Ֆանտաստիկայի ժանրից է, որ ՀՀ ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող անձը կարող է ասել, թե Ցեղասպանության ճանաչման հարցը սփյուռքի հարցն է. Արթուր Վանեցյան (Տեսանյութ)
21/04/2022 11:04
Գիշերն անցել է հանգիստ, որևէ արտառոց դեպք տեղի չի ունեցել։ Այսօր շարունակում ենք մեր իրազեկման անժամկետ ակցիան, որն սկսել ենք ապրիլի 17-ից, Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Ազատության հրապարակում լինելու են տարբեր քննարկումներ, հայ-թուրքական հարցերին վերաբերող քննարկումներ, դասախոսություններ։ Օրվա ավարտին, ըստ անհրաժեշտության կիրականացնենք այս կամ այն ակցիան»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ Վանեցյանն ասաց, թե կիսում է դիտարկումները, որ հարաբերությունների հավանական կարգավորման դեպքում կսառեցվի Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։
«Ականատես ենք լինում, որ թուրքական իշխանություններն ասում են, թե եթե հայերն ուզում են կարգավորել մեզ հետ հարաբերությունները, պետք է հրաժարվեն Ցեղասպանության ճանաչումից, պահանջատիրությունից։ Եվ, առհասարակ, ոչ ուղիղ տեքստով խոսվում է այն մասին, որ մեր Սահմանադրութունը պետք է փոփոխվի։ Սահմանադրության հիմքը Անկախության հռչակագիրն է, որի մեջ հստակ գրված է, որ ՀՀ-ն պահանջատեր է և անելու է ամեն ինչ Ցեղասպանությունը ճանաչելու համար։ Այս իշխանությունները որևէ կերպ չեն արձագանքում Թուրքիայի այդ հայտարարություններին, ընդհակառակը՝ նախաձեռնել են սահմանադրական, այսպես կոչված, բարեփոխումների գործընթաց, և կարծում եմ, որ եթե չընդվզենք, եթե չպայքարենք, իրենք անպայման նաև այդ փոփոխությունը կանեն», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում գործող իշխանության կատարած քայլերը Ցեղասպանության ճանաչման հարցում՝ խուսափողական, թե համարձակ, Վանեցյանը պատասխանեց.
«Որևէ քայլ արված չի այդ ուղղությամբ։ Արված է մեկ քայլ, երբ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը հայտարարում է, որ Ցեղասպանության ճանաչման հարցը դա սփյուռքի հարցն է։ Դա հերթական անհեթեթ հայտարարությունն է, որն ուղղակի անթույլատրելի է։ Ֆանտաստիկայի ժանրից է, որ կարող է Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող անձը նման հայտարարություն անի», - ասաց պատգամավորը։
Ինչ վերաբերում է իր և իր քաղաքական ուժի դիրքորոշմանը Ցեղասպանության ճանաչման հարցում, ընդդիմադիր պատգամավորն ասաց, որ հատուցման մասին խոսելն այս փուլում վաղ է։
«Ես ավելի կարևոր եմ համարում, որպեսզի հասնենք նրան, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվի ողջ աշխարհի կողմից, հատկապես նաև Թուրքիան ընդունի իր մեղքն ու ներողություն խնդրի հայ ժողովրդից։ Մնացած հարցերի մասին խոսելը, չեմ կարծում, թե իրական նպատակի կհասնեն», - ասաց Վանեցյանը:

Артур Ванецян: Из жанра фантастики, когда занимающий должность главы Республики Армения человек может заявить, что признание Геноцида армян – это вопрос Диаспоры
21/04/2022 12:45
Ночь прошла спокойно, никаких инцидентов не было. Сегодня мы продолжаем нашу бессрочную акцию, которая началась 17 апреля, заявил руководитель фракции «Честь имею», председатель партии «Родина» Артур Ванецян журналистам на площади Свободы.
«На площади Свободы пройдут различные обсуждения, лекции, в том числе по вопросу армяно-турецких отношений. В конце дня, по мере необходимости, мы проведем ту или иную акцию», - сказал Артур Ванецян.
Касаясь армяно-турецких отношений, Артур Ванецян сказал, что разделяет мнения, что в случае возможного урегулирования отношений процесс признания Геноцида армян будет заморожен.
«Мы видим, что турецкие власти заявляют, что если армяне хотят урегулировать с нами отношения, то должны отказаться от признания Геноцида и своих требований. И вообще, непрямым текстом говорится о том, что наша Конституция должна быть изменена. Основой Конституции является Декларация о независимости, в которой четко написано, что Армения выступает за международное признание Геноцида армян 1915 года в Османской Турции и Западной Армении. Эти власти не отвечают на эти заявления Турции, наоборот, инициировали так называемый процесс конституционных изменений, Считаю, что если мы не будем сопротивляться, бороться, они обязательно внесут это изменение», - сказал Артур Ванецян.
Отвечая на вопрос, как он оценивает действия властей в вопросе признания Геноцида армян – как решительные или уклончивые, Артур Ванецян ответил:
«Ни один шаг не сделан в этом направлении. Единственное, что сделано, это когда  занимающее кресло премьер-министра лицо заявил, что признание Геноцида армян – это вопрос Диаспоры. Это очередное нелепое заявление, которое недопустимо. Из жанра фантастики, когда занимающий должность главы Республики Армения лицо может сделать подобное заявление», - сказал депутат.
Что касается позиции возглавляемой им политической силы и его личной позиции в вопросе признания Геноцида армян, то Артур Ванецян сказал, что считает преждевременным говорить о компенсации на данном этапе.
«Я считаю более важным, чтобы мы добились признания Геноцида во всем мире, особенно чтобы Турция признала свою вину и извинилась перед армянским народом. Не считаю, что говоря о других вопросах, мы достигнем реальной цели», - сказал Ванецян.