Իրանը շատ ճիշտ է իրեն պահում տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն ունենալու համար. Վանեցյան
Շփման ցանկացած ձևաչափ կարևոր է, հատկապես տարածաշրջանի երկրների համար, բայց պետք է հասկանալ, թե այս ձևաչափում ինչ հարցեր են քննարկվում, արդյոք կքննարկվեն այնպիսի հարցեր, որոնք մինչ այս քննարկվել են այլ ձևաչափերում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում «3+3» ձևաչափը, արդյոք այն կենսունակ է և կարող է հաջողության հասնել։
«Խոսքն արցախյան հիմնախնդրի մասին է, որ այն չի կարող դուրս գալ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափից և գնալ քննարկվելու այլ ձևաչափերում։
Իսկ առհասարակ, շփումները ողջունում եմ և համարում եմ նորմալ», - ասաց Վանեցյանը։
Արձագանքելով Իրանի դերակատարությանը՝ Արթուր Վանեցյանն ասաց.
«Իրանը բազմիցս հայտարարել է իր կարմիր գծերը, Իրանը հստակ ասել է, թե ինչ չի հանդուրժի իր սահմաններին։ Կարծում եմ՝ Իրանը շատ ճիշտ է իրեն պահում տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն ունենալու համար»։

Артур Ванецян: Иран ведет себя очень правильно для обеспечения долгосрочного мира в регионе
Любой формат общения важен, особенно для стран региона, однако нужно понять, какие вопросы обсуждаются в этом формате, обсуждаются ли такие вопросы, которые до этого обсуждались в других форматах, заявил руководитель фракции «Честь имею», председатель партии «Родина» Артур Ванецян журналистам на площади Свободы, отвечая на вопрос о жизнеспособности формата «3+3».
«Речь касается карабахского конфликта, того, что процесс урегулирования не может быть выведен из формата Минской группы ОБСЕ и обсуждаться в других форматах.
А в целом, я приветствую контакты и считаю их нормальными», - сказал Артур Ванецян.
Руководитель оппозиционной фракции констатировал роль Ирана, отметив:
«Иран неоднократно заявлял о своих красных линиях, Иран четко сказал, чего не потерпит на своих границах. Считаю, что Иран ведет себя очень правильно для обеспечения долгосрочного мира в регионе».