Սուրեն Պապիկյանը հետևել է մարտավարական զորավարժության կրակային փուլին
Ապրիլի 20-ին «Բաղրամյան» զորավարժարանում անցկացվել է ցուցադրական գումարտակային մարտավարական զորավարժություն՝ մարտական հրաձգությամբ:
«Անձնակազմի բերումը մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի: Հարձակողական մարտի նախապատրաստումը և վարումը» թեմայով զորավարժության նպատակն էր զինծառայողների մարտավարական մասնագիտական ունակությունների կատարելագործումը, ստորաբաժանումների ղեկավարման, մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի բերման և հարձակողական մարտի վարման ժամանակ գործողությունների ներդաշնակման ապահովումը:
Զորավարժության կրակային փուլին հետևել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնակատար, գեներալ-լեյտենանտ Կամո Քոչունցը, բարձրաստիճան զինվորականներ:
Ըստ զորավարժության սցենարի՝ պաշտպանության բնագիծ մխրճված պայմանական հակառակորդի ոչնչացման գործողություններին ներգրավված ուժերի և միջոցների շնորհիվ անձնակազմը ներդաշնակ և օպերատիվ կերպով կատարել է առաջադրված բոլոր կրակային  խնդիրները:
Զորավարժարանում բացազատված ուսումնական կետերում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ծանոթացել է ԶՈւ կիրառության և համազորային փորձարկման փուլում գտնվող հարվածային և հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերի ցուցանմուշներին, ժամանակակից մարտի վարման և հատուկ մարտական առաջադրանքների կատարման համար նախատեսված և արդիականացված սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի, ավտոմոբիլային միջոցների հնարավորություններին:

Сурен Папикян проследил за ходом батальонных тактических учений
На полигоне «Баграмян» 20 апреля состоялись показательные батальонные тактические учения с боевой стрельбой, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Целью учений было совершенствование тактических профессиональных навыков военнослужащих, обеспечение слаженности действий при управлении подразделениями, приведении в высокую степень боевой готовности и ведении наступательного боя.
За огневым этапом учений наблюдали министр обороны Армении Сурен Папикян, и.о. начальника Генштаба ВС Камо Кочунц и другие высокопоставленные военные.
Личный состав оперативно выполнил все поставленные огневые задачи благодаря силам и средствам, привлеченным к действиям по уничтожению условного противника, который вторгся на обороняемую территорию согласно сценарию учений.
Глава оборонного ведомства ознакомился на учебных пунктах полигона с образцами уже применяемых и проходящих серийные испытания беспилотных летательных аппаратов, предусмотренными и модернизированными для ведения современного боя и специальных боевых задач вооружением и техникой.