Հայաստանի իշխանությունները հետևողական են լինելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման հարցում. Ռուբեն Ռուբինյան
20/04/2022 17:00
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը եւ մարտահրավերները: Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետեւանքով Արցախում ստեղծված իրադրությունը, հումանիտար խնդիրները:
Խորհրդարանի փոխխոսնակը երախտագիտություն է հայտնել Նիդերլանդների խորհրդարանի գործընկերներին` 2020թ. աշնանն Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմը եւ դրա հետեւանքները դատապարտող բանաձեւերի ընդունման համար:
Անդրադարձ է եղել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները հետեւողական են լինելու մեկնարկած բարեփոխումների իրականացման հարցում:
Զրուցակիցները խոսել են հայ-նիդերլանդական միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման, փոխայցերի անհրաժեշտության, խորհրդարանական հարթակում համատեղ ծրագրերի իրականացման մասին:

Власти Армении будут последовательны в проведении демократических реформ – Рубен Рубинян
Вице-спикер Национального Собрания Рубен Рубинян 20 апреля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерса, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Стороны обсудили текущую ситуацию и вызовы в регионе. Рубен Рубинян представил ситуацию в Арцахе вследствие недавних действий азербайджанских подразделений, гуманитарные вопросы.
Вице-спикер парламента поблагодарил коллег парламента Нидерландов за принятие резолюций, осуждающих развязанную Азербайджаном против Арцаха осенью 2020 года 44-дневную войну и ее последствия.
Затронут также процесс демократических реформ в Армении. Рубен Рубинян подчеркнул, что власти Армении будут последовательны в проведении начатых реформ.
Собеседники коснулись углубления армяно-нидерландского межпарламентского сотрудничества, необходимости взаимных визитов, осуществления совместных программ на парламентской платформе.