визитов) возмещаются за счет средств государственного бюджета.
Экс-премьеру, за исключение случая отстранения от должности, назначается специальная пенсия в размере 70% от установленного законом официального должностного оклада.
«В случае повышения должностного оклада премьер-министра, пенсия ушедшего в отставку премьер-министра пропорционально пересматривается», - говорится в проекте.
В представленном СНБ проекте отмечается, что экс-премьер не пользуется правом на получение пенсии в период, когда занимает какую-либо выборочную или назначаемую должность и получает вознаграждение, превышающее 70% установленной законом должностной ставки. В случае если оплата труда меньше этого размера экс-премьер получает в качестве пенсии разницу между специальной пенсией и заработной платой.