«Պայքարը հանուն գաղափարի է ու արժեքի․ այն շարունակվելու է, քանի դեռ Արցախի կարգավիճակը վտանգված է»․ անկախության սերնդի ներկայացուցիչները շարունակում են հացադուլը
21/04/2022 11:44
Ազատության հրապարակում ապրիլի 17-ից հացադուլ հայտարարած Նվեր Կիրակոսյանն ու Արթուր Ավագյանը, որ 44-օրյա պատերազմի մասնակիցներ են, չեն պատրաստվում դադարեցնել պայքարի իրենց այս գործողությունը, մինչև չհամոզվեն, որ նպատակը, որը հետապնդում են, իրագործվել է․ անկախության սերնդի կրիտիկական հատվածը դարձել է իրավատեր։
«Պայքարը հանուն գաղափարի է ու արժեքի, այն շարունակվելու է, քանի դեռ այդ արժեքը, այսինքն, Արցախի կարգավիճակը վտանգված է։ Հացադուլը կդադարի այն դեպքում, երբ դառնա ինքնապատակ, իսկ ինքնանպատակ կդառնա, երբ իր խնդիրը լուծի, այսինքն՝ հավաքվի անկախության սերնդի այն կրիտիկական հատվածը, որը կասի՝ ես տեր եմ ժառանգությանը, մտահոգ եմ ու պատարաստ եմ դրա համար անել գործողություններ՝ հրաժարվել միայն ստատուսներ գրելուց կամ անտարբեր մնալուց։ Երբ ունենանք այդ վիճակը, կփաստենք, որ հացադուլն իր խնդիրը լուծել է», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նվեր Կիրակոսյանը։
Արթուր Ավագյանն իր հերթին ընդգծեց՝ կրիտիկական զանգվածը, որի մասին իրենք խոսում են, արդեն ձև ու բովանդակություն է ստանում։
«Մենք շփվում, խոսում ենք այն մարդկանց հետ, ովքեր տիրապետում են գիտելիքների, արագ են մտածում, զգում ենք, որ մի փուլի ենք հասել, որ կարող ենք ասել՝ ում փնտրում էինք, մեզ գտել են, մենք էլ իրենց ենք գտել, բայց սա դեռ բավարար չէ», - ասաց նա։
Հացադուլ հայտարարած երիտասարդները նշեցին՝ այս օրերի ընթացքում իրենց այցելող բազմաթիվ մարդկանց հետ զրույցների ընթացքում հասակցել են՝ պայքարը նրանց ոգևորել է․ դա այն է, ինչը նրանց պետք էր, իսկ համախմբմամբ հնարավոր է հասնել ընդհանուր նպատակի իրագործմանը:

«Это борьба ради идей и ценностей, она будет продолжаться до тех пор, пока статус Арцаха под угрозой» – участники 44-дневной войны продолжают голодовку
21/04/2022 14:29
Объявившие с 17 апреля голодовку на площади Свободы участники 44-дневной войны Нвер Киракосян и Артур Авагян не собираются прекращать свою борьбу, пока не убедятся, что критическая масса поколения независимости не осознает свои права.
«Борьба ведется ради идей и ценностей, она будет продолжаться до тех пор, пока эта ценность – статус Арцаха – под угрозой. Голодовка будет прекращена в том случае, когда решит свою проблему, то есть соберется та критическая масса поколения независимости, которая скажет: я хозяин этого наследия, обеспокоен и готов на действия, прекратит писать только статусы или проявлять равнодушие. Тогда мы констатируем, что голодовка решила свою задачу», - сказал Нвер Киракосян в беседе с журналистами.
Артур Авагян в свою очередь подчеркнул, что критическая масса, о которой они говорят, уже приобретает содержание и форму.
«Мы общаемся, говорим с людьми, которые обладают знаниями, быстро мыслят и понимают. Мы чувствуем, что достигли этапа, когда можем сказать, что нашли тех, кого искали. Нас нашли, и мы их нашли, но этого недостаточно», - сказал он.
Объявившие голодовку парни отметили, что во время бесед с различными людьми за эти дни поняли, что борьба их воодушевила: это то, что нужно было им, а путем консолидации можно достичь реализации общей цели.