Արցախի ժողովուրդն իր իսկ պատմական տարածքում պետք է ինքնորոշված լինի՝ իր բոլոր իրավունքներով․ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում․ Սեյրան Օհանյան
Ազատության հրապարակում լրագրողները ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանին խնդրեցին մեկնաբանել վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությունն, ըստ որի Մոսկվայում ՌԴ նախագահի հետ բանակցությունների ընթացքում վերջնական համաձայնություն է կայացվել ԼՂ հիմնահարցի շուրջ, այնինչ պաշտոնական հայտարարությունում այդ մասին հիշատակում չկա։
«Երկար ժամանակ է, որ առնչվում ենք Փաշինյանի և այսօրվա քաղաքական մեծամասնության հետ ու տեսնում ենք, որ բավականին հակասական են նրանց հայտարարություններն ու գործողությունները։ Այդ ամենը պետք է դիտարկել այդ համատեքստում»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը։
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը հիշեցրեց՝ բազմաթիվ առիթներ են եղել, երբ Փաշինյանի հակասական հայտարարությունները հետո փորձել են «խմբագրել» իշխանության մյուս ներկայացուցիչները՝ փորձելով այս կամ այն կերպ արդարացնել նրան կամ որևէ կերպ հիմնավորել նրա ձևակերպումները։
«Կոնկրետ ինձ համար սովորական է դարձել, որ մանավանդ արտաքին հարաբերություններում Փաշինյանը միշտ էլ հակասական հայտարարություններ է անում»,- հավելեց Սեյրան Օհանյանը։
Ինչ վերաբերում է արցախյան հիմնահարցի վերջնական տարբերակին, ապա «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի խոսքով, այդ վերջնական տարբերակը հայ ժողովուրդն արդեն հնչեցրել է։
«Ես կարող եմ ասել միայն այն, ինչն ամբողջ հայ ժողովուրդն է ցանկանում, ինչն Արցախի ժողովուրդն է ցանկանում, իսկ արցախցին և մեր ժողովրդի գիտակից կազմը ցանկանում է, որ Արցախի ժողովուրդն իր իսկ պատմական տարածքում ինքնորոշված լինի՝ իր բոլոր իրավունքներով, և Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում»,- շեշտեց Սեյրան Օհանյանը։

Народ Арцаха должен самоопределиться на своей исторической территории, Арцах не может быть в составе Азербайджана – Сейран Оганян
Бывший министр обороны, руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян прокомментировал по просьбе журналистов заявление Никола Пашиняна о том, что на встрече с президентом России пришли к окончательному согласию по ряду важных вопросов, в том числе, по вопросу Нагорного Карабаха, в то время как в официальном заявлении нет никакого упоминания об этом.
«Мы уже длительное время имеем дело с Пашиняном и нынешним политическим большинством и видим, что их заявления и действия довольно противоречивы. Все это нужно рассматривать именно в данном контексте», - заявил Оганян журналистам на площади Свободы.
Руководитель фракции «Армения» напомнил, что есть неоднократные случаи, когда противоречивые заявления Пашиняна пытались «отредактировать» другие представители власти, стремясь оправдать его тем или иным способом или как-то обосновать его формулировки.
«Конкретно для меня уже стало обычным делом, что Пашинян всегда делает противоречивые заявления, особенно в международных отношениях», - добавил Сейран Оганян.
Что касается окончательного варианта урегулирования карабахского конфликта, то, по словам руководителя фракции «Армения», это окончательный вариант уже озвучен армянским народом.
«Я могу сказать лишь то, что желает весь армянский народ, что желает народ Арцаха, а арцахцы и сознательная часть нашего народа хотят, чтобы народ Арцаха самоопределился на своей исторической территории – со всеми своими правами. Арцах не может быть в составе Азербайджана», - отметил Сейран Оганян.