Իշխանությունը հրաժարվում է ԱԺ-ում «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնած լսումների անցկացման համար տրամադրել Ազգային ժողովի դահլիճը. հայտարարություն
20/04/2022 17:12
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել իշխանությունների կողմից Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների մասին խորհրդարանական լսումներին ապօրինաբար խոչընդոտելու վերաբերյալ։
«Օրվա քաղաքական իշխանությունը, հերթական անգամ խախտելով Սահմանադությունն ու օրենքները, մինչև ապրիլի 24-ը հրաժարվում է Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնած լսումների անցկացման համար տրամադրել Ազգային ժողովի դահլիճը և ուղիղ հեռարձակում ապահովել՝ ներկայացնելով անհիմն տեխնիկական պատճառաբանություն:
Ազգային ժողովի՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հայտարարության նախագծին նվիրված խորհրդարանական լսումները նախատեսված էր անցկացնել ապրիլի 21-ին: Լսումների նպատակն էր լայն հանրությանը ներկայացնել այն «կարմիր գծերը», որոնք պետք է ուղեցույց դառնան Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերը քննարկելիս:
Իշխանությունների նախաձեռնած՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս ընթացքը, դրանից բխող սպառնալիքների չգիտակցումը և դրսևորած այս ապօրինի վարքագիծը վկայում են, որ նրանք ուղղակի կամ անուղղակի գնում են թուրք-ադրբեջանական տանդեմի շահերը սպասարկելու ճանապարհով։
Մենք վճռական ենք և հետևողական Հայ ժողովրդի լինելության հիմքում գտնվող այս հարցը հետապնդելու գործում: Խորհրդարանական լսումների անցկացումը մնում է մեր օրակարգում, կկայանա առաջիկայում, որի մասին հավելյալ կտեղեկացնենք»։

Власти отказываются предоставить зал заседаний Национального Собрания для проведения инициированных фракцией «Армения» слушаний – заявление
Фракция Национального Собрания «Армения» распространила заявление о том, что действующие власти незаконно препятствуют проведению парламентских слушаний по теме отношений между Арменией и Турцией.
«Действующая политическая власть, нарушив в очередной раз Конституцию и законы, отказывается до 24 апреля предоставлять зал заседаний Национального Собрания для проведения инициированных фракцией "Армения" слушаний и обеспечить прямую трансляцию, представляя безосновательные технические причины.
Парламентские слушания по проекту заявления Национального Собрания относительно урегулирования отношений между Арменией и Турцией планировалось провести 21 апреля. Цель слушаний – представить широкой общественности те "красные линии", которые должны стать ориентиром при обсуждении вопросов нормализации отношений между Арменией и Турцией, заявили во фракции.
Инициированный властями нынешний процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией, неосознание вытекающих из этого угроз и проявление подобного противозаконного поведения свидетельствуют о том, что они прямо или косвенно идут по пути обслуживания интересов турецко-азербайджанского тандема.
Мы полны решимости и последовательны в продвижении этого экзистенциального для Армянского народа вопроса. Проведение парламентских слушаний остается в нашей повестке и состоится в ближайшее время», - говорится в заявлении.