«Հրապարակ». Մոսկվայում հասկացրել են, որ չեն խոչընդոտելու Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը
19/04/2022 09:47
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանյան քաղաքական դաշտում թյուր կարծիք կա, թե Ռուսաստանը թույլ չի տա, որ արևմտյան ուժերը Հայաստանը դուրս բերեն իր ազդեցության գոտուց, վճռական պահին ՌԴ-ն հայաստանյան ընդդիմության միջոցով իշխանափոխության գործընթաց կսկսի՝ արևմտամետ Փաշինյանին հեռացնելու համար։ ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և մեր քաղաքական գործիչների վերջին շփումներն իրականում բոլորովին այլ բան են փաստում։ Քաղաքական գործիչներից մեկը Մոսկվայում ռուսական իշխանական շրջանակներից փորձել է ստանալ հավաստիացումներ՝ եթե իշխանափոխության գործընթաց սկսեն, աջակցություն կստանա՞ն, և շատ կոշտ պատասխան է ստացել։ Նրան ուղիղ տեքստով ասել են, որ չեն պատրաստվում միջամտել Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին, չեն խոչընդոտելու Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը։ Իրենց խնդիրը ռուս խաղաղապահների ներկայությունն է Արցախում։
Եթե Հայաստանն ու հայ ժողովուրդն ուզում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել և իրենց հողից մաս-մաս հանձնել, ապա իրենք ինչո՞ւ պետք է միջամտեն ու հարաբերություններ փչացնեն Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։ Ակնարկել են, որ խաղաղության պայմանագրով և հարակից ակտերով կապահովվի ռուս խաղաղապահների ներկայությունը, մնացածը հայ ժողովրդի ընտրությունն է՝ ուզում եք Արցախը հանձնել, հանձնեք, ուզում եք Փաշինյան վարչապետ ունենալ՝ խնդրեմ, եթե թուրքերի ու ադրբեջանցիների առաջ երկրի դարպասներն ուզում եք բացել՝ դարձյալ խնդիր չկա»։

«Грапарак»: В Москве дали понять, что не собираются препятствовать подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном
19/04/2022 11:31
На политическом поле Армении сформировалось превратное мнение, что Россия не позволит, чтобы западные силы вывели Армению из зоны ее влияния и в решительный момент РФ с помощью армянской оппозиции начнет процесс смены власти для отстранения от власти прозападного Пашиняна, пишет газета «Грапарак».
«В действительности, последние контакты между высокопоставленными должностными лицами РФ и нашими политическими деятелями констатируют совершенно другое. Один из политических деятелей в Москве пытался получить от российских правящих кругов заверения, что если они начнут процесс смены власти, то их поддержат, и получил очень резкий ответ. Ему прямым текстом сказали, что не собираются вмешиваться во внутриполитическую жизнь Армении, не будут препятствовать подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Их задача – присутствие российских миротворцев в Арцахе.
Если Армения и армянский народ хотят признать территориальную целостность Азербайджана и по частям сдавать свою землю, то почему они должны вмешиваться и портить отношения с Азербайджаном и Турцией? Намекнули, что присутствие российских миротворцев будет обеспечено мирным соглашением и смежными актами, а остальное – выбор армянского народа: хотят сдать Арцах, пусть сдают, хотят чтобы  Пашинян был премьер-министром, пожалуйста, если хотят открыть ворота страны перед турками и азербайджанцами, то опять нет проблем», - пишет газета.