Ցանկանում էի Ղարաբաղի հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով, սակայն Հայաստանի նոր իշխանությունների գործողությունները դա անհնար են դարձրել. Ալիև
22/04/2022 13:59
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ցանկանում էր ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով, սակայն խաղաղ բանակցությունները 2019 թվականին կանգ են առել Հայաստանի նոր ղեկավարության հայտարարություններից և գործողություններից հետո։
«Ես շատ էի ուզում հարցը լուծել խաղաղ ճանապարհով, ոչ թե ռազմական ճանապարհով… 2019 թվականից Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցությունները դադարեցվել են՝ այդ երկրում իշխանափոխությունից հետո։ 2019 թվականից Հայաստանի նոր իշխանությունները սկսեցին անհեթեթ հայտարարություններ անել, ինչը փաստացի հանգեցրեց բանակցությունների ավարտին, օրինակ՝ «Ղարաբաղը Հայաստան է և վերջ»։ Նման հայտարարությունից հետո որևէ բանակցությունների մասին խոսելն ավելորդ էր։
Բայց Հայաստանի ղեկավարությունն ավելի հեռուն գնաց, սկսեց մեզ սպառնալ նոր պատերազմով նոր տարածքների համար, նրանք մեզ սպառնացին նոր օկուպացիայով…», -  Շուշիում համաշխարհային ադրբեջանցիների համագումարում ասել է Ալիևը։
«Մենք կռվել ենք ոչ միայն Հայաստանի, միջազգային հայերի դեմ, մենք կռվել ենք Հայաստանի հովանավորների դեմ և հաղթել ենք այս պատերազմում», - ասել է նա, հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ը:

Алиев заявил, что хотел решить вопрос Карабаха мирным путем, но действия новых властей Армении сделали это невозможным
22/04/2022 14:01
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что хотел решить карабахский конфликт мирным путем, но мирные переговоры зашли в тупик в 2019 году после заявлений и действий нового руководства Армении. Об этом сообщает Интерфакс-Азербайджан.
«Я действительно хотел решить вопрос мирным путем, а не военным… С 2019 года мирные переговоры с Арменией были приостановлены, после смены власти в этой стране. С 2019 года новые власти в Армении стали выступать с абсурдными заявлениями, что фактически привело к концу переговоров. Например, «Карабах - это Армения и точка». После такого заявления было бесполезно говорить о каких-либо переговорах. Но руководство Армении пошло еще дальше, стало угрожать нам новой войной за новые территории, угрожали нам новой оккупацией...», - сказал Алиев на съезде азербайджанцев мира в Шуши.
«Мы воевали не только против Армении, международного армянства, мы воевали против покровителей Армении и в этой войне одержали победу», - отметил он.